Jump to content



Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά ,

Μετά απο αλλαγή 3-4 διαφορετικών έτοιμων NAS(qnap,synology κτλπ) τα οποία δεν με καλύψαν .Από άποψη performance σκέφτομαι να στήσω ενα custom μηχάνημα ώστε να μην ξανασχοληθώ με το θέμα του NAS. 

Οι απαιτήσεις μου δεν είναι μεγάλες αλλά δεν είναι και τελιώς home user. Για να γίνω πιο σαφής 4 χρήστες που τραβάνε remotely απο το NAS μπορεί και συγχρόνως και έχω και κάποια VMs που τρέχω καθαρά για LAB tests και ένα VM που τρέχει PLEX.

Αυτό που έχω σκεφτεί είναι είτε να στήσω ένα dedicated μηχάνημα με μια Raid καρτούλα και ένα ESXI ώστε να τρέχω και τα VMs απο εκεί ή να το στήσω πάνω στο desktop μου και απλά να  αγοράσω μια καρτούλα raid και να ξεμπερδέψω.

Αυτη τη στιγμή υπάρχουν 5x 3TB RED που μπορούν να χρησιμοποιηθούν.

Ποιά είναι γνώμη σας?Ποιο είναι το σωστό configuration του μηχανήματος που θα χρησιμοποιήσω?Ποιες καρτούλες για RAID προτείνετε?

Το budget μου θέλω να το κρατήσω 600-700 ευρώ.Άμα βρω θα πάρω και μεταχειρισμένα κάποια parts.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εκανες κατι OP?

 

Για raid που λες ολοι εχουν την LSI (ή μια dell με custom firmware lsi ) ωστε να λειτουργει σαν ελεκτης πανω σε software raid ( zfs) πανω σε καποιον dell poweredge R*** (rackmounted)

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έχω κάνει κάτι ακόμα.

Δηλαδή μια Raid καρτούλα σαν HBA και απο εκεί κάτι τύπου FreeNAS?

Πόσο αξιόπιστα όμως είναι τα freenas απο το να χρησιμοποιησω την raid card?

Η Θεωρία λεεί ότι ακόμα και να χαθεί ο Controller τον αντικαθιστάς με εναν ίδιο και είσαι οκ.Με το Freenas άμα χαθεί το OS τι γίνεται?

Μια άλλη ερώτηση είναι το Storage Spaces των Windows αξίζουν?Δείχνουν πολύ safe και πιο τζάμπα :P

Κάτι έχω διαβάσει για χαμηλό performance βεβαια.Τύπου 50mb/s writes.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.