Jump to content


Asus rog strix x470-f Πρόβλημα


raziel

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες,η παραπάνω μητρική μου έβγαλε χθες στα καλά καθούμενα πρόβλημα.
Ενώ προχθές το βράδυ έκανα κανονικό shut down χθες το πρωί μόλις πήγα να ανοίξω το pc παρατηρώ ότι αργεί λίγο να κάνει boot και ξαφνικά μου πετάει το εξής μήνυμα
"bios is updating led firmware, do not shutdown or reset...."
Αφού διάβασα τις λιγοστές προτάσεις που είδα στο forum της Asus δεν έγινε τίποτε.Το πισι μετά από 30-40 λεπτά ξεκινάει κανονικά και χωρίς προβλήματα,μετά από 4-5 ώρες κατάφερα και έκανα bios update αλλά το πρόβλημα παραμένει.Το μόνο που δεν δοκίμασα είναι να μπω windows και να ενεργοποιήσω το Aura(το είχα κλειστό)

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είμαι 1 από τους 4-5 παγκοσμίως που έχουμε αυτό το πρόβλημα για το οποίο η ASUS πετάει χαρταετό,σύντομα φεύγει για rma,σίγουρα τα έχει φτύσει ο μηχανισμός του aura κι επειδή πρώτα πρέπει να ξεκινήσει αυτό και μετά να μπουτάρει μου πηδάει όλο το σύστημα.Οι προτροπές της ASUS για πειραματάκια με το software και βάλε βγάλε εξαρτήματα(ram stick,καλώδια τροφοδοσίας,σκληρούς) δεν έφερε αποτελέσματα και πλέον δεν κάνει replay στο site τους,τους έστειλα απλό email αλλά έφαγα γράψιμο.Αναγκάστηκα ν'αγοράσω μία Asrock για να μη μείνω χωρίς pc και μόλις έρθει η αντικατάσταση μάλλον η asus θα πάει για πούλημα αν μείνω ευχαριστημένος από την Asrock

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.