Jump to content



Ερώτηση απόδοσης με αλλαγή διάταξης του W/c


DevilCry

Recommended Posts

Χαιρετώ.Αυτή την στιγμή έχω την διάταξη tank-αντλία-cpu-ψυγείο-tank.Επειδή θέλω να κάνω μια μικρή αλλαγή στο case μου, η διάταξη μετά αναγκαστικά πρέπει να μπεί, tank-αντλία-ψυγείο-cpu-tank.Απ'οτι θυμάμαι οι απόψεις διίστανται για το θέμα για το πως είναι καλύτερα και αν υπάρχει τρομερή διαφορά.Θα ήθελα να όμως να ακούσω τις δικιές σας γνώμες

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να πω γιατί όταν το άλλαξα άλλαξα και ψυγείο και cpu αλλά βλέποντας την αντλία να την παλεύει πιο άνετα με πιο μεγάλη loopα από πριν νομίζω πως είναι καλύτερα, και εγώ συμβουλές άλλων ακολούθησα και όλοι λένε αυτή την διάταξη

Link to comment
Share on other sites

ε τι διαφορά να έχει 2-3 βαθμούς ? απλά έχεις ένα συν οτι το κρύο νερό πάει και από την αντλία πρώτα οπότε τις κάνει καλό από το να τρώει τις ζέστες

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.Αυτή την στιγμή έχω την διάταξη tank-αντλία-cpu-ψυγείο-tank.Επειδή θέλω να κάνω μια μικρή αλλαγή στο case μου, η διάταξη μετά αναγκαστικά πρέπει να μπεί, tank-αντλία-ψυγείο-cpu-tank.Απ'οτι θυμάμαι οι απόψεις διίστανται για το θέμα για το πως είναι καλύτερα και αν υπάρχει τρομερή διαφορά.Θα ήθελα να όμως να ακούσω τις δικιές σας γνώμες

Αν η αντλία σου είναι απο τις "ζεστές" αντλίες (πχ L30, 1250) πολύ πιθανόν η νέα συνδεσμολογία να έχει καλύτερα αποτελέσματα (γιατί πλέον η θερμότητα που προσθέτει η αντλία στο κύκλωμα διέρχεται πρώτα από το ψυγείο και δεν πηγαίνει κατευθείαν στο cpu). Αν έχεις αντλία η οποία δεν αποβάλλει μεγάλα ποσά θερμότητας (πχ L20) τότε δεν θα υπάρξει διαφορά στις θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Την Swiftech MCP655 έχω.Πάντως από προσωπική χρήση δεν την κόβω και πολύ ζεστή, το αντίθετο μάλιστα.Απ'οτι κατάλαβα λοιπόν, δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα, να πάω στην 2η συνδεσμολογία.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά θα ήταν εμφανής αν χρησιμοποιούσες μπλόκ το οποίο χρειάζεται μεγάλη πίεση στην είσοδο του για να αποδώσει (οποτε και η πρώτη διάταξη είναι προτιμότερη)Αν το μπλόκ σου αποδίδει ( η δεν οφελείται ) απο την μεγάλη πίεση τότε όποια διάταξη και αν προτιμήσεις θα είναι παραπλήσια σε απόδοση .Καλό θα ήταν πάντως να αποφεύγεται ( και στις δύο διατάξεις ) το παραπανήσιο μήκος σε λάστιχα,οι πολλές γωνίες 90 μοιρών οι αυξομοιώσεις στην διατομή κτλ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.