Jump to content



Προβληματα με FX5700


theHitma@n

Recommended Posts

Οπως καταλαβατε εχω την Asus FX5700. To 1ο προβλημα μου ειναι οτι σε ολα τα παιχνιδια τρεμοπαιζουν τα γραφικα σε μερικα σημεια της οθονης στιγμιαια. Αυτο γινεται σε ολα τα παιχνιδια και συνεχεια. Ειναι πολυ σπαστικο γιατι οταν παιζεις ενα action εκει που τρεμοπαιζει νομιζεις οτι ειναι καποιος εχθρος και αρχιζεις να πυροβολας στην τυχη:confused: !!!!! Το 2ο προβλημα ειναι πως οταν παιζω ωραια και καλα NFSU2 και εχω πορωθει με το G35 ξαφνικα παγωνει η εικονα !!!!! ενω ο ηχος παιζει κανονικα. Εχθες μαλιστα καθως ειχε κολλησει και προσπαθουσα ΜΠΑΣ και τον ξεκολλησω εκανε μονος του restart, μολις μπηκε στην επιφανεια μου εβγλαλαν ενα μηνυματακι τα windows και εγραφαν οτι υπαρχει καποιο προβλημα με την VGA και οτι αυτη εφταιγε για το restart!! Αυτο το κολλημα μου το κανει μετα απο αρκετη ωρα παιχνιδιου. Σκεφτηκα μηπως ανεβαζει μεγαλες θερμοκρασιες και τα βλεπει ολα η καρτα. Εσεις τι λετε οτι φταει και για τα 2 προβληματα μου??

Υ.Γ: Πανω εχω τους πιο τελευταιους drivers της Nvidia .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από theHitma@n

Οπως καταλαβατε εχω την Asus FX5700. To 1ο προβλημα μου ειναι οτι σε ολα τα παιχνιδια τρεμοπαιζουν τα γραφικα σε μερικα σημεια της οθονης στιγμιαια. Αυτο γινεται σε ολα τα παιχνιδια και συνεχεια. Ειναι πολυ σπαστικο γιατι οταν παιζεις ενα action εκει που τρεμοπαιζει νομιζεις οτι ειναι καποιος εχθρος και αρχιζεις να πυροβολας στην τυχη:confused: !!!!! Το 2ο προβλημα ειναι πως οταν παιζω ωραια και καλα NFSU2 και εχω πορωθει με το G35 ξαφνικα παγωνει η εικονα !!!!! ενω ο ηχος παιζει κανονικα. Εχθες μαλιστα καθως ειχε κολλησει και προσπαθουσα ΜΠΑΣ και τον ξεκολλησω εκανε μονος του restart, μολις μπηκε στην επιφανεια μου εβγλαλαν ενα μηνυματακι τα windows και εγραφαν οτι υπαρχει καποιο προβλημα με την VGA και οτι αυτη εφταιγε για το restart!! Αυτο το κολλημα μου το κανει μετα απο αρκετη ωρα παιχνιδιου. Σκεφτηκα μηπως ανεβαζει μεγαλες θερμοκρασιες και τα βλεπει ολα η καρτα. Εσεις τι λετε οτι φταει και για τα 2 προβληματα μου??

Υ.Γ: Πανω εχω τους πιο τελευταιους drivers της Nvidia .

πες μας και λιγο την συνθεση απ ολο το συστημα σου.........

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ με την Ati X800XT και τελικά έφταιγαν οι drivers. Προσπάθησε με τους παλιούς drivers του install cd της κάρτας ή ξανακατάβασε τους καινούργιους από άλλο mirror. Φαντάζομαι ότι τους παλιούς τους κάνεις πρώτα απεγκατάσταση, έτσι δεν είναι;:)

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε,το riva tuner δεν το ξερω. Μπορει αυτο το προγραμμα να μου πει την θερμοκρασια της VGA??

To συστημα ειναι: m/b Αlbatron KT600Pro, AMD 2500xp Barton, RAM 768Mb 333Mhz, Νοname Τροφοδοτικο, WD 40GB, WD 80GB, Seagate 20GB.

Χαρακτηριστικα VGA: 256Μb DDR, GPU clock 425Mhz, RAMDAC clock 400Mhz

Δεν την εχω κανει o/c. Ειχα δοκιμασει τους drivers που ηταν μαζι με την καρτα και ειχα το ιδιο προβλημα. εεεεε δεν τους κανω απεγκατασταση τους παλιους :D . Αποκλειεται να φταει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

350Watt ειναι το τροφοδοτικο, αλλα τι σχεση μπορει να εχει με την καρτα?? Επισης τι σχεση μπορουν να εχουν και οι RAM με την καρτα?? Τεσπα 3 256αρες ειναι οι ram. 1 Kingston, 1 Transcend, 1 Apacer.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από theHitma@n

350Watt ειναι το τροφοδοτικο, αλλα τι σχεση μπορει να εχει με την καρτα?? Επισης τι σχεση μπορουν να εχουν και οι RAM με την καρτα?? Τεσπα 3 256αρες ειναι οι ram. 1 Kingston, 1 Transcend, 1 Apacer.

σε μενα κολουσαν τα 3d παιχνιδια με 2χ512 kingston val, που ειχα και οταν εβαλα twimmos επαιζε κανονικα

;)

Link to comment
Share on other sites

οχι εισαι πολυ καλα σε θερμοκρασιες εγω με O/C ειμαι στα 494/626 και εχω 8 βαθμους πανο απο εσενα.

το τροφοδοτικο παιζει ρολο στον αν θα εχει σταθερες τασεις στην τροφοδοσια τον εξαρτιματον του υπολογιστη αν δεν ειναι σταθερει τοτε εχεις πολα προβληματα οπως ειναι τα δικα σου.

οι μνημες παιζουν και αυτες ρολο οχι μονο στην χοριτικοτιτα αλλα σε ολο το συνολο

πηγενε στην σελιδα με τα tools στο thelab και κατεβασε το memtest και δες αν οι μνημες σου ειναι σταθερες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

οχι εισαι πολυ καλα σε θερμοκρασιες εγω με O/C ειμαι στα 494/626 και εχω 8 βαθμους πανο απο εσενα.

το τροφοδοτικο παιζει ρολο στον αν θα εχει σταθερες τασεις στην τροφοδοσια τον εξαρτιματον του υπολογιστη αν δεν ειναι σταθερει τοτε εχεις πολα προβληματα οπως ειναι τα δικα σου.

οι μνημες παιζουν και αυτες ρολο οχι μονο στην χοριτικοτιτα αλλα σε ολο το συνολο

πηγενε στην σελιδα με τα tools στο thelab και κατεβασε το memtest και δες αν οι μνημες σου ειναι σταθερες.

Δεν νομιζω παντως να φταει το τροφοδοτικο γιατι με την παλια καρτα(FX5200) δεν ειχα τετοια προβληματα, απλα μου κολλαγαν τα παιχνιδια με την παλια. Τωρα για τις RAM θα δοκιμασω το τεστ και θα σε ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

οκ περιμενο παντος για τροφοδοτικο ακουγετε

Καλα πως λειτουργει αυτο το τεστ? Ειναι ISO Αρχειο. Πρεπει να το γραψω σε cd? Δηλαδη αν παρω ενα 400αρι τροφοδοτικο μαρκα μπορει να αλλαξει η κατασταση?
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

πολυ πιθανον.αλλα ακομα και ενα 350 μαρκας θα ειναι πολυ πιο αποδοτικο

το μεμ τεστ γραψτο σε μια δισκετα σε CD δεν εχω δοκιμασι λες να παιζει????

Δεν ξερω. Θα δειξει.

:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.