Jump to content



Αναζήτηση Fan Controller


nickthegreek

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από nickthegreek

Στο aerogate 3 που έχεις, μέχρι πόσο μπορείς να ρίξεις τις στροφές? Επειδή σκέφτομαι να βάλω κανα σύστημα υδρόψυξης το fan control το θέλω για του 2-3 αθόρυβους ανεμιστήρες στο κουτί και για να βλέπω τις θερμοκρασίες. Θα μου το πρότεινες από την εμπειρία σου? Και κάτι άλλο οι θερμοκρασίες πάνε μαζί με τους ανεμιστήρες?

Το aerogate 3 φτάνει σε σημείο να σταματάει τους περισσότερους ανεμηστήρες μιας και δίνει >5volt στο min. Το aerogate 2 δεν τους σταματάει αλλά τους ρίχνει αρκετά χαμηλά min: 7volt.

Τωρα για την δουλειά που τα θες εξαρτάται πόσο θέλεις να ρίξεις τα fans σε γενικές γραμμές και τα 2 καλά είναι. Αλλα αμα θέλεις να κλείνεις κάποια από τα fans που θεωρείς ότι περισεύουν όταν είσαι idle η όταν αφήνεις το pc να κατεβάζει από το Internet και πέφτεις για ύπνο, πάρε το 3.

Εγω γι'αυτό το πήρα...:nerd:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickthegreek

Όσο αφορα τις θερμοκρασίες?

Και στα 2 οι θερμοκρασίες ειναι ανεξάρτητες από τους ανεμηστήρες. Τις θερμοκρασίες τις βλέπουν με σενσορερς που τους βαζεις σε όποια σημεια εσύ θεωρείς σημαντικά. Είναι ψίλοπακέτο να τους βάλεις κοντά σε επεξεργαστή και gpu χωρις να βγάλεις τις ψύκτρες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Φαίνετε σε αυτό θα καταλήξω. Τώρα προβληματίζομαι στο χρώμα :D :D . Το θεωρείς καλύτερο από το gatewatch? Πάντως ποιοτικά νομίζω ότι υπερέχει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickthegreek

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Φαίνετε σε αυτό θα καταλήξω. Τώρα προβληματίζομαι στο χρώμα :D :D . Το θεωρείς καλύτερο από το gatewatch? Πάντως ποιοτικά νομίζω ότι υπερέχει.

Αυτό που μου αρέσει απο το gatewatch ειναι οτι εχει τεραστια οθονη την οποία όμως κατα την ταπεινή μου άποψη δεν εκμεταλευεται σωστά απο την στιγμή που τις θερμοκρασίες τις λεει πάλι μια- μια. Αυτό που μου αρέσει επίσης πολυ στο gatewatch είναι αυτή η ιστορία με το μικροφωνακι που εχει και παιζει οτι ακούει στην οθονη του - καλη φαση!. Τωρα τι δεν μου αρέσει: αυτα τα δυο που είπα και πριν... Δηλ. 1ο που οταν ξεκιναει παιζει τερμα τα fans (το οποιο βεβαια το κανει γιατι μερικα fan ενω παιζουν με λιγο ρευμα θελουν αρκετο για να ξεκινησουν (παρολα αυτα εξακολουθει να μου την σπαει)). και 2ο το οτι εχει πολλα και μεγαλα κουμπια τα απο τα οποια μερικα ειναι αχρηστα... Ακομα δεν μου αρεσει το εχει ενα καρο πραγμα και γεμιζεις το κουτι με καλοδια (ηχου κτλ) τα οποια δεν ειναι απαραιτητο να βαλεις αλλα μου την σπαει γενικοτερα η υπαρξη τους εκει μεσα... Επισης με χαλαει και οτι ειναι ψιλοπακετακι να το βαλεις.. Τελος εχω εχω ακουσει απο εδω μεσα (lab) οτι τους ανεμηστηρες δεν τους παιζει τελειως στο τερμα (δεν ξερω εαν αληθευει..)...

Απο θεμα ποιοτητας, τα εχω δει και τα δυο αλλα δεν μπορω να πω οτι καποιο υπερτερει εναντι του αλλου και τα 2 αλουμηνενια ειναι με πλαστικα κουμπία και εχουν ακριβως ιδια ποιοτητας φισακια απο πισω (κατα την ταπεινή μου άποψη παντα..)

Απο το aerogate μου αρεσει το roll που κανει η οθονη με to logo του αλλα μου την σπαει που δεν εχει επιλογη να το απενεργοποιεις. Μου αρεσει που ειναι μικρο και συμαζεμενο (με 6 κουμπια τα κανεις ολα). Μου αρεσει το οτι ειναι ολομαυρο, οτι μπορεις να κλεινεις τους ανεμηστηρες. Μου την σπαει και σε αυτο οτι πρεπει να βλεπεις τις θερμοκρασιες μια - μια και οτι δεν μπορεις να το "καρφωσεις" σε μια συγκεκριμενα την οποια θελεις να παρακουλουθησεις οταν κανεις καποιο τεστ. Τελος ειναι πιο φτηνο και εχει οτι χρειαζομαι και οχι περιττα. Ετσι λοιπον κατεληξα σε αυτο. Αυτα τα ολιγα....

:rolleyes:

edit: Τελικα εχει επιλογη να κοβεις το roll του logo.... :banging:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.