Jump to content



Sound Blaster X3 Πολλές απορίες


Recommended Posts

Καλημέρα σκέφτομαι αυτές τις μέρες για αγορά κάρτα ήχου το θέμα είναι αν αξίζει και αν θα δω διαφορά έχω κατάληξη στην Sound blaster x3
Αυτή την στιγμή στο pc για ηχεία έχω τα creative sound blaster katanaX τα συγκεκριμένα έχουν ενσωματωμένη κάρτα ήχου και στο pc πάνε με usb άρα δεν χρησιμοποιώ καθόλου την κάρτα ήχου τις μητρικής από θέμα ήχου είναι 24bit/96kHz  υποστηρίζουν το SBX όπως και η κάρτα ήχου που θέλω να πάρω και από εξόδους έχουν οπτική και aux

 

Πάμε τώρα στα ακουστικά έχω τα logitech g935 που είναι μέτρια τα είχα πάρει για gaming και είναι ασύρματα αλλά συνδέονται και με 3.5 από χαρακτρηριστικά έχουν 16bit/48kHz Μέγεθος: 50 mm Απόκριση συχνότητας: 20 Hz – 20 kHz Σύνθετη αντίσταση: 39 ohm (παθητική), 5k ohm (ενεργή) Ευαισθησία: 93 +/-3 dB
όταν τα έχω ασύρματα ο ήχος είναι  χαμηλός όταν τα σύνδεσα σε άλλο pc με κάρτα ήχου πάνω στην μητρικής με 3.5 τότε είδα μεγάλη διαφορά στην ένταση

 

1) Το ερώτημα τώρα αξίζει να δώσω τα λεφτά να πάρω την κάρτα ήχου να συνδέσω τα ηχεία με οπτική πάνω στην κάρτα ήχου και τα ακουστικά με 3.5 κατά πάσα πιθανότητα στα ηχεία δεν θα δω διαφορά εκτός και αν κάνω λάθος εδώ θέλω και την βοήθεια σας?

2) Στα ακουστικά θα έχω διαφορά ως προς την ποιότητα θα μπορέσω να δουλέψω τα ακουστικά στα 24bit αντί τον 16bit η θα πρέπει να αγοράσω και άλλα ακουστικά?

3) Η τεχνολογία SUPER X-FI κάνει δουλειά για το virtual 7.1 θα δω διαφορά στο gaming να ακούω τους ήχους?

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και καλό σαββατοκύριακο!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.