Jump to content



Αγορά φίλτρου νερου


Recommended Posts

Στην προσπάθεια μου ν' αγοράσω μία διπλή φιλτροθήκη για νερό άνω πάγκου συνειδητοποίησα ότι δυστυχώς στην Ελληνική αγορά η απάτη πάει σύννεφο 

ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΑΠΟ Waterfresh.gr

https://shop.waterfresh.gr/product/φιλτροθήκη-διπλή-άνω-πάγκου/

 

Το φίλτρο που παρέλαβα (φωτογραφία 2) δεν είναι αυτό που εμφανίζεται στη ιστοσελίδα (φωτογραφία 1) τους και προφανώς δεν ήταν γνήσιο Eiger(φωτογραφία 1). Άλλωστε όπως διαπίστωσα δυστυχώς εκ των υστέρων το γνήσιο Eiger πωλείται διεθνώς σε τριπλάσια τιμή. Παραλήφθηκε σε λευκό κουτί χωρίς ν' αναγράφεται τίποτα επάνω ενώ η αποστολή δεν περιείχε καμία απόδειξη λιανικής και κανένα πιστοποιητικό καταλληλότητας πράγμα που θεωρώ εγκληματικό για ένα προϊόν που προορίζεται για χρήση κατανάλωση πόσιμου νερού. Το γνήσιο eiger όπως παρουσιάζεται στη ιστοσελίδα τους έχει αρκετά πιστοποιητικά ενώ αυτό που παρέλαβα κανένα ούτε εγγράφως άλλα ούτε καν  ένα CE "τυπωμένο" επάνω του. Συνιστώ την προσοχή των ενδιαφερόμενων καθώς μια ακατάλληλη φιλτροθήκη είναι προφανώς και επικίνδυνη.

Τα κριτήρια για την παραγγελία μου ήταν κατά πρώτον το γεγονός ότι επρόκειτο για μία επώνυμη φιλτροθήκη γερμανικής κατασκευής και κατά δεύτερο το γεγονός ότι οι δύο θήκες στο Eiger συνδέονται μεταξύ τους με ένα ενιαίο κομμάτι πλαστικού και όχι με το βιδωτό σύνδεσμο που έχει αυτό που παρέλαβα που από την εμπειρία μου από ανάλογη θήκη αποδεικνύεται όχι ιδιαίτερα ανθεκτικό στο σημείο της ένωσης.
Φυσικά έγινε επιστροφή και πήρα τα χρήματα μου πίσω ωστόσο η διαδικασία παραγγελία-παράδοση-επιστροφή-επιστροφή χρημάτων ήταν ιδιαίτερα αργή (χωρίς να οφείλεται μόνο στις γενικότερες καθυστερήσεις των ημερών) και απαίτησε πολλές προσπάθειες επικοινωνίας αφού αυτή ήταν εξαιρετικά δύσκολη έως αδύνατη (τηλεφωνά, email, messenger) με όλους τους τρόπους. Όσες φορές κατάφερα να επικοινωνήσω μαζί τους η δικαιολογία ήταν μάλλον ο φόρτος εργασία αφού προφανώς εγώ ήμουν "αγγαρεία". Η παραγγελία έγινε στις 9/4/2020 και η επιστροφή των χρημάτων μου στις 30/9/2020 έπειτα από πολύ κόπο και χωρίς να υπάρχει καθυστέρηση από τη μεριά μου σε κανένα στάδιο. Προτείνω οι ενδιαφερόμενοι ν' αποφύγουν το συγκεκριμένο κατάστημα

ΝΕΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ από Angelwater.gr

sst-2-water-filter.jpg?fit=800%2C800&ssl
ANGELWATER.GR

Μέσα στην συσκευή περιέχονται και τα δύο φίλτρα της.

Παραλήφθηκε ΕΠΙΣΗΣ σε λευκό κουτί χωρίς ΕΠΙΣΗΣ ν' αναγράφεται τίποτα επάνω ενώ η αποστολή δεν περιείχε ΕΠΙΣΗΣ κανένα πιστοποιητικό καταλληλότητας είτε σε μορφή εγγράφου είτε επίσης τυπωμένο πάνω στη φιλτροθήκη. Επικοινώνησα με την εταιρεία αλλά δεν πήρα καμία απάντηση, τόσο για το ποιος είναι ο κατασκευαστής του φίλτρου όσο και για τις πιστοποιήσεις από τις οποίες (ΔΕΝ) συνοδεύεται

Είναι φανερό ότι το πρόβλημα είναι μεγάλο καθώς στην αγορά κυκλοφορούν ακατάλληλες έως και επικίνδυνες φιλτροθήκες για χρήση με πόσιμο νερό . ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ !!!!

eiger.jpeg

eiger2.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.