Jump to content


Συμβατότητα μητρικής με nvme


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.Εχω την μητρική Asus Prime B350 Plus και θα ήθελα να βάλω τον εξής nvme : Samsung 970 Evo Plus 500gb

Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα συμβατότητας η όλα θα είμαι καλά;

Στη λίστα QVL της motherboard δεν υπάρχει ο συγκεκριμένος και έπειτα από επικοινωνία με την Asus μου είπαν πως οτιδήποτε δεν είναι επίσημα δοκιμασμένο από αυτούς ,δεν γνωρίζουν αν λειτουργεί ούτε επίσης αν  θα ισχύουν εγγυήσεις κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται και από το ποιόν επεξεργαστή έχεις.

 

Η Asus αναφέρει:
 

Παράθεση

 

AMD Ryzen™ 2nd Generation/ Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics/ Ryzen™ 1st Generation Processors :
1 x M.2 Socket 3, with M key, type 2242/2260/2280/22110 storage devices support (SATA & PCIE 3.0 x 4 mode)*2
 

AMD 7th Generation A-Series/Athlon X4 Processors :
1 x M.2 Socket 3, with M key, type 2242/2260/2280/22110 storage devices support (SATA & PCIE 3.0 x 2 mode)*3
 

AMD Athlon™ with Radeon™ Vega Graphics Processors :
1 x M.2 Socket 3, with M key, type 2242/2260/2280/22110 storage devices support (SATA mode)*3

 

2*The M.2 Socket shares bandwidth with the SATA6G_5/6 ports, therefore the SATA6G_5/6 ports cannot be used when a SATA/PCIE mode M.2 device is installed.
3*The M.2 Socket shares bandwidth with the SATA6G_5/6 ports, therefore the SATA6G_5/6 ports cannot be used when a SATA mode M.2 device is installed.

 

Αν έχεις Ryzen είναι εντάξει (PCI-E x4). Αν έχεις όμως κάποιον Athlon 2xxG, 3xxxG (αυτούς νομίζω αναφέρει) δεν θα δουλέψει PCI-E/NVME (μόνο SATA).

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος TopCLR έγραψε:

Εξαρτάται και από το ποιόν επεξεργαστή έχεις.

 

Η Asus αναφέρει:
 

Αν έχεις Ryzen είναι εντάξει (PCI-E x4). Αν έχεις όμως κάποιον Athlon 2xxG, 3xxxG (αυτούς νομίζω αναφέρει) δεν θα δουλέψει PCI-E/NVME (μόνο SATA).

 

Έχω τον Ryzen 7 1700...

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μην περιμένεις το QVL να περιέχει όλα τα εξαρτήματα (είτε M.2 SSD, είτε μνήμες, είτε οτιδήποτε σχετικό) που μπορούν να λειτουργούν κανονικά. Το μόνο που σου δίνει είναι αυτά που δοκιμάστηκαν από τον κατασκευαστή της μητρικής και είναι σίγουρα λειτουργικά. Κανένας κατασκευαστής δεν δοκιμάζει όλα τα προϊόντα που μπορούν να συνδυαστούν με την μητρική του. Είναι λογικό αν σκεφτείς οτι κυκλοφορούν πολλοί M.2 SSD και θα βγουν και νεότερα μοντέλα, οπότε δεν είναι εφικτό να δοκιμαστούν όλοι για να μπουν στο QVL της μητρικής.

Το μόνο που είναι απόλυτο είναι η CPU support list γιατί απλά είναι συγκεκριμένοι οι επεξεργαστές που θα κουμπώνουν στην μητρική.

Άποψή μου είναι πως αν σε καλύπτει σε αυτά που θέλεις ο Samsung προχώρησέ το χωρίς να σκέφτεσαι "δεν είναι στο QVL, μήπως δεν ταιριάζει".

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.