Jump to content



Stimulus check impact payment


skepasti21

Recommended Posts

2 hours ago, YDinopoulos said:

Καλημερα.

 

Το εχει κανει η συζυγος και η πεθερα απο περυσι. Τι ακριβως θες να μαθεις, ωστε να ρωτησω. 

Είμαι Αμερικανός πολίτης και μένω μόνιμα στην Ελλάδα, ήρθα στην Ελλάδα όταν ήμουν παιδι. Όταν αρχισε να δίνεται το βοήθημα, εγώ συνειδητοποίησα ότι δεν έχω το SSN, πήγα στην πρεσβεία και έκανα αίτηση για απόκτηση του SSN. Χθές ήρθε, και προσπαθω να μάθω πως γίνεται η διαδικασία και δεν μπορώ να βγαλω άκρη. Αυτό που νομίζω ότι έχω καταλάβει είναι ότι ο τρόπος που δόθηκαν τα χρήματα στην αρχή ήταν για τους NON FILLERS που λογικά σημαίνει ότι ήταν γι' αυτους που δεν κάνουν φορολογική δήλωση στις ΗΠΑ, αλλα πλεον αυτον ο τρόπος δεν ισχύει και αυτο που μπορείς να κάνεις είναι μέσω του Recovery Rebate Credit που δεν έχω καταλάβει τι είναι. Λογικά ειναι φορολογική δήλωση και οι γνώσεις και η σκέψη μου πανε μέχρι εκεί.

Εννοήται δεν έχω κάνει ποτέ φορολογική δήλωση στην Αμερική.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δουλεύω με Αμερική, θα προσπαθήσω να ρωτήσω το Αμερικανικό HR αν έχουν καμιά ιδέα, από Τρίτη (Καθολικό Πάσχα γαρ) - αν δεν το έχεις λύσει με τον @YDinopoulos μέχρι τότε.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Spirosssss said:

Επειδή δουλεύω με Αμερική, θα προσπαθήσω να ρωτήσω το Αμερικανικό HR αν έχουν καμιά ιδέα, από Τρίτη (Καθολικό Πάσχα γαρ) - αν δεν το έχεις λύσει με τον @YDinopoulos μέχρι τότε.

Τέλεια

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.