Jump to content



Επιλογη NAS


Recommended Posts

Αναμεσα σε αυτα τα 2 θηριακια ποιο θα προτιμουσατε? Δεν εχουν ουσιαστικα φαινομενικες διαφορες εκτος απο τις θυρες Usb. Δεν εχω δουλεψει σε κανενα απο τα 2 ειμαι με ενα DNS 323....

 

https://www.skroutz.gr/comparelists/894?compare=24489050%2C23852145

Link to comment
Share on other sites

Έχουν και άλλες ουσιαστικές διαφορές όμως, πέρα απο την μεγάλη διαφορά τιμής βέβαια!

Θα βάλεις SSD μέσα? Αν ναι το Synology έχει 2 LAN για Aggregation ώστε να εκμεταλλευτείς την ταχύτητα των δίσκων, το QNAP όχι.

Επίσης το ένα είναι x86 το άλλο ARM based, περισσότερα εδώ.

 

Για τί δουλεία το χρειάζεσαι?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Samael έγραψε:

Έχουν και άλλες ουσιαστικές διαφορές όμως, πέρα απο την μεγάλη διαφορά τιμής βέβαια!

Θα βάλεις SSD μέσα? Αν ναι το Synology έχει 2 LAN για Aggregation ώστε να εκμεταλλευτείς την ταχύτητα των δίσκων, το QNAP όχι.

Επίσης το ένα είναι x86 το άλλο ARM based, περισσότερα εδώ.

 

Για τί δουλεία το χρειάζεσαι?

 

Το χρειαζομαι κυριως για media server να εχει τις ταινιες/σειρες εκει μεσα και να τραβαει το Zidoo τις ταινιες.

Link to comment
Share on other sites

Το QNAP που είδες μια χαρά είναι, και κάτι αντίστοιχο απο Synology

Έχω το 218play εδω και 2 χρόνια και είμαι απόλυτα ικανοποιηνένος, backups,file serving(FLAC-Ταινίες-Video),κατεβαστίρι ΒΤ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Samael έγραψε:

Το QNAP που είδες μια χαρά είναι, και κάτι αντίστοιχο απο Synology

Έχω το 218play εδω και 2 χρόνια και είμαι απόλυτα ικανοποιηνένος, backups,file serving(FLAC-Ταινίες-Video),κατεβαστίρι ΒΤ.

Θα έχει πρόβλημα σε αναπαραγωγή 4κ μέσω δικτύου (gigabit)??

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Samael έγραψε:

Όχι κανένα, ούτε κάν 100Mbps δε χρειάζεσαι για αναπαραγωγή 4Κ.

Γιατί τώρα με ένα Dns323 κάνει σπασίματα. Δεν ξέρω καν αν έχει cpu αυτό μέσα. Και εκτός από αυτό το sata interface πρέπει να είναι sata 2

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Πιθανότερα το cpu, πώς κάνεις τη μεταφορά από το νασ στην τηλεόραση; Αν πχ με chromecast τότε πέφτει πολύ βάρος πάνω στον επεξεργαστή

Το Nas το βλέπει το zidoo μέσω smb αλλά και πάλι το Nas το συγκεκριμένο δεν έχει στα χαρακτηριστικά του επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.