Jump to content



Τί γίνεται πια με αυτές τις ASUS 6x00;


gel

Recommended Posts

Προχθές αγόρασα μια ASUS V9999/TD 128MB, δηλαδή 6800 απλή (όχι LE).

Την αγόρασα από μια γνωστή αλυσίδα καταστημάτων, από την οποία είχα ορκιστεί ότι δε θα ξαναπάρω τίποτε (φαντάζομαι θα καταλάβατε ποιά εννοώ), έλα όμως που βρήκα την κάρτα φθηνή και δε μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό! Οφείλω να το πω, 240 ευρώ τελική την είχανε, τη στιγμή που τα υπόλοιπα καταστήματα έχουν την LE στα 230 ευρώ!

Εν πάσει περιπτώσει, ίσως να μην έχει σημασία από που την πήρα τελικά διότι μάλλον το πρόβλημα το έχουν όλες οι ASUS!

Από την αρχή διαπίστωσα κάποια αστάθεια, ακόμα και στο desktop! Πιο συγκεκριμένα, άλλαζε η ανάλυση χωρίς λόγω και η οθόνη γινόταν σα να την έχεις τραβήξει προς τα κάτω! Το μόνο που έβλεπα ήταν τα εικονίδια επάνω αριστερά παραμορφωμένα και τίποτε άλλο!

Πέρα από αυτό, το Smart Doctor, που υποτίθεται ότι δείχνει θερμοκρασίες και συχνότητες, έδειχνε άλλα αντί άλλων! Το RivaTuner έδειχνε 300MHz core και το Smart Doctor 325MHz! Για να μην τα πολυλογώ το μόνο που δουλεύει σωστά στο Smart Doctor είναι η ρύθμιση του ανεμιστήρα της ASUS!

Εαν το απεγκαταστήσω για να βάλω οποιαδήποτε νεότερη έκδοση, βγαίνει το μύνημα ότι δεν υποστηρίζει η κάρτα μου την έκδοση του Smart Doctor που πάω να εγκαταστήσω!

Επειδή έψαξα αρκετά στο net, είδα πως όλοι λένε ότι φταίει το Smart Doctor και ότι τα προβλήματα λύνονται αμέσως εαν απεγκατασταθεί!

Εαν όμως το βγάλω τελείως, δε βλέπω θερμοκρασίες και δε μπορώ να ρυθμίσω τον ανεμιστήρα ο οποίος δουλεύει στις max στροφές συνέχεια και μου πέρνει τα αυτιά, οπότε πρέπει αναγκαστικά να το έχω εγκατεστημένο!

Διάβασα επίσης σε κάποια fora ότι οι κάρτες της ASUS είναι οι μοναδικές που δεν μπορείς να δείς θερμοκρασία από το control panel του driver της nVidia, ούτε και μπορείς να ρυθμίσεις τις στροφές του ανεμιστήρα με κάποιο άλλο πρόγραμμα όπως το SpeedFan!!!

Αν είναι δυνατόν πια!!! Τι μας πουλάει αυτή η ASUS επιτέλους;;;

Όσοι ενδιαφέρονται να πάρουν ASUS (δε σας το προτείνω), και όσοι έχουν ας διαβάσουν εδώ διότι όπως φαίνεται και πολλοί άλλοι έχουν τα ίδια προβλήματα!

Μπορεί κάποιος να μου πεί κάποια λύση;;; Έχει διορθώσει κανείς το Smart Doctor; Έχει καταφέρει κάποιος να ρυθμίσει τον ανεμιστήρα και να δεί θερμοκρασίες χωρίς το Smart Doctor;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

H Αsus κανει ποιοτικα προιοντα

Αλλα οτι εχει σχεση με driver, Βιοs κλπ ειναι Αισχος!!!

και εχουν μια μανια να υποστηριξουν τα δικες τους software εφαρμογες για τα hardware τους παρα αυτα των προμηθευτων τους (σε οτι αφορα Chipset, VPU κλπ)

Ναι η Asus εχει υποστηριξη μονο του Speedfan to οποιο ειναι για κλαμματα οσο και τα driver τους... δεν γινεται τιποτα οσο αφορα αυτο

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτα που λετε και εγω ασους εχω 6600GT και ολα δουλευουνε ρολοι. και κλοκαρει και καλα.

ΑΛΛΑ οταν βρωντοφωναζουμε να μην αγοραζετε προιοντα σε SE/LE/GLX/S:p εσεις δεν μας ακουτε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox [Χθες, στις 20:50]

H V9999/TD είναι 6800LE

Όπως γράφω και στην αρχή του πρώτου μου post, η V9999/TD είναι 6800 απλή (δηλαδή 12x1,5) και ο πυρήνας είναι στα 325 MHz, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.

Το πρόβλημα είναι τί γίνεται με το Smart Doctor και αν μπορώ να το αντικαταστήσω με κάποιο άλλο γιατί δε νομίζω ότι μπορεί να δουλέψει σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig [Χθες, στις 21:15]

Εδώ κανένα πρόβλημα με ασους. Χαμηλές θερμοκρασίες κανένα corruption, μηδεν αστάθεια.

Είναι απο τις πρώτες παρτίδες όταν έκαναν 318

Η TD είναι 6800 απλή

Ενδιαφέρον! Μπορείς να μου πεις ποιούς drivers έχεις; Χρησιμοποιείς το Smart Doctor και ASUS Enhanced driver; Λένε ότι αυτά τα δύο μαζί μπορεί να ευθύνονται για αυτά τα περίεργα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot [Σήμερα, στις 12:32]

H Αsus κανει ποιοτικα προιοντα

Αλλα οτι εχει σχεση με driver, Βιοs κλπ ειναι Αισχος!!!

και εχουν μια μανια να υποστηριξουν τα δικες τους software εφαρμογες για τα hardware τους παρα αυτα των προμηθευτων τους (σε οτι αφορα Chipset, VPU κλπ)

Ναι η Asus εχει υποστηριξη μονο του Speedfan to οποιο ειναι για κλαμματα οσο και τα driver τους... δεν γινεται τιποτα οσο αφορα αυτο

Πράγματι διαπίστωσα ότι βλέπω τις θερμοκρασίες της ASUS με το SpeedFan, αλλά δεν κατάφερα να ελέγξω τις στροφές στο fan. Γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Χθες, στις 20:54]

αμαν ρε φιλε μου με αυτα τα λεφτα αγοραζες μια 6600gt και θα ησουν αρχηγος:T:

Γιατί θα ήμουν "περισσότερο αρχηγός" με μια 6600GT από ότι είμαι τώρα; Η μία κάρτα δεν έχει σένσορα θερμοκρασίας στον πυρήνα, η άλλη δεν έχει στις μνήμες, στην άλλη δεν μπορείς να ρυθμίσεις τις στροφές του ανεμιστήρα, η τέταρτη ανεβάζει θερμοκρασία επειδή δεν πατάει καλά η ψύκτρα και άλλα τόσα περίεργα που έχω διαβάσει κατά καιρούς! Τουλαχιστον η ASUS έχει απ' όλα τα καλά όσον αφορά τα features!

Δε λέω, σίγουρα είναι καλή κάρτα η 6600GT, αλλά στο κάτω δεν έδωσα 400+ ευρώ για κάρτα, 240 έδωσα και μάλιστα γλιτώνω το ΦΠΑ. Δε νομίζω ότι έχει μεγάλη διαφορά από μια π.χ. MSI 6600GT που κάνει 220ευρώ!

Αλλά σας υπενθυμιζω ότι το πρόβλημα δεν είναι στο hardware της κάρτας, αλλά, από ό,τι έχω διαβάσει, μάλλον στο software της ASUS και συγκεκριμένα με το Smart Doctor. Μπορώ τελικά να το αντικαταστήσω ή να το διορθώσω με κάποιο τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 12:48]

τι ειναι αυτα που λετε και εγω ασους εχω 6600GT και ολα δουλευουνε ρολοι. και κλοκαρει και καλα.

ΑΛΛΑ οταν βρωντοφωναζουμε να μην αγοραζετε προιοντα σε SE/LE/GLX/S:p εσεις δεν μας ακουτε

Όπως ανέφερα και παραπάνω η κάρτα που αγόρασα δεν είναι SE/LE/GLX/S κλπ..!

Θα μπορούσες να μου πείς ποιούς drivers χρησιμοποιείς και αν έχεις το Smart Doctor ανοικτό συνέχεια;

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να κανεις πληρη απεγκατασταση των οδηγων της Ασους και του "Εξυπνου Γιατρου" (χρησιμοποιησε και το driver cleaner) και να περασεις τους τελευταιους οδηγους την nvidia...

Αν θες να βλεπεις τις θερμοκρασιες της καρτας δοκιμασε το tweak μεσω του riva.

Βεβαια μπορεις να αγορασεις και το gatewatch σχεδον τζαμπα πλεον και να βλεπεις τις θερμοκρασιες οποτε θες, να ρυθμιζεις τα ανεμηστηρια κτλ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gel

Ενδιαφέρον! Μπορείς να μου πεις ποιούς drivers έχεις; Χρησιμοποιείς το Smart Doctor και ASUS Enhanced driver; Λένε ότι αυτά τα δύο μαζί μπορεί να ευθύνονται για αυτά τα περίεργα προβλήματα.

δεν βάζω ποτέ οδηγούς απο κατασκευαστές, μόνο της nvidia 61.77. Για θερμοκρασίες το προγραμματάκι της ασους απο το δισκάκι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saxon_747 [Χθες, στις 18:25]

Δοκιμασε να κανεις πληρη απεγκατασταση των οδηγων της Ασους και του "Εξυπνου Γιατρου" (χρησιμοποιησε και το driver cleaner) και να περασεις τους τελευταιους οδηγους την nvidia...

Αν θες να βλεπεις τις θερμοκρασιες της καρτας δοκιμασε το tweak μεσω του riva.

Βεβαια μπορεις να αγορασεις και το gatewatch σχεδον τζαμπα πλεον και να βλεπεις τις θερμοκρασιες οποτε θες, να ρυθμιζεις τα ανεμηστηρια κτλ

Μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες για το tweak μεσω του rivatuner που ανέφερες; Πάντως στα graphs δε μου βγάζει θερμοκρασίες...

Αν είχα το gatewatch, που θα έβαζα το σένσορα για να βλέπω αξιόπιστα τη θερμοκρασία στης κάρτας; Επίσης το ανεμιστηράκι της κάρτας έχει μικρό βυσματάκι με 3pins, πώς συνδέεται με τα μεγάλα 3πινα που έχουν οι fan controllers;

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητε gel πολυ φοβαμαι οτι εχει να κανει με την πλατφορμα της ιντελ.Προσεξε τι σου εγραψα. Δεν παιζει κανενα μα κανενα ρολο το Ασους smartdoctor (ειχα κανει απειρα φορματ και τα ειχα ξηλωσει ολα)....για μενα ειναι hardware ασυμβατοτητα αλλα επισημα δεν παραδεχεται τιποτα καμια εταιρια...

Link to comment
Share on other sites

Αν ψαξεις λιγο τo riva θα το βρεις (δεν θυμαμαι σε ποιο ακριβως tab ειναι). Εχω την εντυπωση οτι παιζει κυριως σε 6600 αλλα δεν χανεις τιποτα να το δοκιμασεις. Οσο για τον σενσορα του gatewatch, τον εχω βαλει να ακουμπαει στο πλαι τον πυρηνα της καρτας ωστε και να παταει καλα η ψυκτρα και να διαβαζει σωστα τις θερμοκρασιες. Τωρα σχετικα με το βυσματακι της καρτας μαλλον πρεπει να καταφυγεις σε πατεντα. (Κοψε- ραψε...)

Link to comment
Share on other sites

Sorry παιδες αλλα εγω ειμαι της αποψης οτι το smartdoctor και οι enchanced drivers της asus ειναι για τα πανηγυρια. Οπως ανεφερα και στο forum για τις 6600 στη δικια μου (extreme gt) εγινε το ελα να δεις με το που επαιξα λιγο με το DumbDoctor. Το μηχανημα crash-αρε οτι κι αν εκανα. Ουτε με default συχνοτητες καταλαβαινε ουτε με τιποτα. Μεχρι φυσικα που εκανα ολα τα καταπληκτικα προγραμματακια της ASUS uninstall και εβαλα ξανα τους drivers της nvidia και το Riva και βρηκα την υγεια μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Manos_30 [Σήμερα, στις 01:42]

Sorry παιδες αλλα εγω ειμαι της αποψης οτι το smartdoctor και οι enchanced drivers της asus ειναι για τα πανηγυρια. Οπως ανεφερα και στο forum για τις 6600 στη δικια μου (extreme gt) εγινε το ελα να δεις με το που επαιξα λιγο με το DumbDoctor. Το μηχανημα crash-αρε οτι κι αν εκανα. Ουτε με default συχνοτητες καταλαβαινε ουτε με τιποτα. Μεχρι φυσικα που εκανα ολα τα καταπληκτικα προγραμματακια της ASUS uninstall και εβαλα ξανα τους drivers της nvidia και το Riva και βρηκα την υγεια μου.

Μάλλον τελικά πρέπει όντως να φταίει ο συνδυασμός του DumbDoctor και Enchanced Drivers επάνω σε πλατφόρμα Intel! Σε τί πλατφόρμα παίζεις; Ποιά motherboard έχεις;

Κάνω διάφορες δοκιμές και τώρα έχω το Smart Doctor με τους 71.84 (μάλλον από το site της ASUS αν θυμάμαι καλά) αλλά με απεγκατεστημένους τους Enchanced Drivers. Μέχρι στιγμής δεν μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα (αν και οι χρονισμοί της κάρτας στο Smart Doctor δεν λένε τις σωστές τιμές).

Οπότε τώρα αφού δεν έχεις Smart Doctor προφανώς δε βλέπεις θερμοκρασίες και δεν έχεις fan control, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.