Jump to content



τι προτεινετε για ψυξη ενος amd a6 3650


nikonick

Recommended Posts

καλημερα σε ολους,

 

τι προτεινετε για πολυ καλuτερη ψυξη ενος amd a6 3650 / 2.6 ghz

 

εχω την εργοστασιακη ψυκτρα αλλα ανεβαζει πολλες στροφεs 4250+  με την θερμοκρασια στους 47 βαθμούς

 

ο επεξεργαστης δεν παει 100% οταν κανω επεξεργασια βιντεο αλλα κειμενεται μεταξυ 85% - 93%

 

δεν ξερω εαν με υδροψυξη θα εχω πολυ χαμηλοτερες θερμοκρασιεs (corsair hrydro h45, coolermaster light 120)

 

το κουτι ειναι ενα asus vento mid tower ta-k με πισω ανεμιστηρακι των 90mm

10 minutes ago, nikonick said:

 

 

Έγινε επεξεργασία από nikonick
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω πολλά στοιχεία για το case και δεν το γνωρίζω αλλά αν κρίνω από τα spec του 
Ανεμιστήρες: Θέσεις για 2 x 8cm ή 1 x 12cm εμπρός και 2 x 80 πίσω.
Πίσω δεν παίρνει 12cm ανεμιστήρα οπότε το ύψος του cpu cooler θα είναι και αυτό περιορισμένο, λογικά δε θα χωράει cooler με 12cm ανεμιστήρα 

Δε νομίζω ότι αξίζει να μπλέξεις με υδροψυξη το πιο πιθανό είναι να μη χωράει το ψυγείο του AΙΟ
Λόγο του FM1 socket και τον περιορισμό στο ύψος η Be Quiet Pure Rock Slim με 92mm fan (12.5cm το συνολικό ύψος ψύχρας)  είναι μια καλή λύση, οικονομική και επώνυμη που σίγουρα θα αποδίδει καλύτερα από τη stock μιας και οι απαιτήσεις δεν είναι μεγάλες.

Πριν όμως κάνεις οποιαδήποτε αγορά ψήκτρας καλά θα ήταν να δοκιμάσεις αλλαγή της θερμοαγώγιμης αν έχει χρονιά να αλλαχτεί και μετά αποφασίζεις….
 

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

φιλε deus,

 

σε ευχαριστω για την απαντησην σου

 

ο υπολογιστης ειτανε εφεδρικος και μου δουλευει απο τον φεβρουαριο του 2021 οποτε δεν υπαρχει θεμα με το θεμα της παστας της ψυκτρας

 

το κουτι πρεπει να ειναι του 2011 και χωραει ανεμιστηρα 120μμ πισω αλλα ειναι απο τα χειροτερα κουτια στην εργονομια !

 

οντως αυτες τις μερες ειναι παρα πολλη ζεστη εδω με 40+ στο δωματιο που εχω τον υπολογιστη παει 33 οποτε ισως για αυτο να θερμενεται πιο πολυ

 

προς το παρων εχω βγαλει το πλαινο καλυμμα του κουτιου μεχρι να δω τι θα κανω αν και δεν ανησυχω για την θερμοκρασια του επεξεργαστη

Link to comment
Share on other sites

Με ανοιχτό το πλαϊνό καπάκι και καθαρή από σκόνες ψήκτρα επεξεργαστή* (και εφόσον η πάστα είναι από τον Φεβρουάριο) δεν θα έχεις πρόβλημα, εκτός ίσως από τον θόρυβο της ψήκτρας.

Για υδρόψυξη ούτε να το σκέφτεσαι!

α) Δεν θα μπορείς να την βάλεις στο κουτί σου.

β) Το σύστημά σου δεν παράγει τόσο θερμικό φορτίο που θα δικαιολογούσε μια (έστω μικρή) υδρόψυξη. Αν μιλάμε για μικρή υδρόψυξη υπάρχουν φθηνότερες λύσεις αερόψυξης με παρόμοιες επιδόσεις αν όχι καλύτερες.

Αν θέλεις οπωσδήποτε κάτι καλύτερο σε ψύξη πρέπει να βρεις πρώτα τι ύψος ψήκτρας επεξεργαστή χωράει στο κουτί σου. Έπειτα θα διαλέξεις (θα σου προτείνουν) κάποια που να έιναι καλή και να χωράει στο budget σου.

 

* Στις στοκ ψήκτρες της AMD συνήθως υπάρχει τρόπος να αφαιρέσεις (με τεσσερις βίδες) τον ανεμιστήρα, για να μπορείς να καθαρίσεις αποτελεσματικά την σκόνη χωρίς να την αφαιρέσεις από τον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα τι παιζεται με την υδροψυξη !

 

ύψος ψήκτρας... ειναι ενταξει και με το coolermaster hyper 212 black edition (με πολυ πιο χαμηλες στροφες και καλυτερη ροη αερα) στα 42.90 εβρω απο eshop κυπρου

 

βασικα με ενδιαφερει να πεσει η θερμοκρασια του επεξαργαστη πιο κατω απο τους 40... οπου ειναι το ιδανικο για μενα στο video rendering

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από nikonick
Link to comment
Share on other sites

Είδα και το θέμα για το κουτί. Σίγουρα καλύτερο από το δικό σου.

Η alpenfoehn silvretta που διάλεξες έχει θετικά και αρνητικά.

Στα θετικά:

α) Έχει χαμηλό προφίλ και χωράει σε στενά κουτιά (αδιάφορο εφόσον αλλάζεις κουτί).

β) Με την κατεύθυνση του αέρα που στέλνει μπορεί να ψύχει κάπως και τα VRM της μητρικής σου που είναι γυμνά.

γ) Στα λεφτά της δεν φαίνεται κάτι πιο αξιόλογο, εκτός και αν δώσεις περισσότερα λεφτά.

 

Στα αρνητικά:

α) Στην σελίδα της alpenfoehn silvretta που παρέθεσα πιο πάνω γράφει κάπου:
 

Παράθεση

 

Compatible with:

Intel max. 95W: Socket 1200, 115X and 775

AMD max. 95W: Socket AM4 (with Upgrade-Kit), AM3(+), AM3, AM2(+), AM2, FM1 and FM2

 

Με τον 3650 που αναφέρεται σαν TDP 100W υπάρχει περίπτωση όταν "ζορίζεις" τον επεξεργαστή να χτυπάει τέρμα στροφές η ψήκτρα (2800 στροφές) και να έχεις (πάλι) κάποιο θόρυβο.

β) Είναι συμβατή με σύστημα ΑΜ4 με πρόσθετο kit που θα πρέπει (λογικά) να αγοράσεις (αν ποτέ αναβαθμίσεις σε σύστημα AM4).

 

 

Μήπως να διάλεγες μια άλλη ψήκτρα; Ίσως την Deepcool Gammaxx 400 V2 σε μπλε ή κόκκινο LED (ναι, είναι 10€ ακριβότερη) αλλά αναφέρει συμβατότητα με ΑΜ4 και ψύξη 180W.

Παράθεση

GAMMAXX 400 V2(Blue) is apt to provide better and safer cooling performance (TDP 180W).

 

Καλό δεκαπενταύγουστο!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,

 

φιλε topclr,  

 

το εκτιμω πολυ που διαθεσες χρονο για να βρεις ολες αυτες τις πλιροφορεις και σε ευχαριστω παρα πολυ !!!

 

με την deepcool εχω κακη εμπειρια οταν ειχαl theta 30 στον celeron g530

 

μου δουλεψε περιπου 6 χρονια και απο τα 4 χρονια δουλευε χωρις οι στροφες της να αυξομειωνονται οπως κανονικα επρεπε

 

αν και ειτανε υπερμεγεθης η ψυξη της δεν ειτανε και καλυτερη  απο την intel...

 

πρεπει να βρω μια ψυκτρα που να κουμπωνει χωρις να αναγκαστω να βγαλω την μητικη εξω απο το κουτι

 

συγουρα με καλη ψυκτρα παει 40+ 

 

ευχαριστω

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι επιλογές από το e-shop Κύπρου είναι περιορισμένες, πιο περιορισμένες και από το Ελληνικό (και με πιο φουσκωμένες τιμές).

 

Στον Phenom II 1090Τ (AM3) του πατέρα μου πριν δύο χρόνια έβαλα την EKL Alpenföhn Ben Nevis Advanced και τα καταφέρνει μια χαρά (ο 1090Τ είναι 125W). Τώρα παράγγειλα την ίδια (από το ίδιο κατάστημα στην Θεσσαλονίκη) για τον Phenom II 965 του ξαδέρφου μου. Δεν έχει γίνει overclock σε κανέναν από τους δύο (και ούτε πρόκειται), είναι σε λογική τιμή η ψήκτρα και αν προσέξεις έχει το ίδιο κούμπωμα με τις στοκ ψήκτρες AMD (= δεν χρειάζεται βγάλσιμο η μητρική για την εγκατάστασή της). Δεν νομίζω όμως να υπάρχει περίπτωση να την βρεις σε λογική τιμή!

 

Στην περίπτωσή σου (με επιλογές από το e-shop Κύπρου) η μόνη σοβαρή είναι η 212 Black που αναφέραμε παραπάνω (θα χρειαστείς την μητρική εκτός κουτιού όμως).

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,

 

φιλε topclr,  

 

το εκτιμω πολυ που διαθεσες χρονο για να βρεις ολες αυτες τις πλιροφορεις και σε ευχαριστω παρα πολυ ξανα

 

πρωτη φορα ακουω οτι οι τιμες στην ελλαδα ειναι πιο ακριβες απο κυπρο

το αντιθετο ισχυει και με μεγαλη διαφορα

 

το μονο συγουρο ειναι οτι οι επιλογες μου ειναι μετρημενεs εκτος και αν παω για ψυκτρες 50+ και πανω, μιλαμε για noctua, be quite...

 

μου ειχες πει οτι δεν ενδεικνυται η λυσης της υδροψυξης στην περιπτωση μου και πιστευω ολα οσα λες... αλλα με 50 εβρω για ''corsair hydro series h45 liquid cpu cooler'' δεν θα εχω μια καλη ψήκτρα ισως και καλuτερη απο την εργοστασιακη 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγινα κατανοητός στα γραφόμενά μου για τις τιμές. Εννοούσα αυτό που είπες, ότι οι τιμές στην Κύπρο είναι μεγαλύτερες.

Όσο για το τι να επιλέξεις νομίζω οτι ήμουνα σαφής. H silvretta μου φαίνεται λίγη, η Gammaxx 400 V2 φαίνεται καλή αλλά την φοβάσαι γιατί είναι Deepcool, η Hyper 212 Black Edition είναι δοκιμασμένη λύση αλλά την αγνοείς! Την υδρόψυξη δεν θα την επέλεγα στην περίπτωσή σου (κυρίως λόγω κόστους).

..Δεν είμαι ειδικός στις ψήκτρες.

Αν εσύ από την silvretta των 24€ δεν βλέπεις επιλογή εως την Corsair H45 των 51€, πάρε την Η45!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,

 

πολυ μπερδεμα τελικα με πια ψυκτρα πρεπει να αγορασω...

 

ενταξει φιλε topclr,  παω για την hyper 212, ισως βρω καλυτερη τιμη απο  ebay.de / amazon.de

 

καλη φαινεται και η  thermaltake contac 9 (26.90)

 

σε ευχαριστω 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.