Jump to content



Εχει κανείς εμπειρία από το rma της Evga;


Recommended Posts

Ότι λέει ο τίτλος παιδιά μου. Η 1070ti μου σταμάτησε να δουλεύει και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς ακολουθήσει τη διαδικασία rma της Evga, να μου πει την εμπειρία του.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει RMA τρείς φορές, η τελευταία ήταν το 2019 αν θυμάμαι καλά. Υποθέτω οτι η κάρτα είναι μέσα στην εγγύηση και οτι την έχεις κανει register στο site τους, οπότε μπες στο site τους και ξεκίνα RMA για την συγκεκριμένη κάρτα, δώσε τους ότι πληροφορίες χρειαστούν, ακολουθησε τις οδηγίες τους και θα είσαι μια χαρά. Απο ότι θυμάμαι το πέρα-δόθε είναι με UPS και δικά τους έξοδα.

 

Πληροφοριακά, η πιθανότητα να στην αντικαταστήσουν με καινούρια του κουτιού είναι απο χλωμό έως απίθανο.

Έγινε επεξεργασία από Freedom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η κάρτα είναι καθοδόν για Γερμανία. Χρειάστηκε να πληρώσω τα μεταφορικά προς αυτούς. Περιμένω να δω τι θα γίνει και ενημερώνω. Φαντάζομαι ότι είτε θα την επισκευάσουν ή θα στείλουν refurbished.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οπως ακριβώς το είπες, repaired ή refurbished. Η πλακα ειναι οτι η τελευταια που εκανα RMA ήταν μια GTX1060 3Gb κανονικο size (επεσε κεραυνος κοντα και την πηρε παραμαζωμα μαζι με το USB interface module ενος modeler που ηταν συνδεδεμένο με το desktop). Η αντικατάσταση ήταν GTX1060 3Gb small factor, lol. Δεν με ενδιεφερε γιατι την τσεκαρα (και με OC) και επαιζε και ακομα παιζει όπως πρέπει.

 

Για το μεταφορικά προς Γερμανία ειναι πολυ πιθανόν να μην θυμάμαι καλά, θα στην στειλουν με δικά τους εξοδα παντως, του φουστη, αυτο το θυμάμαι.

 

Με το καλό να σου έρθει λοιπόν (ευχεται αυτός που την Δευτερα εκανε RMA studio monitors απο Thomann εντος εγγυησης, και τα έστειλε με UPS προπληρωμένα απο το μαγαζί).

 

ΥΓ: καμια 10αριά χρονια πάντως με RMA Titan ειμαι σχεδον σιγουρος οτι και το πηγαινε και το ελα ηταν δικά τους, voucher-label UPS prepaid κοκ.

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, το μέλος Freedom έγραψε:

Οπως ακριβώς το είπες, repaired ή refurbished. Η πλακα ειναι οτι η τελευταια που εκανα RMA ήταν μια GTX1060 3Gb κανονικο size (επεσε κεραυνος κοντα και την πηρε παραμαζωμα μαζι με το USB interface module ενος modeler που ηταν συνδεδεμένο με το desktop). Η αντικατάσταση ήταν GTX1060 3Gb small factor, lol. Δεν με ενδιεφερε γιατι την τσεκαρα (και με OC) και επαιζε και ακομα παιζει όπως πρέπει.

 

Για το μεταφορικά προς Γερμανία ειναι πολυ πιθανόν να μην θυμάμαι καλά, θα στην στειλουν με δικά τους εξοδα παντως, του φουστη, αυτο το θυμάμαι.

 

Με το καλό να σου έρθει λοιπόν (ευχεται αυτός που την Δευτερα εκανε RMA studio monitors απο Thomann εντος εγγυησης, και τα έστειλε με UPS προπληρωμένα απο το μαγαζί).

 

ΥΓ: καμια 10αριά χρονια πάντως με RMA Titan ειμαι σχεδον σιγουρος οτι και το πηγαινε και το ελα ηταν δικά τους, voucher-label UPS prepaid κοκ.

 

πωπω τι μου θύμισες

Αυτή την Titan την είχες βάλει αγγελία μετα το rma και την αγόρασα εγώ (αν κανω λάθος διορθωσε με)

μάντεψε τι εγινε μετα. την ξαναεκαψα εγω και την εκανα παλι rma και μετα την πούλησα 

χαχαχαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

 

πωπω τι μου θύμισες

Αυτή την Titan την είχες βάλει αγγελία μετα το rma και την αγόρασα εγώ (αν κανω λάθος διορθωσε με)

μάντεψε τι εγινε μετα. την ξαναεκαψα εγω και την εκανα παλι rma και μετα την πούλησα 

χαχαχαχαχα

 

Oooooooχι!!! Παρεξήγηση! Καμία κάρτα Titan δεν έκαψα, RMA τις εκανα γιατι ειχα διαβάσει πολύ καλα το πως έπρεπε να δουλευει το turbo boost, το οποιο τελικά ΔΕΝ δουλευε όπως ηλπιζε η δήλωνε η Nvidia. To αποτέλεσμα, 2 RMAs για 100% λειτουργικές κάρτες (την πρωτη που μου ήρθε, και το replacement που φυσικά ήταν μια απο τα ίδια), συγγραφή εκ μέρους μου κειμένου PDF 32 σελίδων με ανάλυσεις και στεοιχεια απο 3 Titan πλεον (λολ), μετρήσεις και links μερικών videos μου (για να δουν οτι η συμπεριφορά ΔΕΝ συμβαδιζει με ότι εχει δηλωσει η Nvidia σε 3 διαφορετικες καρτες) και τελικά πολύς χαμένος χρόνος για το τιποτα. Επειδη πλεον μιλαγα με τον αρχιμάστορα τεχνικο της EVGA καποια στιγμη μου λεει, ΟΚ θα τις ελεγχουμε για αυτά πριν τις στελνουμε σε πελάτες. Και φυσικά του απάντησα, αν τις ελεγχεις, δεν θα στειλεις ποτε τιποτα σε κανεναν πελάτη, το προβλημα ειναι της Nvidia, φερε με σε επαφη με εναν Nvidia rep ή τεχνικο. Αστα, επικές εποχές...

 

Για να μην παρεξηγηθω το ξαναλέω, καμία απο τις Titan δεν ήταν καμμένη ή δεν είχε οποιοδήποτε πρόβλημα πλην του ηλιθιου Turbo Boost που ΔΕΝ δουλευε όπως θα έπρεπε συφωνα με το τι ειχε δηλώσει η ιδια η Nvidia.

 

2 κάρτες μου έχουν βγάλει βλάβη τα τελευταία 20 χρονια, η ηρωική GTX580 (ειχα γεμισει το φορουμ με μετρησεις με αυτη) η οποια απλά κάποια στιγμή δεν ξαναλειτουργησε ποτε και η GTX1060 που και παλι δεν καηκε απλά χαιρέτισε το Display Port (με το οποιο ηταν συνδεδεμένη με το 2ο μονιτορ).

 

ΥΓ: πως κατάφερες βρε να την κάψεις, αυτές οι κάρτες ήταν τομάρια τελείως!

 

ΥΓ2: ΠΕΡΙΜΕΝΕ!!! ΣΕ ΘΥΜΑΜΑΙ!!! Ειχες ερθει και ειχαμε καθισει και σου ειχα εξηγησει ακριβώς την συμπεριφορα έχοντας ανοιχτο το EVGA Precision προγραμμα για να κανουμε monitoring θερμοκρασίες, TDP και clock freq!!!

 

ΥΓ3: και για τις λακαμίες της Nvidia εβαλα για πρώτη φορά στην ζωή μου custom firmware σε καρτα γραφικων (καμια 10αρια δηλαδη), λολ, ελεος...κάρτες τότε του 1000άρικου...η τρέλλα δεν παει στα βουνά λεμε...

 

ΥΓ4: Περιττό να πώ οτι η καλύτερη κάρτα σε OC gpu/ram ήταν η πρώτη...ο νόμος του Μέρφυ...στον κουβά παλι...

Έγινε επεξεργασία από Freedom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πωπω το σκοτώσαμε το θέμα υπόσχομαι το τελευταίο off topic

 

ναι ρε φιλε εγώ ήμουν. τώρα που τα εξήγησες λεπτομερώς τα θυμηθήκα όλα. Οντως λαθος μου δεν την ειχες καψει. εγω την εκαψα μετα 

πως εκαψα την Titan. πολυ απλο. γενικα τα vrm της ηταν για τα πανηγυρια κατι που δεν ηξερα στην αρχη και εδινα πονο στο OC. Ε δεν θελει και πολυ 

μετα πηρα μια evga 780ti classified και ηρέμησα 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος psyber έγραψε:

εγώ πάντως γουστάρω!!1

Με την άδεια σου, επειδή ξέθαψα φωτογραφίες απο την τελευταια Titan που την πηγαινα στα όρια και δεν ειχε βγάλει κιχ (τρελλος με μονιτοριν θερμοκρασιων, τάσης, clock/mem freqs κοκ) εννοειται custom firmware...οι θερμοκρασίες της κάρτας με αυτό το setup ήταν πραγματικά αστείες (πρέπει να εχω ποστάρει καπου εδω περα μεσα τα νουμερα του στυλ 10-12C delta, λολ).

 

Spoiler

DSC00019.JPG

DSC00022.JPG

DSC00023.JPG

DSC00024.JPG

DSC00036.JPG

 

 

Και ο 2600Κ στα 5Ghz, τα noctua να βαράνε 12 μποφόρ κοκ...επικές εποχές...τωρα που βλεπω τις φωτογραφίες ΟΚ, καταλαβαίνω γιατι δεν μου ειχε μεινει στα χέρια (εκτος απο την υδρόψυξη της καρτας, 3 dedicated 14άρηδες να φυσάνε σε όλο το μηκος της κάρτας και εξτρα χάλκινα ψυκτράκια, αμ δεν το πα εγω, η τρέλλα δεν παει στα βουνά)...

 

ΥΓ: τιποτα δεν μπηκε στην τυχη, ειχα περάσει ώρες μετρώντας θερμοκρασιες με θερμομετρο υπερυθρων και απο τις 2 μεριες της κάρτας.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Freedom
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος psyber έγραψε:

φοβερο rig! μπράβο για το μεράκι σου!

 

Να εισαι καλά αδερφέ μου, ήταν το καλυτερο σύστημα που είχα ποτέ. Δυστυχώς αυτές οι εποχές έχουν τελειώσει για μένα. Αυτο που ειχα ευχαριστηθεί ηταν η εμπνευση που ειχα (γιατι αυτο ηταν δική μου πατέντα) να προσαρμόσω μια Η100 στην Titan (ημουν πολύ τυχερος γιατι δεν χρειάστηκα κανένα εξτρα component, το bracket για AMD καθόταν ακριβως διαγώνια, μιλάμε για φάρδος!).

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

φοβερος!!

τα ψυκτρακια της enzotech στα vrm ολα τα λ7

 

ΑΥΤΗ την καρτα πηρες!!! Δεν ειχε δεί ποτε πανω απο 55C η gpu και θερμοκρασιες mem και vrm ηταν πολυυυυυυ κατω από τις max των προδιαγραφών τους! 😉

 

(και φυσικα οταν ξαναέβαλα την ψυκτρα της μπηκε πάλι θερμοαγώγιμη της noctua που ακομα ειναι η αγαπημένη μου σε οτιδηποτε)

Έγινε επεξεργασία από Freedom
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2022 at 8:28 ΜΜ, το μέλος psyber έγραψε:

Ποια μονιτοράκια σου χάλασαν;

 

Χιλια συγνώμη, τώρα το ειδα αυτό.

 

Presonus Eris E5, παρατήρησα οτι σκρατσάρουν σε mid και upper registers τελειως καθαρής κιθάρας (πες λιγο πολυ προς jazz ηχο, τα μονιτορς τα έχω 95% ως FRFR για το AxeFx3 και 5% για να ακουω, κανω μιξεις κοκ). Ξεκινησε πριν απο 2 μηνες, ψαχνόμουν με καλώδια κοκ, τιποτα. Εφερα και φιλο με επαγγελματικο στουντιο, τα ξαναματατσεκάραμε, μου λέει πρεπει να έχουν αρπάξει τα twiters. Τζαμι, και οι εντάσεις που τα επαιζα ήταν καθαρα διαμερίσματος (δεν θελω να ενοχλώ ανεξαρτήτως ώρας), τα volume τους στο 50% (unity) και απο την μεριά του AxeFx3 το output πολυυυ μακρια για να κλιπάρει.

 

Τουλάχιστον το Thomann το έχω παραδεχτει πολλές φορές εδω και 15 χρονια που κάνω αγορές, prepaid UPS πηγαινε έλα δικά τους (μέσα στην εγγύηση, 3 χρονια δινει για τα παντα αυτο το κατάστημα, 2 χρόνια τα έχω). Ελπίζω μονο να μην μου τα ξαναγυρισουν οπως είναι, να βαλουν επανω καμια γεννητρια συχνοτήτων και να σκανάρουν 20Hz-20Khz γιατι αλλιώς πολυ δυσκολο να το ακουσει καποιος (με το μπάσο παιζει μια χαρά, με κομμάτια/μίξεις επισης ακουγεται ΟΚ, δεν εχει καμια σχέση με την ακουστική του χώρου κοκ).

 

ΥΓ: ΟΚ, ειλικρινά ποτέ δεν έχω σκισει με τέτοιο τρόπο thread στο off-topic. Παρακαλώ οι admins/mods να χρησιμοποιούν το εν λογω thread ως παράδειγμα προς αποφυγή thread derail. 😳

Έγινε επεξεργασία από Freedom
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν παιδιά.

Έστειλα την κάρτα πολύ προσεκτικά συσκευασμένη. Την έβαλα στο πλαστικό clamshell μέσα στην αντιστατική σακούλα και το τύλιξα καλά με φυσαλίδες. Όλο αυτό το έβαλα σε ένα χαρτόκουτο, που είχε πάλι πανω και κάτω φυσαλίδες. Το χαρτόκουτο το έκλεισα με αρκετη χαρτοταινία.

Το δέμα το έστειλα με ACS, στα στοιχεία του ιδιοκτήτη, γιατί όπως είπα παραπάνω δε δέχτηκαν το rma με τα δικά μου. Η EVGA δίνει το δικαίωμα στον δεύτερο αγοραστή να κάνει το rma αλλά μόνο στα πλαίσια της αρχικής τριετούς εγγύησης. Η δικιά μου κάρτα είχε επέκταση εγγύησης (10 χρόνια σύνολο) και όσο ισχύει αυτή, δικαίωμα για rma έχει μόνο ο αρχικός αγοραστής.

 

Στην acs πλήρωσα 30 ευρώ (29 και κάτι για την ακρίβεια) και έκανε 9 ημέρες να φτάσει. Μόλις την παρέλαβαν, σε μία εβδομάδα είχαν κι όλας στείλει την αντικατάσταση, από τη Γερμανία. Η αντικατάσταση ήταν μία ίδια κάρτα, όχι σε συσκευασία αγοράς αλλά μέσα σε ένα κουτί με το logo της εταιρίας. Φαντάζομαι ότι είναι refurbished ή επισκευασμένη, αλλά πρέπει να πω ότι ήρθε πεντακάθαρη. Αυτά από εμένα, είμαι ευγνώμων απέναντι στον αρχικό ιδιοκτήτη γιατί ξηγήθηκε σπαθί, χωρίς να με γνωρίζει.

Κάτι άλλο που πρέπει να επισημάνω είναι ότι την κάρτα που χάλασε την είχα ανοίξει και είχα αλλάξει πάστα. Το άνοιγμα φαίνεται γιατί σκίζεται ένα αυτοκολλητάκι αλλά από όσο ξέρω η EVGA είναι η μόνη εταιρία που δεν κάνει άρση της εγγύησης για αυτό το λόγο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.