Jump to content



διανγνωστικη καρτα


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους,

 

η μητρικη μου, μια asrock a55m-hvs με τον amd a6-3650 δεν κανει bοοτ...

 

εχω δοκιμασει ολες τις λυσεις αλλα τιποτα...

 

η μητρικη ειναι εκτος κουτιου εδω και μερες...

 

υποσιαζουμε οτι εχει corrupted bios...

 

παιρνει ομωs ρευμα απο το τροφοδοτικο

 

εχουνε βγει ολα πο την μητρικη, εχει μεινει ο επεξεργαστης, εχει γινει αλλα και παλι τιποτα ουτε beep...

 

ξερω οτι υπαρχουνε καποιες καρτες που κανουνε διγανωστικο ελεχο και ειναι φτηνες 

 

υπαρχουνε στην ελλαδα ?

 

τι να πρωτιμισω usb η  pci ?

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μην περιμένεις και πολλά από την διαγνωστική. Θα σου βγάλει έναν κωδικό σφάλματος κ θα συμβουλευτεις το βιβλιαράκι της για πιθανά σενάρια. Καλύτερη είναι η pci γιατί παίρνει απευθείας ρεύμα από την μητρική. Ενδεικτικά δες εδώ  Στην περίπτωση που έχεις νεκρό bios προτιμότερο είναι να παραγγείλεις ένα νέο προγραμματισμένο bios chip για το συγκεκριμένο μοντέλο μιας κ είναι αποσπώμενο. 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,

 

φιλε chipakia σε ευχαριστω για την απαντηση σου

 

ο λογος που ρωταω για διαγνωστικη καρτα ειναι γιατι δεν ειμας συγουρος εαν το προβλημα της μητρικης ειναι το bios η κατι αλλο..

 

συμερα ειχα δοκιμασει ξανα την μητρικη και εχω προσεξει οτι το ολοκληρωμενο της nuvoton υπερθερμενεται...

 

ισως να φταει κατι αλλο δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Αν βλέπεις υπερθέρμανση μόνο με επεξεργαστή επάνω, σε κάποιο κύκλωμα, τότε η μητρική σου έχει καεί κ το πιθανότερο είναι ότι το ίδιο το τροφοδοτικό στην έχει κάνει. Υπάρχουν περιπτώσεις που το τροφοδοτικό φαίνεται να λειτουργεί κανονικά κ με τεστερ κ εν τούτοις να καίει μητρικές. Έχω κάψει 2 έτσι. Οπότε βγαλτο στην άκρη. 

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω ολους,

 

 ευχαριστω

 

το τροφοδοτικο μεχρι χτες... ειτανε ενταξει, ενα arctic cooling  των 500 watts @ 74% efficiency

 

απο τι καταλαβαινω δεν αξιζει η επισκευη της μητρικης αλλα ουτε και να φερω απο ebay αλλη μητρικη...

 

μπορω να βρω ενα φτηνο υπολογιστη στα 50-70 εβρω να κανω την δουλεια μου και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

το τροφοδοτικο μεχρι χτες... ειτανε ενταξει, ενα arctic cooling  των 500 watts @ 74% efficiency

Όλα τα τροφοδοτικά (και γενικά οι συσκευές) μέχρι κάποια στιγμή είναι εντάξει... από εκεί και μετά αρχίζουν τα παρατράγουδα!

Πάντως δεν είναι σίγουρο ότι χάλασε το τροφοδοτικό. Η μητρική από την άλλη, που έχει δεκαετία (FM1 socket) μάλλον παρέδωσε πνεύμα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.