Jump to content



καποιεs ερωτησεις για τα windows 10...


Recommended Posts

καλησπεριζω ολους,

 

εχω βαλει σημερα εναν δισκο με τα windows 10 και εχω καποιεs ερωτησειs...

 

τα windows 10 (pro x64) δεν ειναι ''activated''... μεχρι ποτε μπορω να δουλευω χωρις να γινουνε activate... και εαν δεν γινουνε activate ποτε σταματανε να δουλεουν

 

ακομη δεν εχω βαλει τα προγραμματα μου

 

ο δισκος απο τι εχω δει εχει 2 partitions και απο τι φαινεται υπηρχαν τα windows 8.1 πριν... εαν κανω το parttion ''merge'' υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο προβλημα με τα  windows 10

 

ο δισκος ειναι ενας παλιος seagate sata στα 250 gb και δουλεψε μια χαρα με το παλιο fujitsu esprimo p5720 που εχω

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

τα windows 10 (pro x64) δεν ειναι ''activated''... μεχρι ποτε μπορω να δουλευω χωρις να γινουνε activate

 

Ίσως για πάντα.  Το σίγουρο  είναι ότι θα μπορείς να τα δουλεύεις για πολύ καιρό και κατά διαστήματα θα σου λέει να βάλεις κλειδί.

Δεν θα μπορείς να αλλάξεις φωτό στην επιφάνεια εργασίας και ίσως να σου κάνει την επιφ. εργασίας μαύρη και τίποτα άλλο.

 

35 λεπτά πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

εαν κανω το parttion ''merge'' υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο προβλημα με τα  windows 10

 

Το partition το βλέπεις στην εξερεύνηση των windows ή μόνο στη διαχείριση δίσκων;

Ότι και αν κάνεις θα πρέπει να το διαγράψεις πρώτα και κάνεις ότι σε αφήσει το λειτουργικό.

 

35 λεπτά πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

ακομη δεν εχω βαλει τα προγραμματα μου

 

Μπορείς να τα βάλεις άφοβα.

 

35 λεπτά πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

ο δισκος απο τι εχω δει εχει 2 partitions και απο τι φαινεται υπηρχαν τα windows 8.1 πριν... 

 

Αν δεν ήθελες μα υπάρχει το διαμέρισμα με τα 8.1 έπρεπε κατά την εγκατάσταση να πάταγες "εγκατάσταση για προχωρημένους" και να διέγραφες όλα τα διαμερίσματα.

 

 

Και μια συμβουλή.

Αν δεν θες να αγοράσεις κλειδί (βρίσκεις από 7.50 €) μπορείς μέσα από τα Windows 7 ή από τα Windows 8 ή 8.1 να αναβαθμίσεις δωρεάν σε Windows 10.

Έγινε επεξεργασία από p55
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο θέμα αν δεν ενεργοποιήσεις άμεσα τα Windows 10, απλά δεν θα μπορείς να αλλάξεις θέμα εμφάνισης, να εμφανίσεις εικονίδια συστήματος στην επιφάνεια εργασίας κλπ Ίσως μαυρίσει κ το φόντο κάποια στιγμή. Για κανένα λόγο μην κάνεις merge 2 partitions με διαφορετικά λειτουργικά. Το καλύτερο είναι να βγάλεις ότι αρχεία 📂 υπάρχουν πέραν του λειτουργικού, από το δεύτερο partition, να του κάνεις διαμόρφωση κ μετά να κάνεις merge. 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,

 

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας

 

θα κοιταξω να δω για κλειδια αλλα θα περιμενω λιγο να δο πως δουλεουνουνε τα windows 10 και μετα..

παντως τα βρεικα ποιο τα γρηγορα απο τα windows 7...

 

τωρα στο θεμα του partition...

 

εγω δεν βλεπω κανενα partition... ισως να υπαρχει κρυφο δεν ξερω...

 

εχω μιλησειι με τον φιλο μου που μου εδωσε τον δισκο και μου ξεκαθαρισε τα ποιο κατω...

 

ο δισκος ειχε τα windows 8.1 home x64...

 

ξαφνικα του κανανε διαφορα περιεργα πραγματα οπως να χανουντε τα εικονειδια στο store και το edge εχανε τα bookmarks

 

δεν ητανε θεμα με καποιο spyware, malware, virus, rootkit...

 

αποφασεισε να παει για τα windows 10  αλλα δεν γεινοταν  αναβατημιση αλλα επρεπε να κανει καθαρη εγκατασταση των windows 10...

 

τωρα γιο partions ο δισκος ειχε αλλα κατα την εkγατασταση των 10 εγειναν ολα delete

 

δεν ξερω τωρα εαν υπαρχουνε κρυφα partitions/ crosslinked files και μου δημιουργήσουμε καποιο προβλημα 

 

ο δισκος ειναι ενταξει απο πλευρας scan, bad sectors


 

Link to comment
Share on other sites

Δεξί κλικ στην έναρξη   ->  Διαχείριση δίσκων.

 

571101023_.png.9d7e996e78ddffc0fed46b4318a80a37.png

 

 

 

Πρέπει να βλέπεις κάτι τέτοιο.

 

1392614749_Screenshot2022-09-20112711.thumb.png.224587649a30f879b1f474d8f215e240.png

 

 

Τρέξε και ένα Hard Disk Sentinel (HDSentinel) για να δεις κατά πόσο ο δίσκος είναι οκ. Τίποτα δεν είναι άφθαρτο.

 

Άκυρο το Hard Disk Sentinel, τώρα είδα ότι το έχεις ελέγξει. 

Έγινε επεξεργασία από p55
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.