Jump to content



Πρόβλημα με ασύρματο συναγερμό!!!


SakisL

Recommended Posts

Καλησπέρα, ελπίζω να ποστάρω στην σωστή κατηγορία. 

Έχω στο σπίτι έναν ασύρματο συναγερμό Digoo Ham B.  Με τον οποίον έχω 2 θεματάκια.

 

Το πρώτο είναι με την εξωτερική σειρήνα. 

Αγόρασα την συμβατή ασύρματη ηλιακή σειρήνα EARYKONG 433MHz η οποία έχει την δυνατότητα να τοποθετηθεί και με ρεύμα. Και έτσι έχω σκοπό να την συνδέσω. Έκανα την διαδικασία της ρύθμισης και μετά έκανα μερικές δοκιμές. Παρατήρησα λοιπόν ότι όταν κάνω όπλιση του συναγερμού κάνει ένα "μπιπ" που δείχνει ότι ο συναγερμός έχει οπλίσει. Όταν όμως κάνω αφόπλιση του συναγερμού, εκτός απο αυτό το "μπιπ" αρχίζει να χτυπάει για 2-3", κάτι που δεν το βρίσκω λογικό, γιατί είναι σαν να χτυπάει ο συναγερμός για μερικά δεύτερα.  Τι μπορεί να φταίει ;  

 

Το δεύτερο θεματάκι είναι με τις κλήσεις μέσω SIM. 

Αγόρασα μια κάρτα SIM η οποία παίρνει σήμα και απο τις 3 εταιρείες.  Έκανα δοκιμαστική κλήση μέσα απο το πανελ του συναγερμού και πραγματοποιήθηκε κανονικά. Τώρα, στις δοκιμές όταν χτύπησε ο συναγερμός, δεν δέχτηκα κάποια κλήση στο κινητό παρ' όλο που έχω δηλώσει μέσω της εφαρμογής 2 αριθμούς κινητών. Τι μπορεί να φταίει ; 

 

Σας ευχαριστώ πολύ 😃 

Έγινε επεξεργασία από SakisL
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα. . . 

Αν ανοίξεις το παράθυρο και αφοπλίσεις δεν σου κάνει κλήση.

Αν αφήσεις τον συναγερμό να χτυπήσει κάποια χρόνο φυσιολογικά θα έχεις κλήση.

Αν θυμάμαι καλά στον δικό μου πίνακα ο συγκεκριμένος χρόνος ρυθμίζεται οπότε ίσως πρέπει

να το κοιτάξεις μήπως έχεις επιλογή.

 

Επίσης και το 1ο ερώτημα αν καταλαβαίνω καλά το manual του δικού μου πίνακα ειναι επιλογή που μπορείς

να την απενεργοποιήσεις.

Stay Disarm Pulse to Output-A single pulse will be applied to selected output (e.g. siren) indicating disarming selected

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος rastaman έγραψε:

Όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα. . . 

Αν ανοίξεις το παράθυρο και αφοπλίσεις δεν σου κάνει κλήση.

Αν αφήσεις τον συναγερμό να χτυπήσει κάποια χρόνο φυσιολογικά θα έχεις κλήση.

Αν θυμάμαι καλά στον δικό μου πίνακα ο συγκεκριμένος χρόνος ρυθμίζεται οπότε ίσως πρέπει

να το κοιτάξεις μήπως έχεις επιλογή.

 

Επίσης και το 1ο ερώτημα αν καταλαβαίνω καλά το manual του δικού μου πίνακα ειναι επιλογή που μπορείς

να την απενεργοποιήσεις.

Stay Disarm Pulse to Output-A single pulse will be applied to selected output (e.g. siren) indicating disarming selected

Καλημέρα, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Σχετικά με τις κλήσεις, την ώρα που χτύπησε ο συναγερμός, μου ήρθαν ειδοποιήσεις μέσω τις εφαρμογής. Τώρα αυτό με τον χρόνο για τις κλήσεις δεν θυμάμαι να το είδα πουθενά, αλλά θα το κοιτάξω. 

 

Σχετικά με την σειρήνα, την αναγνωρίζει σαν παγίδα εαν θυμάμαι καλά. Πρέπει δηλαδή να κοιτάξω τις ρυθμίσεις που βάζουμε και στις παγίδες ;   Ποιο πανελ έχεις εσύ ? 

 

Link to comment
Share on other sites

Η σειρηνα οπως και ο πινακας εχει το λεγομενο tamper.

Στην ουσια ειναι ενας διακοπτης με μεταλλικο ελασμα σε περιπτωση που παραβιαστουν να ενεργοποιηθει ο συναγερμος.

Σαν ρυθμιση δεν νομιζω να παιρνει χρονο αλλα enable/disable.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση και η επεξήγηση για το tamper έχει σχέση με το σχόλιο που έκανες νωρίτερα . . . 

 

4 ώρες πριν, το μέλος SakisL έγραψε:

Σχετικά με την σειρήνα, την αναγνωρίζει σαν παγίδα εαν θυμάμαι καλά.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.