Jump to content



Μετατροπέας από PCI σε PCIExpress


Recommended Posts

Έχω μια κάρτα ήχου E-MU 1820m η οποία αποτελείται από 3 κομμάτια.

 

mu-1820m-audio-sound-interface-pci_360_96d1fa7ffec380dc21c7787db2838d7b.jpg.2409f7176d8696a25e8fe47889e23a9c.jpg

 

Μια εσωτερική κάρτα που συνδέεται με PCI στη μητρική, μια δεύτερη εσωτερική κάρτα που δεν συνδέεται στη μητρική αλλά στην πρώτη κάρτα και ένα εξωτερικό audio box που συνδέεται στην πρώτη κάρτα με καλώδιο Ethernet.

 

Όλες οι σύγχρονες μητρικές δεν έχουν πια PCI slots, οπότε ψάχνοντας είδα ότι υπάρχουν μετατροπείς PCI-express x1 PCIe to PCI. Επίσης βρήκα το παρακάτω θέμα που κάποιος έχει κάνει τη δουλειά με αυτή την κάρτα και αντάπτορα:

 

MUSICPHOTOLIFE.COM

Read how I extended my life span of a 10-year old PCI audio card and found a new lease of life in the latest desktop computing...

 

Στο άρθρο έχει link για τον αντάπτορα που χρησιμοποίησε, αλλά δεν υπάρχει πια ο συγκεκριμένος στο aliexpress.

 

Με δικιά μου αναζήτηση βρήκα άλλον και θέλω τη βοήθειά σας, αν κάνει τη δουλειά μου και δεν είναι απλά άχρηστη πλακέτα, μιας και δεν έχω αγοράσει ποτέ από aliexpress. Επίσης αν έχετε να προτείνετε κάποιον από Ελληνικό μαγαζί ή ηλεκτρονικό κατάστημα με παράδοση 1-2 εβδομάδες, θα το προτιμούσα έναντι του aliexpress.

 

Αυτόν βρήκα σε συμφέρουσα τιμή:

 

 

Κάτι τέτοιο που βρήκα δεν κάνει, γιατί το κουτί θα εμποδίζει στις συνδέσεις που έχει η εσωτερική κάρτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο, αν υπάρχει απόλυτη ανάγκη να χρησιμοποιήσεις την κάρτα, καλύτερα να πάρεις αυτό. Χρειάζεται και ρεύμα μέσω βύσματος για floppy. Αλλά με λίγα παραπάνω ή και άλλα τόσα χρήματα, που δεν είναι και πολλά, στήνεις ένα χωριστο μηχάνημα με socket 1156 - 1155 - 1150 - FM2 και κάνεις εκεί τη δουλειά σου. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι η κάρτα πρέπει να χρησιμοποιηθεί γιατί έχει balanced εξόδους που συνδέω τα ηχεία (ξέρεις, τα JBL και το sub, επίσης έχει καλές μετρήσεις S/N και δύσκολα βρίσκεις κάτι καλύτερο) και επίσης μου αρέσει να τη χρησιμοποιώ.

 

Είδα αυτό που προτείνεις και φαίνεται από ποιοτική εταιρία. Είδα ότι συνδέεται με καλώδιο πολλών αγωγών, αυτό που έβαλα εγώ συνδέεται με USB3 στην κάρτα που το μετατρέπει σε PCI Express. Αν όμως συνδέεται εσωτερικά με USB3, δε θα μπορούσα να τη βάλω απευθείας σε laptop με USB3 έτσι ώστε να την κάνω εξωτερική και φορητή παντού;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Amazon.com: StarTech.com PCI to PCI Express Adapter Card - PCIe x1 (5V) to PCI (5V & 3.3V) slot adapter - Low Profile - PCI1PEX1 : Electronics

 

εαν δεν πρεπει να εχεις το laptop τοτε φερε απο ενα desktop pc στα 50 ευρος (ebay.de) οπως εφερα και εγω για να εχω θυρες pci...

Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2023 at 10:27 ΠΜ, το μέλος PetrosD έγραψε:

Αν όμως συνδέεται εσωτερικά με USB3, δε θα μπορούσα να τη βάλω απευθείας σε laptop με USB3 έτσι ώστε να την κάνω εξωτερική και φορητή παντού;

 

Free-Tracked-Shipping-PCI-express-x1-PCI

 

Ναι, υπό την προϋπόθεση πως θα της δώσεις ρεύμα, ώστε να πάρουν ρεύμα οι κάρτες που θα τοποθετηθούν στα δύο αυτά σλοτ. Αλλιώς, δεν θα δουλεύουν. Αν παρατηρήσεις καλά, το riser φέρει μια υποδοχή ρεύματος SATA. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

Amazon.com: StarTech.com PCI to PCI Express Adapter Card - PCIe x1 (5V) to PCI (5V & 3.3V) slot adapter - Low Profile - PCI1PEX1 : Electronics

 

εαν δεν πρεπει να εχεις το laptop τοτε φερε απο ενα desktop pc στα 50 ευρος (ebay.de) οπως εφερα και εγω για να εχω θυρες pci...

 

Αυτό δεν μου κάνει, είναι το αντίστροφο.

 

3 ώρες πριν, το μέλος Oric έγραψε:

 

Free-Tracked-Shipping-PCI-express-x1-PCI

 

Ναι, υπό την προϋπόθεση πως θα της δώσεις ρεύμα, ώστε να πάρουν ρεύμα οι κάρτες που θα τοποθετηθούν στα δύο αυτά σλοτ. Αλλιώς, δεν θα δουλεύουν. Αν παρατηρήσεις καλά, το riser φέρει μια υποδοχή ρεύματος SATA. 

 

Να μπορώ να δώσω ρεύμα. Είναι απλά θεωρητική ερώτηση, δεν θα το κάνω παρά είτε για δοκιμή, είτε πολύ πολύ σπάνια.

Έχω ήδη στήσει το καινούριο σύστημα και άμεσα θα αγοράσω και αυτή την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Ψώνισα αυτό τελικά, θα έρθει το Μάρτιο. Όταν το λειτουργήσω, θα ενημερώσω.

 

On 7/1/2023 at 2:47 ΜΜ, το μέλος PetrosD έγραψε:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ήρθε ο μετατροπέας. Το έβαλα χτες, αλλά δεν κατάφερα να Εγκαταστήσω το .exe με τους drivers γιατί δεν έβλεπαν την κάρτα ήχου και σταματούσαν. Σήμερα ο αδερφός μου που ξέρει περισσότερα από εμένα, μου είπε να κάνω extract το .exe, το οποίο και έκανα και να εγκαταστήσω το αρχείο .inf με τον driver χειροκίνητα. Το έκανα και πέτυχε. Μετά εγκατέστησα και το Patch mix DSP για τον έλεγχο της κάρτας ήχου, ρύθμισα Foobar και EqualiserAPO και όλα λειτουργούν τέλεια.

Είμαι πολύ χαρούμενος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.