Jump to content



Αναβάθμιση και προβλήματα ταχύτητας (p2p)


leondim77

Recommended Posts

Πριν 3 μέρες άλλαξα υπολογιστή.

Το νέο μηχάνημα είναι βασισμένο πάνω σε μια ASUS K8N SLI και τον Athlon 3200+ (Venice),1Gb Geil DDR400 Μνήμη και Gigabyte 6600GT.

Από την ημέρα που στήθηκε και εγκαταστάθηκαν τα winxp Sp2 αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα:

(Αξίζει να σημειωθεί ότι καμιά αλλαγή δεν έγινε στο configuration του Alcatel Speedtouch 530 και ότι όλα δούλευαν μια χαρά πριν)

Το Bitcomet (0.58) κυριολεκτικά σέρνεται. Ακόμα και με αρχεία που έχουν 200+ seeds δεν πιάνει πάνω από 20 25kb/s (στην καλύτερη περίπτωση).

Το Shareaza αν και δεν «βλέπει» πρόβλημα με «Firewall NAT» και κάνει connect με 2 Hubs δεν μπορεί να βρει ούτε ένα Source και φυσικά δεν κατεβάζει τίποτα.

ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ! Το DuMeter δεν συμφωνεί πότε με το πραγματικό Download που κάνω! Αν για παράδειγμα τρέχω μόνο το BitComet ταχύτητα 20-25, το DUMeter δείχνει 30-42Kb/s. Γενικά δείχνει πάντα παραπάνω από το πραγματικό.

Στο σερφάρισμα στο internet δεν φαίνεται να υπάρχει κανένα πρόβλημα και διάφορα speed tests δείχνουν normal.

Να σημειώσω ότι έχω δοκιμάσει τόσο με το firewall των xp ανοικτό και κλειστό.

Δοκίμασα και άλλον torrent client (ABC) με τα ίδια αποτελέσματα.

Το QoS είναι απενεργοποιημένο.

Το πρόβλημα παρέμεινε και μετά Format και επανεγκατάσταση των xp

Μπορεί να μου πει κάποιος τι τρέχει?

Link to comment
Share on other sites

Σε verified torrent με 100+ seeds έπιανα πάντα 40-42 Kb/s

Τώρα 30-35 με το ζόρι.

Αλλά το DUmeter λέει ότι κατεβάζω με 40-42!!! Αυτο είναι το παράξενο.

Δήλαδή υπάρχει κάτι που μου τρώει 4-5Κβ αλλά δεν το βρίσκω με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.