Jump to content



ψηκτρα για επεξεργαστη amd a6 βαση fm1


nikonick

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους,

 

τι εχεται να προτεινεται για μια ψηκτρα για επεξεργαστη amd a6 βαση  fm1

 

η εργοστασιακη ψηκτρα ειναι δυσκολο να κουμπωσει γιατι θελει πολλη πιεση, εχω καταστρεψει τον επεξεργαστη για αυτον τον λογο...στραβωσανε πολλα ποδαρακια (δεν ειτανε θεμα απειριας για εχω στησει και αλλον υπολογιστη με βαση fm1)

 

ενταξει βρεικα αλλον και εφερα

 

δεν ξερω εαν υπαρχει καμια ψυκτρα οπως της intel που βιδωνει πανω στο backplate

 

εχω δει στο αρκετες μητρικες στο ebay με βαση fm1 χωρις το κανονικο backplate αλλα δεν ξερω τι ψηκτρα παιρνει...

Link to comment
Share on other sites

Πολλές ψήκτρες του εμπορίου χρησιμοποιούν το "κλασικό" κούμπωμα που έχουν οι AMD ψήκτρες. Δες ποια ψήκτρα σου κάνει (από άποψη κόστους και εννοείται συμβατή με FM1) και κοίταξε στο youtube κάποια βίντεο με εγκατάσταση για να εξακριβώσεις τον τρόπο στήριξης της ψήκτρας.

 

Δεν ξέρω καταστήματα στην Κύπρο εκτός από το e-shop. Εκεί η RAIJINTEK THEMIS BLACK στα 28.90€ φαίνεται πως χρησιμοποιεί δικό της τρόπο στήριξης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά είναι θέμα και απειρίας και άγνοιας. Είναι αδύνατο να στραβώσουν οι ακροδέκτες, όση πίεση και να ασκηθεί από την ψύκτρα. Πρέπει πρώτα να τοποθετηθεί σωστά ο επεξεργαστής στη βάση, και μετά η ψύκτρα επάνω του. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

αν σε δυσκολεύει στο κούμπωμα, τότε μπορείς να λασκάρεις τις 4 βιδες της βάσης.....    από την μητρική . Το πρόβλημα με τα πινσ  είναι κατά την εξαγωγή τησ ψήκτρας !!! η λύση είναι ζέσταμα με το σεσουάρ να μαλακώσει η πάστα!! 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.