Jump to content



Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτηρίου


Recommended Posts

Hola ALL,

Μένω σε πολυκατοικία 19 διαμερισμάτων και προτιθεμαι για αγοραπωλησία. Με λύπη πληροφορήθηκα ότι για να το κανω αυτό θα πρέπει να εχω ηλεκτρονική ταυτότητα κτηρίου. Σημερα που μίλησα με Πολιτικό Μηχανικό μου ειπε ότι αν δεν υπαρχει καποιος ένοικος που να έχει κανει ήδη ηλεκτρονική ταυτοτητα κτηρίου για το σπιτι του και ειμαι ο πρωτος που κανω, θα μου στοιχίσει κανα 1000ρικο..... 😮 τι φαση? Ισχύει? γνωρίζει καποιος κατι διαφορετικό? Και στην Εθνική Τράπεζα σημερα που πήγα για να ρωτησω για στεγαστικό, μου ειπαν ότι ο εγγυητής θα πρεπει να ειναι γονιός έως 65 ετών.... δηλαδή αν εχω ξάδερφο, φίλο, γιατί να μην γίνεται?

Γιατί το κανουν τόσο δύσκολο?

Link to comment
Share on other sites

Πολιτικός μηχανικος εδω.

 

Ναι χρειαζεται. Ολο αυτο γινεται για να μην μεταβιβαζονται πλεον αυθαιρετα κτισματα. 

 

Δεν θα αναφερθω στην τιμη γιατι εχουμε ελευθερη αγορα,αλλα εξαρταται απο πολλα.Πανω κατω εκει ειναι η τιμη....

 

Εκτος απο την ταυτοτητα θα χρειαστει και ενεργειακο πιστοποιητικο δεν ξερω αν σου το εβαλε στην τιμη.

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Πολιτικός μηχανικος εδω.

 

Ναι χρειαζεται. Ολο αυτο γινεται για να μην μεταβιβαζονται πλεον αυθαιρετα κτισματα. 

 

Δεν θα αναφερθω στην τιμη γιατι εχουμε ελευθερη αγορα,αλλα εξαρταται απο πολλα.Πανω κατω εκει ειναι η τιμη....

 

Εκτος απο την ταυτοτητα θα χρειαστει και ενεργειακο πιστοποιητικο δεν ξερω αν σου το εβαλε στην τιμη.

 

 

 

 

 

Είχα μπει στο εξοικονομώ 2 οπότε εχω

Έγινε επεξεργασία από skepasti21
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμια λογικη να ειναι πρωτου βαθμου, εχω την οικονομικη επιφανεια, τα ακινητα θες και θελω να μπω εγγυητης που ειναι το προβλημα ?

Για να μην πουμε για τον ηλικιακο ρατσισμο του εως 65 απο την στιγμη που πληρει τις αλλες προυποθεσεις.

Το αλλο παλι η ηλεκτρονικη ταυτοτητα σε πολυκατοικια δεν θα επρεπε να γινει δια οσα διαμερισματα υπαρχουν ?

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Δεν εχει καμια λογικη να ειναι πρωτου βαθμου, εχω την οικονομικη επιφανεια, τα ακινητα θες και θελω να μπω εγγυητης που ειναι το προβλημα ?

Για να μην πουμε για τον ηλικιακο ρατσισμο του εως 65 απο την στιγμη που πληρει τις αλλες προυποθεσεις.

Το αλλο παλι η ηλεκτρονικη ταυτοτητα σε πολυκατοικια δεν θα επρεπε να γινει δια οσα διαμερισματα υπαρχουν ?

 

Δεν ξερω να σου απαντησω, δεν ειμαι τραπεζα, αλλα κατι θα ξερουν, χρημα πουλανε. 

 

Οχι. Παει με την ιδιοκτησια. Ιδιοκτησια και ταυτοτητα. Αν η αποθηκη πχ ειναι ξεχωριστη ιδιοκτησια θελει ξεχωριστη ΗΤΚ κτλ κτλ.

 

 

9 λεπτά πριν, το μέλος skepasti21 έγραψε:

Είχα μπει στο εξοικονομώ 2 οπότε εχω

Δεν θα γίνει ΗΤΚ για το εξοικονομώ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Οχι. Παει με την ιδιοκτησια. Ιδιοκτησια και ταυτοτητα. Αν η αποθηκη πχ ειναι ξεχωριστη ιδιοκτησια θελει ξεχωριστη ΗΤΚ κτλ κτλ.

Κατσε λιγο γιατι θελω να το καταλαβω. Πολυκατοικια 20 διαμερισματων δεν εχει γινει ως τωρα ΗΤΚ και θελει ενας να πουλησει το διαμερισμα του

πληρωνει, κανει ΗΤΚ και το πουλαει, δευτερος ιδιοκτητης μεσα στην πολυκατοικια θελει να πουλησει και αυτος θα χρειαστει εκ νεου ΗΚΤ η οχι γιατι

το εχει κανει ηδη ο πρωτος ?

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Κατσε λιγο γιατι θελω να το καταλαβω. Πολυκατοικια 20 διαμερισματων δεν εχει γινει ως τωρα ΗΤΚ και θελει ενας να πουλησει το διαμερισμα του

πληρωνει, κανει ΗΤΚ και το πουλαει, δευτερος ιδιοκτητης μεσα στην πολυκατοικια θελει να πουλησει και αυτος θα χρειαστει εκ νεου ΗΚΤ η οχι γιατι

το εχει κανει ηδη ο πρωτος ?

Όχι, ο 2ος θα του βγει πιο λίγα, έτσι μου είπε ο μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Κατσε λιγο γιατι θελω να το καταλαβω. Πολυκατοικια 20 διαμερισματων δεν εχει γινει ως τωρα ΗΤΚ και θελει ενας να πουλησει το διαμερισμα του

πληρωνει, κανει ΗΤΚ και το πουλαει, δευτερος ιδιοκτητης μεσα στην πολυκατοικια θελει να πουλησει και αυτος θα χρειαστει εκ νεου ΗΚΤ η οχι γιατι

το εχει κανει ηδη ο πρωτος ?

 

2 ώρες πριν, το μέλος skepasti21 έγραψε:

Όχι, ο 2ος θα του βγει πιο λίγα, έτσι μου είπε ο μηχανικός.

ΗΤΚ γίνεται ανα ιδιοκτησία ή για να το καταλάβεις καλύτερα ανα συμβόλαιο. Σκέψου να ήθελες να πουλήσεις και να έπρεπε πχ να πληρώσουν άλλοι. 
 

το δύσκολο στις πολυκατοικίες είναι αν βρεθεί παρανομία σε κοινόχρηστο χώρο  η οποία να επηρεάζει την δικιά σου ιδιοκτησία ή το αντίθετο… εκει θέλει συναίνεση από όλους και ψιλό μπλέκεις.
 

Την πρώτη φορά επι της ουσίας γίνεται καταχώρηση για όλο το οικόπεδο/οικοδομή και μετά για τις επιμέρους ιδιοκτησίες.

 

να παρακαλάς να μην βρει καμία αυθαιρεσία γιατί το κόστος θα ανεβεί κ άλλο..

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Δεν θα γίνει ΗΤΚ για το εξοικονομώ? 

το 2019 που ειχα κανει το εξοικονομώ, δεν υπηρχε η ΗΤΚ

3 ώρες πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

 

ΗΤΚ γίνεται ανα ιδιοκτησία ή για να το καταλάβεις καλύτερα ανα συμβόλαιο. Σκέψου να ήθελες να πουλήσεις και να έπρεπε πχ να πληρώσουν άλλοι. 
 

το δύσκολο στις πολυκατοικίες είναι αν βρεθεί παρανομία σε κοινόχρηστο χώρο  η οποία να επηρεάζει την δικιά σου ιδιοκτησία ή το αντίθετο… εκει θέλει συναίνεση από όλους και ψιλό μπλέκεις.
 

Την πρώτη φορά επι της ουσίας γίνεται καταχώρηση για όλο το οικόπεδο/οικοδομή και μετά για τις επιμέρους ιδιοκτησίες.

 

να παρακαλάς να μην βρει καμία αυθαιρεσία γιατί το κόστος θα ανεβεί κ άλλο..

Πιστεύεις ότι το κόστος αφορα όλους τους ενοίκους? Να μην το επιβαρυνθώ μόνος μου?

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, το μέλος skepasti21 έγραψε:

το 2019 που ειχα κανει το εξοικονομώ, δεν υπηρχε η ΗΤΚ

Πιστεύεις ότι το κόστος αφορα όλους τους ενοίκους? Να μην το επιβαρυνθώ μόνος μου?

 

Σορρυ νομιζα στου 2021 (δεν εχω ασχοληθει με εξοικονομώ, το θεωρω μεγαλη καταντια)

 

Οχι οχι δεν αφορα κανεναν αλλο. Ρωτα και σε κανεναν αλλο μπορει να στην κανει λιγο πιο οικονομικα...Απλα μην το φτασεις στα ακρα γιατι εχει και ταλιμπανεζους που κανουν και με 300. Δωστο σε εναν που ασχολειται...γνωμη μου. 

 

 

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.