Jump to content



Επιλογή οθόνης car multimedia. Android ή μη;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

 

Αχανές το θέμα, ατελείωτες οι επιλογές...γι'αυτό ζητάω τη συνδρομή των πιο έμπειρων μήπως βγει άκρη!

 

Τα δεδομένα:

 

Θέλω μία οθόνη πάνω από 7" που, όταν μπαίνω στο αμάξι, σε λίγα δευτερόλεπτα απ'όταν γυρνάω το κλειδί να έχει ανοίξει και να έχει συνδεθεί το κινητό με Wireless Android Auto και να μπορώ να βάλω διαδρομή στο Google Maps και να φύγω. Budget ~500€. To αυτοκίνητο είναι Qashqai J10 (2006-2013).

Αρχικά κοιτούσα για Android based σύστημα. Μίλησα με 3-4 εγκαταστάτες και δύο από αυτούς μου πρότειναν να πάω σε επώνυμη εταιρεία λόγω αξιοπιστίας, ποιότητας κτλ. Κοίταξα λοιπόν τα μοντέλα και από τα φτηνότερα που δείχνει να τα κάνει αυτά είναι το Pioneer SPH-DA360DAB. Αυτό πάει γύρω στα 440€ αγορά και μαζί με 180€ τα εξτρα πλαίσια/καλώδια και η εγκατάσταση ανεβαίνουμε αρκετά. 

 

Οπότε είπα μετά να επιστρέψω στα  Android based να δω τί επιλογές υπάρχουν κι εκεί. Αυτές που είναι εντός budget και θεωρώ καλές (καθώς λένε ότι με >=4GB RAM είσαι οκ) είναι οι:

 

DIGITAL IQ BXD 6466_CPA

DIGITAL IQ BXD 8466_CPA

LENOVO SSX 9466_CPA

Bizzar M8 Series

Bizzar S310

 

8πύρηνοι επεξεργαστές, 4GB RAM και πάνω, ασύρματο Android Auto, κάποια έχουν 4G SIM card slot, 1 ή 2 sec για boot υπόσχονται....

Η Digital IQ έχει τις περισσότερες επιλογές, η Bizzar ακούγεται να έχει το καλύτερο support. 

Επίσης, η ποιότητα ήχου. Διαβάζω διάφορα για πολύ χαμηλή ποιότητα ήχου στα μη επώνυμα. Δεν ξέρω...πάρα πολλές μεταβλητές και δεν υπάρχει και τρόπος να δοκιμάσω εκτενώς μερικές για να δημιουργήσω άποψη.

 

Οι έμπειροι τα φώτα σας παρακαλώ!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτες η Digital IQ ειναι απο τις γνωστες και λιγο καλυτερες. 

 

Επισης γνωστες και απο τις καλες...EONON  και Autopumpkin.

 

Εγω φοραω της EONON στο Golf μου 2 χρονια, ολα καλα. Εχω Android Auto (μεσω wifi) και δουλευει καλα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Απο αυτες η Digital IQ ειναι απο τις γνωστες και λιγο καλυτερες. 

 

Επισης γνωστες και απο τις καλες...EONON  και Autopumpkin.

 

Εγω φοραω της EONON στο Golf μου 2 χρονια, ολα καλα. Εχω Android Auto (μεσω wifi) και δουλευει καλα. 

Μπορείς να μου πεις τα χαρακτηριστικά της οθόνης και σε πόση ώρα περίπου έχει ανοίξει το Android Auto (αυτόματα φαντάζομαι ε;) από την ώρα που θα γυρίσεις τη μίζα;

Link to comment
Share on other sites

Καπου 4-6 δευτερολεπτα. Δεν γινεται αυτοματα (η τουλαχιστον δεν το εχω βρει ακομα). Προυποθεση ειναι να ανοιξεις ενα app. 

Αυτην εχω
 

WWW.EONON.COM

Eonon Newest Android 10 Car Stereo compatible with Volkswagen SEAT SKODA. Support Wired and Wireless Apple CarPlay & Android Auto. Eonon Volkswagen SEAT SKODA Car Radio with 9 Inch IPS...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.