Jump to content



γιατι ανεβηκαν οι θερμοκρασιες μου?


haris1984

Recommended Posts

1) πως τα ειχες συνδεδεμενα ολα πριν? και το ψυγειο βασικα...

2) με το να αγορασεις διπλο ψυγειο διπλασιου παχους, θα χρειαστεις πιο δυνατα fans για να αποδοσει. Επισης η ροι πρεπει να ειναι απο εξω προς τα μεσα (του κουτιου), γιατι ο αερας μεσα στο κουτι ειναι πιο ζεστος απο τον αερα δωματιου. Εντο μεταξυ πρεπει να εχεις και ανεμιστηρες μεσα στο κουτι που να τραβανε τον αερα προς τα εξω για να ειναι σε ισοροπια η ολη κατασταση της ροης.

3) Υποθετω οτι ειχες το ιδιο μπλοκ με ιδια διαμετρου σωληνωσεις κ.λ.π. πριν και μετα?

4) μην βασιζεσε ποτε στο τι λενε τα software...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

1.φαινεται η συνδεση στη φωτογραφια.η ιδια ηταν πριν και η ιδια τωρα.

2.γνωριζω για τα φανακια αλλα μιας και δεν εχω ευκαιρα δυνατα ανεμιστηρια αλλα ουτε και 30ευρω θα κανω τη δουλεια μου με τα κουλερμαστερ.

3.ολα ιδια ειναι αλλα τα ρακορ αλλαχτηκαν.

4.δεν βασιζομαι στο τι λενε τα soft...βλεπω τη διαφορα idle/full απο τα soft

τελος παντων...στο θεμα μας...η ροη ητανε...αλλαχτηκαν τα ρακορ του ψυγειου με τα 1/2" της asetek και οχι τα πιτσιρικια που ειχα βαλει πανω και τα ρακορ της αντλιας με τo στοκ της hydor στην εισοδο(μου βγηκε η πιστη να το βαλω) και στην εξοδο ενα λιγο πιο μικρο μιας και μου εσπασε το δευτερο πλαστικο που ειχε η αντλια.θερμοκρασιες πεσανε...τωρα εχω 32/41...αρκετα καλυτερα απο το 34/48 που ειχα πριν...απο εκει και περα μολις αλλαχτει το αλλο ρακορ της αντλιας και παρω δυνατοτερους ανεμιστηρες περιμενω να καλυτερεψει λιγο ακομα...μετα απο αυτο..καποια στιγμη μετα το καλοκαιρι θα μπει ενα αξιοπρεπες block(aka 11)...αυτα...ευχαριστω οσους βοηθησαν..

Link to comment
Share on other sites

Eιδες...? :clap: :clap: :clap: Αντε μεγειες! Και αλλαξε τους ανεμηστηρες. Θα δεις και απο εκει διαφορα...αλλα και παλι ρε γμτ....αν και δεν πολυγνωριζω απο amd....πολυ εχεις μου φαινεται....μπορει να κανω και λαθος....ας μας πει καποιος που ξερει καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να ειναι και πολυ χαλια...2740 με 1.7 βολτ ειναι αυτα...42 βαθμοι φουλ..βεβαια θα κατεβει λιγο για 24/7 γιατι μου φαινονται πολλα τα βολτια...αμα αλλαχτει και το μπλοκ τοτε θα πεσουν κι αλλο οι θερμοκρασιες...

Link to comment
Share on other sites

ωραια.

Αμα μπορεις και εχεις χρηματα, κανε ολο το συστημα μετατροπη σε 1/2 εξωτερικη διαμετρου ;) θα σε βοηθησει να πεσεις κατω απο 40 μαζι με ενα σετ καλων ανεμηστηρων.

Link to comment
Share on other sites

@ haris1984

Αλλαζοντας τα ρακορ με μικροτερης διατομης "δυσκολεψες" πολυ την αντλια και ετσι εξηγουνται η αυξημενες θερμοκρασιες σε αυτη+ οτι εριξες την αποδοση του μπλοκ

ΑΝ αλλαξεις την συνδεσμολογια σε αντλια -μπλοκ- ψυγειο πιστευω θα εχεις ακομα καλυτερες θερμοκρασιες Ο λογος για αυτο ειναι η σxεδιαση του μπλοκ (αντιγραφη απο LRWW) .και αποδιδει καλυτερα με αντλιες μεγαλης ροης

Link to comment
Share on other sites

@eleven η εσωτερικη διαμορφωση του antarctica ειναι ιδια με το LRWW? χωρις να εχω δει πολλα μπλοκ απο κοντα μου φανηκαν πολυ χοντρα τα εξογκωματα και μικρα τα αυλακια...

εψαξα να βρω μια φωτο απο το εσωτερικο του white water αλλα δεν το βρισκω πουθενα... αν μπορεις να μου δειξεις μια εσυ...

Link to comment
Share on other sites

στο LRWW, το φαρδος του βασικου καναλιου ειναι 15μμ, και σε μικος τα fins του ειναι 30μμ.

Το antartica ειναι διαφορετικο... πιο φαρδυ και εχει μεγαλυτερα αυλακια στις ακρες και στα σημεια τον ρακορ εξοδου.

Αρχική απάντηση από Elu Thingol

10ρια...τα αμεσως μικροτερα...

μα αφου ειπε οτι χρησιμοποιουσε 1/2 εξωτερικης και πριν και μετα... μονο τα ρακορ αλλαχτικαν.

Για να καταλαβεις για ποσο καλυτερα ειναι τα 1/2" εσωτερικης (αριστερα) ρακορ.

dsc048185te.jpg

το δεξι ειναι 10μμ της Asetek, οπως και το 1/2" της Asetek ρακορ που εχει επισης την ιδια διαμετρο εσωτερικα...

Link to comment
Share on other sites

ww-vs-rbx.jpg

(το αριστερο ειναι το μπλοκ)

απο πανω του μπαινει ενα plate με ενα ακροφυσιο στην μεση πανο απο τα fins, με 2 εξωδους στις ακρες του. Πανω απο αυτο μπενει το καπακι (ακρυλικο η αλουμινιο).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Byron [Σήμερα, στις 14:19]

(το αριστερο ειναι το μπλοκ)

απο πανω του μπαινει ενα plate με ενα ακροφυσιο στην μεση πανο απο τα fins, με 2 εξωδους στις ακρες του. Πανω απο αυτο μπενει το καπακι (ακρυλικο η αλουμινιο).

Το αριστερο ειναι το lRWW το δεξι ειναι το RBX της DD Διακρινεται καμια ομοιοτητα:whistling

Η αλλαγη στα χαρακτηριστικα δεν πιστευω οτι το διαφοροποιει τοσο απο το πρωτοτυπο

εδω το LRWW

Κοινο χαρακτηριστικο τα 3 ρακορ και η αναγκη για μεγαλες αντλιες για να αποδωσουν

post-62-1416071942,5602_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω την εντύπωση πώς με 2 ρακόρ 12άρια δεν χρειάζονται 3 ρακόρ αλλα και με 2 και καλή σχεδίαση γίνεται η δουλειά .

Πιο πολύ εντυπωσιασμός - εντυπώσεις μου κάνει το τριπλό-ράκορο .

Link to comment
Share on other sites

@Βyron

Το μπρουντζινο ρακορ που ειχε η φωτο σε ποιο σημειο εχει 1/2 εσωτερικη διαμετρο

Αν δεν κανω λαθος εχει σπειρωμα 3/8G (σωληνος) 17 μμ εξαγωνο και 13 μμ μαστο για να μπει το λαστιχο και 3/8 (9,5 μμ ) εσωτερικη διατομη

και εδω

post-62-1416071942,6217_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

IRWW?

ομοιοτητες και διαφορες.

1) Το LRWW εχει μεγαλυτερα και πιο βαθια fins χωρις "turbulators" (κυματιστες μορφες στο κεντρο του RBX)

2) Το RBX εχει την δυνατοτητα να του αλλαξεις ακροφυσιο και συνεπως μπορεις να το ταιριαξεις ωστε να δουλεβει αναλογως της αντλιας και συστηματος που χρησιμοποιειται.

3) Το RBX εχει μεγαλυτερο ογκο εσωτερικα, συνεπως περισσοτερο ογκο υγρου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 15:24]

Παίδες έχω την εντύπωση πώς με 2 ρακόρ 12άρια δεν χρειάζονται 3 ρακόρ αλλα και με 2 και καλή σχεδίαση γίνεται η δουλειά .

Πιο πολύ εντυπωσιασμός - εντυπώσεις μου κάνει το τριπλό-ράκορο .

τα τριπλό-ράκορ σε μερικες περιπτωσεις απλοποιουν τον σχεδιασμο και γενικα ειναι πιο πρακτικα στην σχεδιαση της εσωτερικης διαμορφωσης

Εχουν το μειονεχτημα οτι θα χρειαστεις καποια στιγμη να ενωσεις τους 2 βρογχους η αν φτιαξεις 2 επιμερους κυκλωματα να ψαξεις πολυ την ροη στο καθε κυκλωμα

Παλιοτερα που ειχα φτιαξει ενα με τρια ρακορ λογο ευκολιας σχεδιασμου το μπλοκ μπορουσε να γινει πιο στενο πιο ευκολο στην κατεργασια ενω απο ροη ηταν το ιδιο με το τωρινο σχεδιο

Link to comment
Share on other sites

το ρακορ που εδειξα πριν ιταν για τανκ και αντλια και ειναι για 1/2" εσωτερικης διαμετρου σωληνα, οχι ρακορ...

Οι διαστασεις του ειναι οπως τις ανεφερες (9μμ εσωτερικη στην μερια του ρακορ, εκει που μπενει ο σωληνας).

Απο οσο ξερω, η Asetek εχει 2 διαφορετικα antartica μπλοκ, ενα με 1/2" εξωτερικης σωληνα, και ενα 9.5μμ εξωτερικης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.