Jump to content



Recommended Posts

εχω ενα 3.2 ghz, socket478(northwood) .πανω σε μια intel 865gbf. και τα ram μου ειναι 1gb ddr400(2*512mb).

ξερετε ποσα ghz μπορω να παρω τον επεξεργαστη μου?

και κατι αλλο, οσο ψηλωνουν τα volts του vcore τοσα περισσοτερα mhz παιρνω ετσι?

το max που εχω δει ειναι 1.7.

δεν γινεται να παει μεχρι τα 2.0 αν εχεισ το σωστο cooling ??????

:alien:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AlienWareDiablo [Σήμερα, στις 12:17]

- ξερετε ποσα ghz μπορω να παρω τον επεξεργαστη μου?

- και κατι αλλο, οσο ψηλωνουν τα volts του vcore τοσα περισσοτερα mhz παιρνω ετσι?

- το max που εχω δει ειναι 1.7.

δεν γινεται να παει μεχρι τα 2.0 αν εχεισ το σωστο cooling ??????

:alien:

- μονο εσυ και αυτος το ξερουν αυτο... για την ακριβεια μονο αυτος, εσυ απλως πρεπει να το ανακαλυψεις.

- οχι, το μονο που παιρνεις ειναι θερμοτητα,... απλως οταν ανεβαζεις τη συχνοτητα ειναι λογικο το cpu να ζητησει και αλλο ρευμα, οποτε του δινεις, αλλα περιμενε να σου το ζητησει, μην αρχιζεις να χωνεις ρευμα νομιζωντας οτι ετσι θα ανεβει...

- παλι οχι, γιατι 1ον δε ξερω καμια μητρικη να δινει 2v στο cpu, και 2ον οταν στα def, παιζει πχ με 1.550v, δε σημαινει απαρατητα οτι αν τον βαλεις κατευθειαν επανω στην μπριζα θα παει και καλυτερα... αν παιζει με 1.550 λογικα καπου στα 1,750+ 8α σταματησει να ακουει στην ταση, δηλαδη, απο κει και πανω οσο ρευμα και αν δωσεις δεν θα δεις βελτιωση, το αντιθετο μαλιστα...

εε οπως καταλαβαινεις... ξεκινα να τον ανεβαζεις :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο thelab.gr

Όλες οι απαντήσεις που γυρεύεις είναι μέσα στο forum. Θα μπορούσες να δεις τον οδηγό του o/c.

Γενικά δεν είναι όλοι οι επεξεργαστές ίδιοι και πολύ περισσότερο δεν είναι όλες οι μνήμες ίδιες.

Το πόσο θα πάει δεν μπορείς να το ξέρεις προτού το δοκιμάσεις. Αν και το θέμα είναι πόσο θα φτάσουν οι μνήμες και όχι τόσο η CPU.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Με την μητρική που έχεις δεν θα καταφέρεις και πολλά πράγματα, μιας και δεν επιτρέπει ούτε την αύξηση του Vcore αλλά ούτε και του fsb.

το ξερω διοτι το BIOS δεν αναφερει τιποτα για υπερσυχρονισμο.σκοπευω να αγορασω μια αλλη μητρικη για να κανω υπερσυχρονισμο.αλλα δεν θελω να αλλαξω τον επεξεργαστη μου οποιος ειναι σοκετ478.εχετε καμια καλη να μου προτεινετε?:alien:

Link to comment
Share on other sites

αν τιθεται χρηματικο θεμα, οκ.

παντως κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν αξιζει να δωσεις λεφτα/κανεις αναβαθμιση σε ενα σοκετ που εχει αντικατασταθει.

απο 478 mobos δες για μεταχειρισμενες abit 'η asus, ειχαν βγαλει καλες σειρες για αυτο το σοκετ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ τον έφτασα στα 4ghz δίνοντας +0,2 ρεύμα στις μνήμες και vcore 1.52v και ανεβάζοντας μόνο την συχνότητα. Κάποιος από το φορουμ μου είπε για 4,3 αλλά ακόμα δεν το κατάφερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από helloween [Σήμερα, στις 23:12]

Εγώ τον έφτασα στα 4ghz δίνοντας +0,2 ρεύμα στις μνήμες και vcore 1.52v και ανεβάζοντας μόνο την συχνότητα. Κάποιος από το φορουμ μου είπε για 4,3 αλλά ακόμα δεν το κατάφερα.

Σωστός αλλά μόλις το καταφέρεις μη μου πεις πάλι ψάχνω για motherboard; :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από K.K

Σωστός αλλά μόλις το καταφέρεις μη μου πεις πάλι ψάχνω για motherboard; :D

.:OT:Mπα τώρα που μπήκε στο παιχνίδι δεν νομίζω να έχει πρόβλημα. Κανένας γάμος μην γίνει πάλι όμως και τα βρει σκούρα...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

.:OT:Mπα τώρα που μπήκε στο παιχνίδι δεν νομίζω να έχει πρόβλημα. Κανένας γάμος μην γίνει πάλι όμως και τα βρει σκούρα...:hehe:

Τέλος οι γάμοι γιατι μαμηθηκα εγώ στο τέλος και από Τρίτη υπολογιστή και ξερό ψωμί

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.