Jump to content


Βοηθεια για αναβαθμηση


moutsa

Recommended Posts

Γεια σας παιδια θα ηθελα την συμβουλη σας σχετικα με μια μικρη αναβαθμηση που θελω να

κανω. To pc μου αποτελειτε απο P4 3.2 prescott mobo asus p4c800 e-deluxe vga club radeon 9800xt kai 2x512 μνημη.Σκεφτομαι να κανω ενα μικρο o/c και θελω να μου προτεινετε μια καλη ψυκτρα για τον επεξεργαστη τι μνημη να προσθεσω και αν αξιζει να αλαξω την καρτα γραφικων.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

εγω στη θεση σου θα αφηνα το σηστημα οπως ειναι.....οι πρεσκοτ θελουν πολυ καλη ψυξη για να δεις διαφορα.....επισης θα πρεπει να συμβαδιζουν και οι μνημες σου.αν οι μνημες σου δεν ξεπερνανε τα 220 fsb τι να την κανεις την επιπλεον ψυξη στον επεξεργαστη.......για μενα οσα ατομα εχουν ιντελ και ειδα οτι αξιζε να κλοκαρουν το συστημα ειχαν απαραιτητα 2 πραγματα........υδροψυξη ή κατι καλυτερο και μνημες που να τραβανε σε μεγαλα fsb(πανω απο 250)

το να πας τον 3.2 στα 3.4 πιστευω δεν θα δεις διαφορα.......οποτε για το λιγο κλοκαρισμα που θες δεν αξιζει η φασαρια

Link to comment
Share on other sites

Την κάρτα γραφικών δε νομίζω ότι αξίζει να την αλλάξεις. Οι επιδόσεις της πρέπει να είναι αντίστοιχες μιας 6600GT, οπότε λογικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα, εκτός αν θέλεις να παίζεις στα 1280 με 8χ ΑΑ και 8ΧΑF.

Όταν λες να προσθέσεις μνήμη, εννοείς να πας στα 2 giga ? Δε θα δεις και καμιά φοβερή διαφορά, εκτός αν τρέχεις τίποτα εξτρίμ σε κανα φότοσοπ, κλπ.

Τώρα για μικρό oc, εγώ πιστεύω ότι δε χρειάζεσαι σπουδαία πράγματα. Δε ξέρω τι στέπινγκ είναι ο δικός σου, αλλά αν φτάνει τα 3,6-3,8 χωρίς ρεύμα, είσαι μια χαρά και δεν ανεβαίνει και η θερμοκρασία. Αλλά δε νομίζω ότι πολυαξίζει τον κόπο. Εγώ στον δικό μου διαφορά (που να την καταλαβαίνω εννοώ) είδα μόνο όταν έφτασε στα 4. Αλλά για εκεί θες σχεδόν σίγουρα νεράκι. ’σε που τώρα έπιασαν και οι ζέστες και τα πράγματα ζορίζουν. :)

Για καλύτερη ψύκτρα δες για XP-90, XP-120, Ζαλμαν 7000cu. Από τη μαμίσια καλύτερες είναι.

Επί της ουσίας πάντως για να δεις τρελή διαφορά, θες αυτά που σου είπε ο φράγμα. Νεράκι και καλές μνήμες για να παίζεις 1:1 στα ψηλά fsb.

Προσωπική άποψη: μείνε όπως είσαι, μια χαρά είναι το σύστημα. Αν θέλεις οπωσδήποτε κάτι πιο γρήγορο, θες και να ξοδέψεις και ένα σεβαστό ποσό, να περνάς και την ώρα σου και να μάθεις και κάτι, πήγαινε για νερό και μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα σου είναι πολύ πάνω από τον μέσο όρο και σίγουρα δυνατό για πληθώρα εφαρμογών.

Η αύξηση στα έξοδα σου θα είναι σημαντικά μεγαλύτερη της αύξησης των επιδόσεων σου με μια αναβάθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι ακταλαβα μου λετε να αφησω το συστημα οπως εχει και να μην πειραξω τιποτα.Ομως τον τελευταιο καιρο αρχιζω και παρατηρω καποια μειωση στις επιδωσεις κυριως στα παιχνιδια πχ boiling point και εκτος αφτου το pc ανεβαζει μεγαλες θερμοκρασιες.Αν αλαζα μονο την ψυκτρα και εβαζα αλλα 512 μνημη χωρις να κανω o/c (συνολικο κοστος 100 ευρω περιπου) θα δω διαφορα η και παλι δεν αξιζει τον κοπο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από moutsa [Σήμερα, στις 13:39]

Απ οτι ακταλαβα μου λετε να αφησω το συστημα οπως εχει και να μην πειραξω τιποτα.Ομως τον τελευταιο καιρο αρχιζω και παρατηρω καποια μειωση στις επιδωσεις κυριως στα παιχνιδια πχ boiling point και εκτος αφτου το pc ανεβαζει μεγαλες θερμοκρασιες.Αν αλαζα μονο την ψυκτρα και εβαζα αλλα 512 μνημη χωρις να κανω o/c (συνολικο κοστος 100 ευρω περιπου) θα δω διαφορα η και παλι δεν αξιζει τον κοπο?

H μειωση της θερμοκρασιας παιζει σημαντικο ρολο και στ o/c αλλα και στα απαιτιτικα παιχνιδια οπως το Boiling Point γι'αυτο θα σου πρωτεινα να αγωρασεις μια ψυκτρα της Thermalight την XP-120. Μνημη δεν νομιζω να χρειαζεσαι εαν ειναι για παιχνιδια.

@ea6gka

Η 120 δεν ειναι που παιζει κλοκαρισμενο intel στα 4 γιγα ή κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Μη μπαινεις σε έξοδα άστο όπως ειναι...

Τι θερμοκρασίες εχεις?Μηπως η μείωση των επιδόσεων είναι θεμα throttling...

Το μονο που θα σου ελεγα ειναι να βαλεις μια καλή ψυκτρα[βλ. xp-90/120-Hyper6]ωστε να μειωσεις τις θερμοκρασίες σου.

Το 1Gb που εχεις ειναι αρκετό δε χρειαζεσαι παραπανω για παιχνίδια κλπ...αν βαλεις 1,5Gb(3x512) χανεις και το dual channel!

Link to comment
Share on other sites

Τον ίδιο υπολογιστή έχουμε δες τα χαρακτηριστηκά του δικού μου και άκου. Με μητρική την gigabyte GA-8IPE1000pro και μνημες αυτές που φαίνονται χωρίς υδρόψυξη ανέβηκε στα 4Ghz αλλά και οι θερμοκρασίες του έφταναν και αυτές στα ύψη. Με αυτή την μητρική που κατα λάθος πήρα τώρα δεν ανεβαίνει πάνω απο τα 3,6 γιατί έχει ρύθμιση για ρεύματα % της αρχικής. Όπως καταλαβαίνεις δεν ένδεικνυται η μητρική μου για παραπάνω. Αλλά ο 3,2 για να ανέβει θέλει πολύ καλή ψύκτρα η υδρόψυξη γιατί οι θερμοκρασίες του εκτεινάσονται και η ψύκτρα που φοράει η εργοστασιακή κάνει εκνευριστικό θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να το αφήσεις ως έχει διότι τα χαρακτηριστικά του είναι πολύ καλά. Το μόνο που θα σου πρότεινα να βάλεις είναι υδρόψυξη για καλύτερες θερμοκρασίες-επιδόσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.