Jump to content



Ερώτηση για αγορά Psu


Spiros_k

Recommended Posts

Παιδιά ενδιαφέρομαι να αγοράσω μία PSU μεταξύ των παρακάτω:

1)Tagan TG-580

2) Seasonic S12-600

3) Antec TPII 550

Θέλω να την παραγγείλω μόνο από ΗΠΑ και δυστυχώς αυτή τη φορά δεν έχω κάποιο να μου την στείλει από εκεί. Γνωρίζετε κάποιο αξιόπιστο on-line κατάστημα που να έχει ακριβές PSU (ίσως on-line stores για tuning) και:

α) Να στέλνει Ευρώπη

β) Να δέχεται να γράψει μειωμένη δηλωμένη αξία (όχι απαραίτητα Gift, απλά μειωμένη).

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Spiros_k [Χθες, στις 21:06]

Παιδιά ενδιαφέρομαι να αγοράσω μία PSU μεταξύ των παρακάτω:

1)Tagan TG-580

2) Seasonic S12-600

3) Antec TPII 550

για το ταγκαν που ξερω καλυτερα αποφυγε το......βγηκαν καποιες καλες παρτιδες αλλα και αρκετες προβληματικες.....αμα κανεις αναζητηση θα βρεις τι επαθαν αρκετοι εδω μεσα.

το σισονικ δεν το ξερω οποτε δεν μπορω να εκφερω αποψη.

το αντεκ παλι ειναι ενα αρκετα καλο αλλα υπαρχουν και αρκετα καλυτερα στην τιμη του.

εγω σου προτεινω τα εξης

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700136

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700241

ειναι και τα 2 δοκιμασμενα απο ατομα εδω μεσα και εχουν αποδειχτει σκυλια.

αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι θες απο αμερικη?μην νομιζεις οτι μετα τα τελωνεια και τα μεταφορικα θα τα βρεις φθηνοτερα.........παρε απο καποιο ονλαην καταστημα οπως αυτο που σου προτεινα και μαλλον κερδισμενος θα βγεις:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 05:44]

για το ταγκαν που ξερω καλυτερα αποφυγε το......βγηκαν καποιες καλες παρτιδες αλλα και αρκετες προβληματικες.....αμα κανεις αναζητηση θα βρεις τι επαθαν αρκετοι εδω μεσα.

το σισονικ δεν το ξερω οποτε δεν μπορω να εκφερω αποψη.

το αντεκ παλι ειναι ενα αρκετα καλο αλλα υπαρχουν και αρκετα καλυτερα στην τιμη του.

εγω σου προτεινω τα εξης

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700136

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700241

ειναι και τα 2 δοκιμασμενα απο ατομα εδω μεσα και εχουν αποδειχτει σκυλια.

αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι θες απο αμερικη?μην νομιζεις οτι μετα τα τελωνεια και τα μεταφορικα θα τα βρεις φθηνοτερα.........παρε απο καποιο ονλαην καταστημα οπως αυτο που σου προτεινα και μαλλον κερδισμενος θα βγεις:)

Φίλε greekfragma σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Αναφορικά με αυτά που έγραψες θέλω να πώ τα εξής:

α) Ενδιαφέρομαι ΜΟΝΟ για PSU μεταξύ αυτών που έχω στο πρώτο mail, όχι κάποια μάρκα που δεν είναι γνωστή (βλέπε Heroitchi) καθώς και για άλλες ΓΝΩΣΤΕΣ και ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΕΣ με reviews.

β) Με ενδιαφέρει η ισχύς τους να κυμαίνεται ΜΟΝΟ μεταξύ 500-600 Watts και να δίνει στο +12v συνολικά minimum 34 Αμπέρ. Όχι πολύ παραπάνω σε Watts και σε καμία περίπτωση λιγότερο.

γ) Ενδιαφέρομαι από ΗΠΑ καθαρά για λόγους κόστους, γι' αυτό και ψάχνω για κατάστημα που να μπορεί να γράψει μειωμένη δηλωμένη αξία (δεν έχω καμία όρεξη να πληρώνω κοροϊδίστικα λεφτά στα τελωνεία). Αν πάλι γνωρίζεις κάποιο ευρωπαϊκό που να έχει αυτές τις PSU κοντά στα 100 Ευρώ με ενδιαφέρει πολύ.

Περιμένω προτάσεις σας με βάσει αυτά που έγραψα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spiros_k

α) Ενδιαφέρομαι ΜΟΝΟ για PSU μεταξύ αυτών που έχω στο πρώτο mail, όχι "μάρκα με έκαψες" (βλέπε Heroitchi) αλλά και άλλες ΓΝΩΣΤΕΣ και ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΕΣ με reviews..

Μάρκα με έκαψες το HEROICHI??? Μην τρελαθούμε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT [Σήμερα, στις 15:06]

Μάρκα με έκαψες το HEROICHI??? Μην τρελαθούμε...

Έχεις κάποιες σελίδες που να τεκμηριώνουν την αξιοπιστία τους; Προσωπικά έψαξα και δεν βρήκα τίποτα, ούτε καν την ιστοσελίδα της εταιρίας που τα κατασκευάζει. Εν πάσει περιπτώσει οι γνωστές εταιρίες στον χώρο είναι οι Antec, OCZ, Seasonic, Enermax, Silverstone k.l.p. και από αυτές θα προτιμούσα. Την συγκεκριμένη PSU, που ασχολούμαι με το θέμα εδώ και 1,5 μήνες και έχω διαβάσει αμέτρητες κριτικές και forums, δεν την έχω ακούσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spiros_k

α) Ενδιαφέρομαι ΜΟΝΟ για PSU μεταξύ αυτών που έχω στο πρώτο mail, όχι "μάρκα με έκαψες" (βλέπε Heroitchi) καθώς και για άλλες ΓΝΩΣΤΕΣ και ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΕΣ με reviews.

.

Ρε μεγαλε τι λες...????

Το heroichi ειναι μαρκα με εκαψες...?????....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tomhel [Σήμερα, στις 15:10]

Ρε μεγαλε τι λες...????

Το heroichi ειναι μαρκα με εκαψες...?????....

Αγαπητοί φίλοι νομίζω ότι είμαι σαφής...δεν θέλω την συγκεκριμένη PSU μόνο από αυτές που προανέφερα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για ριξε μια ματια εδω , και μετα πες μου εαν βρεις αλλου τροφοδοτικο με αυτα τα ρευματα ( ειδικα στην 12volt) και με 3 χρονια εγγυηση , σε αυτα τα χρηματα .... τοτε Ο.Κ -

Το heroichi ειναι μαρκα με εκαψες....

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700136

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spiros_k

Έχεις κάποιες σελίδες που να τεκμιριώνουν την αξιοπιστία τους; Προσωπικά έψαξα και δεν βρήκα τίποτα, ούτε καν την σελίδα της εταιρίας που τα κατασκευάζει. Εν πάσει περιπτώσει οι γνωστές εταιρίες στον χώρο είναι οι Antec, OCZ, Seasonic, Enermax, Silverstone k.l.p. και από αυτές θα προτιμούσα. Την συγκεκριμένη PSU, που ασχολούμαι με το θέμα εδώ και 1,5 μήνες, δεν την έχω ακούσει ποτέ.

Μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση και σ' αυτό το forum. Και τα τροφοδοτικά Heroichi είναι εξίσου καλά με τα κουτιά της ... και μη μου πεις ότι δεν τα έχεις ακούσει ούτε αυτά, γιατί...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή για κάποιο παράξενο λόγο κάποιοι παρεξηγήθηκαν που έγγραψα "μάρκα με έκαψες" το άλλαξα. Από εκεί και πέρα, ήμουν σαφής ότι ψάχνω για μία PSU που να μην είναι γνωστή μόνο στο forum του THELAB και να πωλείται από μερικά ελληνικά on-line καταστήματα (δεν έχω βρει να πωλείται αλλού), αλλά να έχει αξιολογηθεί εκτενώς και να βρίσκεις πλήθος πληροφοριών και συγκρίσεων σε ιστοσελίδες. Αν και η τιμή της προτεινόμενης είναι δελεαστική σε καμία περίπτωση δεν θα επέλεγα μία PSU και έχει ένα site σαν και αυτό: http://www.heroichi.com.tw ...! Θα σας παρακαλούσα λοιπόν να εστιάσουμε σε αυτά που ρωτάω στο πρώτο μήνυμά μου ή σε κάποιες παραπλήσιες PSU από τις γνωστότερες μάρκες.

Ευχαριστώ

P.S. Επιπρόσθετα η προτεινόμενη Heroichi δίνει 20 A στα +12 Volt, κάτι πολύ μακρινό από αυτό που ψάχνω (min. 34 A).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spiros_k

Παιδιά επειδή για κάποιο παράξενο λόγο κάποιοι παρεξηγήθηκαν που έγγραψα "μάρκα με έκαψες" το άλλαξα. Από εκεί και πέρα, ήμουν σαφής ότι ψάχνω για μία PSU που να μην είναι γνωστή μόνο στο forum του THELAB και να πωλείται από μερικά ελληνικά on-line καταστήματα (δεν έχω βρει να πωλείται αλλού), αλλά να έχει αξιολογηθεί εκτενώς και να βρίσκεις πλήθος πληροφοριών και συγκρίσεων σε ιστοσελίδες. Αν και η τιμή της προτεινόμενης είναι δελεαστική σε καμία περίπτωση δεν θα επέλεγα μία PSU και έχει ένα site σαν και αυτό: http://www.heroichi.com.tw ...! Θα σας παρακαλούσα λοιπόν να εστιάσουμε σε αυτά που ρωτάω στο πρώτο μήνυμά μου ή σε κάποιες παραπλήσιες PSU από τις γνωστότερες μάρκες.

Ευχαριστώ

P.S. Επιπρόσθετα η προτεινόμενη Heroichi δίνει 20 A στα +12 Volt, κάτι πολύ μακρινό από αυτό που ψάχνω (min. 34 A).

Φιλε , δεν παρεξηγηθηκε κανεις , αλλα καλο θα ηταν να ξερουμε τι λεμε.....

Μαρκα με εκαψες να πεις για κανα innovator η για κανα q-tec το καταλαβαινω , αλλα για το heroichi,,,,,,. Μαλλον δεν εχεις πιστει απο το home-site της heroichi , παρα απο το ιδιο το psu...

Tεσπα , οπως νομιζει ο καθενας ( η q-tec εχει ενα πολυ ωραιο site , το εχεις δει ..??? )

Απο αυτα που αναφερεις μαλλον το antec ειναι καλυτερο απο το tagan ( για το Seasonic S12-600 δεν ξερω να σου πω ) , αλλα εγω εαν ηταν να βαλω βαθια το χερι στην τσεπη , θα εδηνα αλλα 40 για αυτο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700212

P.s - 34 Amp δεν θα τα βρεις ποτε σε μια γραμμη . Τα νεα τροφοδοτικα εαν προσεξεις εχουν 2 12volt ( v1,v2 ) οπου δινουν max 18-20 amp στην καθε μια....

Link to comment
Share on other sites

P.s - 34 Amp δεν θα τα βρεις ποτε σε μια γραμμη . Τα νεα τροφοδοτικα εαν προσεξεις εχουν 2 12volt ( v1,v2 ) οπου δινουν max 18-20 amp στην καθε μια....

Μα φίλε Tomhel νομίζω ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα...δεν με ενδιαφέρει αν είναι single, double ή...quad rail και τα δίνει σε v1,v2...το σημαντικό για μένα είναι πόσα είναι τα συνολικά αμπέρ. Αν έχουμε δηλαδή από 18 Α στο κάθε rail (δηλαδή 18+18=36 Α )είναι πολύ καλά. Στη περίπτωση του Heroichi πάντως αναφέρεται ξερά 20 Α (οπότε υποθέτω ότι μάλλον είναι single rail).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT [Σήμερα, στις 16:08]

PcPower&Cooling turbo-cool 510W

+12VDC output (34A, 38A peak)

Ελπίζω να είναι αρκετά δυνατό και επώνυμο... αν και δεν αναφέρεις την PcPower&Cooling.

Από US δεν θα έχεις πρόβλημα να το βρείς...

Σίγουρα είναι από τις καλές μάρκες και την είχα υπόψην μου αρχικά. Όμως βρήκα πως το efficiency είναι <70% γεγονός που την καθιστά πολύ ηλεκτροβόρα και ότι άλλα μειονεκτήματα αυτό συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 18:17]

Πολυ καλη επιλογη και αυτο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700216

και επιπλέον είναι και πολύ ασφαλές καθώς ενσωματώνει ''Πρόσθετα Χαρακτηριστικά: Hρεμη τεχνολογία Silent. :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 16:17]

Πολυ καλη επιλογη και αυτο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700216

Oκ θα την κοιτάξω...η ισχύς φαίνεται καλή, έχει όμως έστω και 1 adapter για PCI-Express κάρτα γραφικών? Αυτές που προανέφερα έχουν όλες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spiros_k

Oκ θα την κοιτάξω...η ισχύς φαίνεται καλή, έχει όμως έστω και 1 adapter για PCI-Express κάρτα γραφικών? Αυτές που προανέφερα έχουν όλες.

Οι κάρτες γραφικών έχουν τέτοιους αντάπτορες μέσα στην συσκευασία τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT [Σήμερα, στις 16:24]

Οι κάρτες γραφικών έχουν τέτοιους αντάπτορες μέσα στην συσκευασία τους.

Οκ, να είμαι πιο σαφής: όταν λέω adapter ενοοώ καλώδιο ρεύματος που να βγαίνει από την PSU και να τροφοδοτεί 1 ή SLI κάρτες γραφικών. Οι προαναφερθείσες έχουν από 2. Η συγκεκριμένη όμως έχει;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.