Jump to content



Πρόβλημα Boot σε Win2003 μετά απο εγκατάσταση WinXP


Dimmis MC

Recommended Posts

Έχωντας εγκατεστημένα τα Win2003 σε ένα partition μόνα τους (πάνω σε RAID0), αποφάσισα να κάνω μια νέα εγκατάσταση (σε ξεχωριστό partition, στον ίδιο RAID) και τα WinXP Pro με SP2... Γνώριζα το γεγονός οτι θα είχα πρόβλημα με την εκκίνηση των Win2003 μετά την εγκατάσταση, όμως από οσο ξέρω και εχω ξανακάνει και στο παρελθόν (αντίστοιχη περίπτωση με Win2000) το λειτουργικό και το boot είναι δυνατόν να επανέλθουν...

Επειδή αδυνατό αυτή την στιγμή να θυμηθώ πλήρως την διαδικασία που είχα ακολουθήσει πρίν απο 2 χρόνια περίπου, σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά ας απαντήσει, αφού δεν θα ήθελα να μπώ στην "διαδικασία της έρευνας" αυτή την στιγμή μιάς και ο διαθέσιμος μου χρόνος είναι ελάχιστος και έχω άμεση ανάγκη αποκατάστασης των Win2003Server!!!

Ενδεικτικά σας αναφέρω και τα DriveLetters όπως είχανε πρίν την εγκατάσταση των ΧΡ (στα Win2003) και πώς διαμορφώθηκαν μετά απο αυτή μέσα απο τα ΧΡ.

Win2003

C: (EmptyPartition 37.2GB) - PATA

G: Win2003 - RAID0 SATA

H: (EmptyPartition 11.7GB) - RAID0 SATA

WinXP

E: (EmptyPartition 37.2GB) - PATA

C: Win2003 - RAID0 SATA

G: WinXP - RAID0 SATA

Τέλος να αναφέρω οτι το αρχείο boot.ini δέν έχει αλλοιωθεί και βρίσκεται στο νέο partition C: ενώ απο τον bootloader κατα την εκκίνηση του συστήματος, όταν επιλέγω τα WinServer2003 κάνει απο μονο του restart (oχι ομως απο μπλέ οθόνη), ενώ δεν είναι δυνατή και η εκκίνηση σε SafeMod! Φυσικά τα WinXP λειτουργούν κανονικά και έχω πλήρη πρόσβαση σε όλους τους δίσκους του συστήματος μου!

Any Ideas? Thanks in advance!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά βλέπω ότι παίζει και ΡΑΤΑ σκληρός, πολύ πιθανό να βρίσκεται εκεί το boot.ini σου.

Πήγαινε από τα Folder Options και ενεργοποίησε την εμφάνιση των αρχείων συστήματος και βρες το boot.ini. Θα βρίσκεται στο root κάποιου από τα partitions, πιθανότατα του PATA σκληρού.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dimmis MC

@Chosen: Οχι δεν ειναι αυτό φίλε μου δυστηχώς!!! :(

Τι εννοείς δεν είναι αυτό; Εγώ σου είπα να βρεις το boot.ini γιατί είναι το αρχείο που κρατάει τις πληροφορίες των εγκατεστημένων λειτουργικών.

Το βρήκες ή δεν το βρήκες;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Τι εννοείς δεν είναι αυτό; Εγώ σου είπα να βρεις το boot.ini γιατί είναι το αρχείο που κρατάει τις πληροφορίες των εγκατεστημένων λειτουργικών.

Είχα αναφέρει:...το αρχείο boot.ini δέν έχει αλλοιωθεί και βρίσκεται στο νέο partition C:...
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, sorry, my bad. ’νοιξε το boot.ini και δες αν έχεις 2 γραμμές, μια για κάθε λειτουργικό.

Αν έχεις μόνο μία (ΧΡ), τότε κάντην c/paste από κάτω και κράτα τον ίδιο αριθμό στο disk, αλλά πρόσθεσε +1 στο partition.

Παράδειγμα, αν έχεις αυτό:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptOut

Κάντο έτσι:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptOut

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows 2003"

Δεν υπάρχει πρόβλημα να μη μπουτάρει το μηχανάκι σου μετά, αρκεί να μη πειράξεις την γραμμή με το default.

Επίσης, σιγουρέψου ότι έχεις ενεργοποιήσει την επιλογή με τα 30" (όχι απαραίτητα 30", αλλά βάλε 3-5" να βρίσκονται)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.