Jump to content



Απαιτησεις hardware σε 3D cad προγραμμα [pytha]


phovos

Recommended Posts

Λοιπόν παιδια ο αδερφός μου ειναι διακοσμητής και χρησιμοποιεί ενα σχεδιαστικό πρόγραμμα που λέγετε pytha συνεχεια παραπονιόταν ότι το πρόγραμμα δε ετρεχε αρκετα γρήγορα και ότι χρειαζόταν καλυτερο μηχανημα...

Το συστημα του:

P4 2.66 HT

mobo MSI 865[δε θυμαμαι μοντελο]

1,5Gb μνημη DDR400

FX 5900XT

80Gb ide maxtor

Οπως είπα έλεγε ότι χρειαζόταν κι άλλη μνήμη κι εγω όσο να ναι δεν το πίστευα γιατι τι στο διαολο 1,5Gb ειχε πανω πόσο ακομα να θέλει?

Οποτε του έδωσα ενα δευτερο μηχανημα που είχα σπίτι για να δοκιμάσει και να μου πει τι γίνεται.

Το δικό μου:

Α64 3200+ winchester

Gigabyte K8NS-Ultra

4x512 DDR400 cl 2.5 [kingston+twinmos]

MSI 6800 128Mb

40Gb HDD [Os]

80Gb HDD [storage]

Με έκπληξη διαπίστωσα ότι το πρόγραμα και συγκεκριμένα στο φωτορεαλισμό [όταν δλδ εβαζε εφε,καθρεπτες,υφες κλπ] στη περιήγηση στο χωρο σερνόταν κανονικότατα ακομα και με 2GB μνημη!!!!

Διαβάζοντας στη σελίδα του κατασκευαστή είδα ότι χρειαζεται minimum 2Gb μνημη...

Και το ερωτημα είναι...

Με τη προυπόθεση ότι θα κρατήσει το pc που του έδωσα.

Τι άλλαγες θα πρεπει να κανει για να τρεχει κάπως συμπαθητικα το προγραμμα?

Εγω σκεφτομαι ότι χρειάζεται τουλαχιστον:

4χ1Gb μνημη[Θα τις σηκώσει ο athlon?]

2χraptor 36.7 σε raid

Το ζητουμενο ειναι να μη ρίξει πολλά χρήματα πανω στο μηχανημα max 500-600 ευρω!

sorry για το μεγάλο post αλλά ήθελα να ειμαι αρκετα κατατοπιστικός...

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως οι απετησεις για cam-cad ειναι αρκετες οσο για μνημη τοσο για επεξεργαστικη ισχυ,για παραδειγμα ο αδελφος μου εχει ενα xeon για επεξεργαστη,μνημη 2 gb,καρτα μια GL της

3DLABS και οθονη tft.ειναι αναλογακαι τα προγραμματα που χρησειμοποιει

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο είδα το συγκεκριμένο πρόγραμμα χρειάζεται υπερβολικά πολύ μνήμη και όχι τόσο δυνατό επεξεργαστή ή κάρτα γραφικών.

Oταν το βαλαμε στο δικό μου το δοκιμάσαμε με 1Gb μνημη πρωτα.Σε άλλες λειτουργίες του ήταν μεν πιο γρήγορο[Π.χ όταν εσωζε ενα αρχειο] αλλά στο φωτορεαλισμό σερνόταν-κόλλησε.Με 2Gb κατι εγινε αλλά παλι σε καμία περίπτωση δε μπορουσε να δουλέψει γρήγορα...

Αυτο που τον ενδιαφέρει κυρίως ειναι όταν δουλευει στο κομματι του radiolab [Εκει που επεξεργαζεται τα εφε κλπ] να πηγαινει αρκετα καλα.Γιατι χανει παρα πολύ χρόνο για δοκιμές σε φωτισμό κλπ.

Δλδ όταν θελει 40δευτ για να δοκιμάσει μια φωτεινή πηγή επι 200 φωτεινές πηγες που μπορει να εχει ενα σχεδιο μιλάμε για ώρες ολοκληρες μονο για δοκιμές...

Κι επίσης στη παρουσίαση που γίνεται στο πελάτη[Περιήγηση στο χώρο 3D] να χρησιμοποιεί περισσότερα εφε χωρίς να κολλάει η κινηση...

Ψαχνουμε διαφορα setup που μπορει να κανει να δοκιμάσουμε πρωτα τι μπορει να τον βοηθήσει και μετα να αγοράσει ωστε να μη δίνει τσαμπα λεφτα.

Αυριο θα το δοκιμάσω σε ενα dual xeon με 6Gb μνημη!!!!ΑΝ σερνεται κι εκει να παει να μαμιθει!!!!!!:devil: :devil:

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα κι αυτό...Και περιμένω απαντηση!

Αυτο που βρίκα ειναι ότι εχει recomended 4Gb μνήμη.Καποιες παραπάνω απαιτήσεις σε επεξεργαστή δίσκους κλπ δε βρίκα πουθενα...

EDIT

Αυτα ειναι τα minimum που είδα απο το site...Εννοείται ότι δε παιζει με τετοιο setup

- PC with a processor PIII or better

- Operating system Windows 2000, Windows XP or Windows NT 4.0

- Minimum 128 MB memory

- Hard disc with minimum 200 MB free space

- CD-ROM for the installation

- Monitor with resolution 1024 x 768

- Graphics card with min. 8 MB memory

- 3-button-mouse

Link to comment
Share on other sites

Τη ξεκλείδωσα σε 16χ1,6 αλλά δε φαινεται να χαμπαριαζει και πολλά απο την αλλαγή της VGA...Πίστευα ότι απο 5900ΧΤ σε unlocked 6800 θα είχε μια συμαντική διαφορά αλλά τελικά είχαμε πολύ μικρό κερδος σε ταχύτητα.

To συμαντικό όφελος το ειδα όταν απο 1Gb πηγαμε στα 2Gb...Εκει το προγραμμα δε κρεμουσε τόσο άσχημα...

Εκανα μια παραγγελία 2χ1Gb DDR400 που θα μπουν μαζί με 2χ512 οπότε θα εχουμε ενα σύνολο 3Gb ram...Αν και παλι δεν ανασάνει λίγο θα παμε για 4Gb!!!

Ελπίζω μονο να μη μας κανει κουλα ο IMC του athlon!!Τα 4χ512 τα παιζει μια χαρα αλλά εχω καποιες επιφυλάξεις για 4Χ1Gb...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.