Jump to content



Κάνω κάτι λάθος????


phovos

Recommended Posts

Επειδη θα σαλταρω σε λίγο πειτε κι εσεις μια γνωμη για το μικρό προβλημα μου...

System

a64 3200+ venice

dfi nf4 SLi-DR .Bios 623-1

ocz pc4800 platinum

tagan tg480-uo1

gigabyte 6600GT

CM Hyper 6

H συγκεκριμένη cpu ειχε δοκιμαστει μεχρι τα 2700[10χ270] με default vcore σε παλιότερο σύστημα με κάτι value kingston εννοείται επαιζε divider 133.

Εχω σκαλώσει στα 10χ260 και δε μπορω να τα περασω...Δοκίμασα μεχρι 1,375+110%[1,49 στα windows] αλλά εβγαζε error στο 3-4ο loop του Pi 32Mb κι επίσης το ίδιο στο prime μετα απο 20 λεπτα...

Τις μνημες τις ρύθμισα με χαλαρα με timings για DDR600 ασχετα αν ο στόχος ήταν τo 270FSb

Bios settings

FSB 260

multi 10

LDT/FSB 3x

LDT bus Freq 16/16

Vcore 1.375+110%

LDT 1.2 V [default]

chipset 1.5 V [default]

Dram 2.7 V

ram settings

2,5-3-6-3-9-14-2-2-2-2-3072-1-enable-255-7-2-8ns-5ns-auto-enable-16x-7x-disable

θερμοκρασίες σε full load

cpu 42

Pwmic 43

chipset 48

Ποια ειναι η γνώμη σας για τα παραπανω?Πρέπει να αλλάξω κάτι?

Μήπως να δώσω παραπάνω ρευμα σε chipset και LDT?και αν ναι μεχρι πόσο ειναι το επιτρεπόμενο για 24/7?

Δε νομίζω να εχει βρει ντουβάρι ο επεξεργαστής απο τωρα....και ειναι και σχετικά καλό κομματι [LBBLE 0517 BPEW]

Link to comment
Share on other sites

Eφοσον τρεχεις 1:1 ειναι αναμενομενο να ζοριζεται περισσοτερο ο επεξεργαστης και γι'αυτο να μην εχεις τα ιδια αποτελεσματα!Εμενα στο οριο με βοηθουσε να ανεβασω το LDT +0.1!Δωσε κι αλλο ρευμα και αναλογα πραττεις..

ΕDIT:Αλλαξε και το LDT/FSB σε 2.5 κι ασ'το εκει μεχρι τα 290 περιπου..

Link to comment
Share on other sites

δώσε και άλλο ρεύμα στις μνήμες. Δοκίμασε 2,8 και 2,9(τα δικά μου τα tccd τα έχω στα 3 volt και το 0,3 enabled!). Αν δεν γίνει τίποτα δοκίμασε να δώσεις ακόμη παραπάνω από 1,49 στην cpu ταυτόχρονα.Δοκίμασες να βάλεις dividers 180/200 στην μνήμη να δεις μέχρι πόσο πάει max stable η cpu? Βέβαια έχε υπόψην ότι μπορεί να είσαι ακόμη και 100 με 200 mhz κάτω από την stable full o/c συχνότητα του επεξεργαστή και όταν βάζεις 1-1 στις μνήμης να τα παίζει ο mem controler .Cpu λιγο πολύ ανεβαίνουνε όλες οι mem controler όμως που αντέχουνε 1-1 300 fsb είναι λαχείο..

Link to comment
Share on other sites

Ο IMC δειχνει να τερματίζει στα 255 μιας και τα 260 1:1 δε καταφερα να τα πιασω με Vcore μεχρι 1,46...

Εβαλα ενα divider για να δω που φτανει η cpu χωρις να ζορίζεται ο IMC και τωρα ειμαι στα 10χ265 με 1,375+104% [1,39 στα win]...

Αν δώσω ρευμα στο chipset θα βοηθήσει καθόλου?Αν ναι μέχρι πόσο?

Απο θερμοκρασίες καλα ειμαι [ Το κλιματιστικό του δωματίου στο full:D:D:D ]

Link to comment
Share on other sites

Η μονη τσιμπιμενη θερμοκρασία που εχω ειναι αυτη του chipset.Πιστευω ότι με παραπανω ρευμα θα περασει τους 50 και δε λεει...Πρεπει να καθαρίσω τη βλακεια που εχει η DFI και να βαλω λίγη αγωγιμη για να στρωσει...

Οπως ειπα και πριν ειμαι 10χ265 1,39 στα win και τρεχει prime εδω και 5+ ωρες χωρις πρόβλημα...Οι μνημες με διαιρετη παντα!

Μολις στρωσω λίγο το chipset θα δοκιμάσω αυτα που ειπες mortisboy κι ελπίζω να πιασω τα 2700 1:1

Υ.Γ βασικά θελω να πιασω τα 30sec Spi να χωθω λιγο στο κολλητο μου γιατι μου τι λεει με τον FX του...Και γ@μο το κερατο μου αυτο το 31 δε πεφτει με τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από micron [Σήμερα, στις 02:03]

Υ.Γ βασικά θελω να πιασω τα 30sec Spi να χωθω λιγο στο κολλητο μου γιατι μου τι λεει με τον FX του...Και γ@μο το κερατο μου αυτο το 31 δε πεφτει με τίποτα!!!

Ναι αλλα και να τα καταφερεις να του την πεις ετσι φαντασου τι θα γινει αν και αυτος κλοκαρει τον FX...

Link to comment
Share on other sites

Μπα δε ξερει να κανει τετοια πραγματα αυτος[thank god] και εννοειται σιγα μη τον βοηθήσω :p :p Το μονο o/c που ξερει να κανει ειναι απο το easytune της gigabyte!

Τωρα εχει πανω κατι μουφο μνημες και βγαζει 34-32sec pi...Στα 2750 βγαζει 30-31 με τις δικές μου μνημες 2-2-2-5

Εννοείται ότι η όλη ιστορία γίνεται για το χαβαλέ και δεν υπάρχει πραγματική κόντρα..

Update 10x270 Vcore 1.350+110%1.43V[στα win] , LDT 1.3V , chipset 1.6V [Δειχνει να ακουει στο ρευμα και αυτο ειναι καλο...]

Οι τασεις που λέει η μητρική ειναι πραγματικές?Δλδ κανει ενα μικρο undervoltage?Εχει μετρισει κανενας με πολύμετρο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από micron [Σήμερα, στις 14:02]

Μπα δε ξερει να κανει τετοια πραγματα αυτος[thank god] και εννοειται σιγα μη τον βοηθήσω :p :p Το μονο o/c που ξερει να κανει ειναι απο το easytune της gigabyte!

Τωρα εχει πανω κατι μουφο μνημες και βγαζει 34-32sec pi...Στα 2750 βγαζει 30-31 με τις δικές μου μνημες 2-2-2-5

Εννοείται ότι η όλη ιστορία γίνεται για το χαβαλέ και δεν υπάρχει πραγματική κόντρα..

Update 10x270 Vcore 1.350+110%1.43V[στα win] , LDT 1.3V , chipset 1.6V [Δειχνει να ακουει στο ρευμα και αυτο ειναι καλο...]

Οι τασεις που λέει η μητρική ειναι πραγματικές?Δλδ κανει ενα μικρο undervoltage?Εχει μετρισει κανενας με πολύμετρο?

...well done my friend....:D ....οταν μπορεσεις βγαλε οπωσδηποτε τη τσιχλα που εχει στο τσιπσετ...και βαλε ceramique ....;)

....δεν εχω μετρησει με πολυμερο....αλλα ενα μικρο undervoltage το εχει....ειναι αμελητεο βεβαια....μην ανυσηχεις....

Link to comment
Share on other sites

αλλα ενα μικρο undervoltage το εχει....ειναι αμελητεο βεβαια....μην ανυσηχεις....

undervoltage ας κανει δε με πειράζει...Παραπάνω να μη δινει!:D

Το μηχανημα για 24/7 θα μεινει στα 2600 με τις μνημες 1:1[Εκει αντεχει ο controller] αν μπορει καποιος να μου γραψει μερικές ρυθμίσεις για 260FSB θα ήμουν υπόχρεος!

update : καθ'οδον για 10χ280 με μια σταση στα 275 για stress test...Για καθε 5Μhz ζηταει κι ενα κλικ τη ταση!Στα 2700 εβγαλε Pi32 Μb...Prime βαριεμαι να κανω μιας και ουτος ή άλλος δε προκειται να το εχω πολύ ψηλά για 24/7

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.