Jump to content



gigabyte k8nsnxp και memory configuration


Occultist

Recommended Posts

Έχω τη μητρική gigabyte k8nsnxp s754 και έχω κάποια προβλήματα με το memory configuration.

Πρόβλημα 1

Προς το παρόν χρησιμοποιώ 2 dimms * kingston 512mb / pc3200 cl3 Κλπ (σύνολο 4 banks). Αλλά αναγκάζομαι και χρησιμοποιώ 2t command rate. Στο auto επιλέγει μόνο του 2t. ’μα το κάνω force 1t δε μπαίνει στα windows. Είχα την εντύπωση ότι με 4 banks ddr400 μπορεί να δώσει 1t cmd-κάπου το είχα δει σε ένα amd sheet νομίζω.

Έχετε καμιά ιδέα για το αν και πως 8α μπορούσα να ενεργοποιήσω με σταθερότητα το 1t ;

Προβλημα 2

Έχω και ένα 3ο ίδιο με τα άλλα δύο dimms και κάθεται έξω από το κουτί επειδή και καλά το

s754 υποστηρίζει μόνο μέχρι 4 banks (ελεϊνό) ddr400. Μια φορά πήγα να το βάλω και μου κόλλησε το bios (παρά το dual) kai χρειάστηκε να επανατοποθετήσω τον επεξεργαστή για να ξεκλειδώσει! Έχω δει όμως στο net περιπτώσεις που έχουν καταφέρει να λειτουργήσουν καλά 6 banks ddr400 σε s754.

Μήπως γνωρίζετε πως θα μπορούσα να δώσω λύση σε αυτό;

παρεμπιπτόντως το cpu μου είναι Newcastle core

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τις μνήμες στις θέσεις 1 & 3

Πάτα ctlr+F1 στο bios και πήγαινε στις ρυθμίσεις των μνημών και βάλε (με τη σειρά)

3

13

15

3

3

8

3

3

2

4

2*3120

Λογικά θα σου παίξει εκεί με 1Τ

Βάλε και extra ρεύμα στις μνήμες αν χρειαστεί

Αν αρνείται να παίξει με 1Τ θα είναι θέμα μνημών (μπορεί να είναι 2Τ rated)

Σε αυτή την περίπτωση, βάλε 2Τ, και ανέβασε συχνότητα για να κερδίσεις το "χαμένο" έδαφος...

ΕDIT: Mην ξεχάσεις να βάλεις AGP clock 67 αν κάνεις ocing, για να πιάσει το pci/agp lock! Αλλιώς θά'χεις πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.