Jump to content



Αγορα νεου εξωτερικου σκληρου


Maz00nga

Recommended Posts

Γεια σας κ χαρα σας!

Προετοιμαζομαι για μια αγορα σκληρου και θα ηθελα τις γνωμες σας τοσο στο αν οντως αξιζει να ειναι εξωτερικος οσο και για τον ιδιο τον σκληρο καθως κ την θηκη που θα τον φιλοξενει εκτος του PC Case. Οι βλεψεις μου για σκληρο δισκο στρεφονται στον WD1200JB 3.5'' 7200 RPM επειδη εχω διαβασει τα καλυτερα και θεωρειται ενας πολυ ισορροπημενος σκληρος δισκος με τεραστια αξιοπιστια. Οσον αφορα την θηκη, εχω 3 προτασεις βασικα και δε μπορω να διαλεξω γιατι δεν εχω προηγουμενη εμπειρια! Ειναι οι εξης :

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802007

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802016

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802270

Θα χρειαστει εξωτερικη τροφοδοσια ο σκληρος μεσα σε αυτες τις θηκες? Αρχικα σκεφτομουν να παρω εναν 2.5" αλλα επειδη με 100 ευρω θα επαιρνα κατι στα 40GB σκεφτηκα να προτιμησω εναν 3.5αρη μιας κ δεν αντιμετωπιζω προβλημα χωρου , και ακομη κ στην μεταφορα μια χαρα θα ειναι.

Οι λογοι που σκεφτομαι να ειναι εξωτερικος ειναι πως πρωτον δεν θελω να παροπλισω τον 20αρη που εχω τωρα μιας κ δεν ειναι αχρηστος (εχω δυο σκληρους στο PC, εναν 20αρη και εναν 40αρη) και δευτερον επειδη θα αποθηκευω κυριως Media Files θα ειναι ιδανικος για να τον μεταφερω σε αλλους υπολογιστες.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι γνωρίζω , μόνο οι 2.5" τροφοδοτούνται αποκλειστικά από την usb θύρα

Όπως πιθανότατα θα διάβασες και εσύ , και τα 3 κουτάκια που παραθέτεις παραπάνω , συνοδεύονται από καλώδιο εξωτερικής τροφοδοσίας , μιας και είναι για 3.5"

Επίσης , είχε πέσει το μάτι μου παλιότερα που έψαχνα για εξωτερικό σκληρό για τον φορητό , σε θήκες ειδικά για Sata σκληρούς . Αν σκοπεύεις μελλοντικά να αλλάξεις τον σκληρό που θα χρησιμοποιήσεις στο εξωτερικό κουτί , καλό θα ήταν να πάρεις κάποιο με sata διασύνδεση κουτιού-σκληρού

Αν τώρα δεν σε ενδιαφέρει η μελλοντική αναβάθμιση , μπορείς να καταφύγεις σε έτοιμες λύσεις , όπως πχ αυτο > http://www.wdc.com/en/products/Products.asp?DriveID=97

Πιστεύω θα σου βγει φθηνότερα

Link to comment
Share on other sites

Εχω ριξει μια ματια στις ετοιμες λυσεις κ δεν βγαινουν φθηνοτερα :/ Λες λοιπον για ενα κουτι εξωτερικο που να δεχεται σκληρους SATA? Δε νομιζω οτι το E-IDE θα εγκαταλειφθει συντομα... :/

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε

απο προσωπικη εμπειρια να σου πω τα εξης

το 2,5'' ειναι παρα πολυ μικρο και υπερβολικα βολικο

εγω εχω ενα 30 γιγα

ομως ο δισκος ειναι μικρος και ακριβος

και επιπλεον δουλευει στις 5200 και οχι 7200

ομως δεν θελει εξωτερικο τροφοδοτικο , αρα λιγοτερα καλωδια και ρευματα

κουτι vipower απο πλαισιο αλουμινενιο (δεν ζεσταινεται με τιποτα)

ο αλλος ειναι 200 γιγα και IDE

κουτι vipower απο πλαισιο

εδω ειχαμε καποια προβληματα

το κουτι πρωτον αν και πλαστικο εχει μεταλικη επενδυση και ανεμιστηρα

παρολα αυτα ο δισκος ειναι πολυ μεγαλος , τραβαει πολυ ρευμα , ζεσταινεται πολυ

απο προσωπικη αποψη το τροφοδοτικο στο κουτακι δουλευει κοφτες και γιαυτο και τα οποια προβληματα

αρνητικα ειναι οτι ειναι βαρυ , ογκωδες , εχει πολλα καλώδια και εξωτερικη τροφοδοσια , γενικα δεν ειναι βολικο καθολου

το σατα κουτι ειναι πολυ καλιτερο και ταχυτερο , κατα ταλλα εχει τα ιδια αρνητικα που προανεφερα

να σου πω επισης να προτιμησεις seagate αν ειναι να τον βαλεις σε εξωτερικο κουτι , οι western αν και τους παω με χιλια σε εξωτερικο κουτι φανηκαν πολυ ευπαθεις σε θερμοκρασιες , χτυπηματα και ανοιξε κλεισε το κουτι απο το Power

γνωμη μου επισης ειναι να μην πας σε υπερβολικα μεγαλο δισκο για πολλους λογους

πρωτον κουραζεται το τροφοδοτικο του κουτιου

δευτερον αν σου πεσει κατω μπορει να κλαις καμια 200ρια γιγα

τριτον εχεις πολυ υψηλες θερμοκρασιες

για μενα ποτε μην εμπιστευεσαι εξωτερικο δισκο , παντα να εχεις backup

καλη τυχη

Link to comment
Share on other sites

O δισκος ειναι καθορισμενος, WD1200JB :) Ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες δεν ηξερα οτι εχει τετοια προβληματα το εξωτερικο 3.5αρι. Απλα με 100 Ευρω παιρνω 120 Γιγα σε 3.5αρι η 40 γιγα σε 2.5αρι δισκο... Και επειδη δε θα τον μεταφερω συχνα, αλλα πιο πολυ το κανω γιατι δεν εχω αλλο χωρο για συσκευες εντος κουτιου, μπορει κ να τον βαλω μεσα στο κουτι μαζι με το δικο του κουτι (ειμαι κουτος τελικα :p )

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπισουμε οτι ειναι καλο γιατι ενα φιλος μου εδω ειχε αγορασει ενα Q-Tec και απογοητευτηκε. Το δευτερο μ αρεσει παντω, εχει κ απλη γραμμη... Λιτο κ ωραιο!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.