Jump to content



ερωτησεις για αγορα νεου pc


mpoumpis1416003220

Recommended Posts

προκειται να αγορασω υπολγιστή απο πλαισιο

λεω να παρω amd 3000+ ,asus a8n sli ,albatron 6600 gt ,512mb Kingston

Ειμαι μεσος χρηστης ,και δε πολυπαιζω παιχνιδια

Να ρωτησω τα εξης:

1.Ποσα watt τροφοδοτικο να παρω τουλαχιστον?400 ειναι καλά για το συστημα μου?Σκεφτομαι ενα fortron.Καλο ειναι?

2.Μνημη ,να βαλω καλυτερα 1gb ή τα 512 ειναι καλα για το συστημα μου?Επισης αυτο με το dual channel ,τι σημαινει ακριβως?

3.Το pc θα μου το συναρμολογησουν στο πλαισιο ,αλλα δε θα φορτωσουν windows.Θα τα βάλω εγώ ;) .Ποια διαδικασία πρεπει να ακολουθησω για να ειναι το συστημα ετοιμο για χρηση?Πρωτα-πρωτα φορτώνω τα windows και υστερα αρχίζω να βάζω τους drivers των μητρικών και λοιπα?Τα windows τι θα αναγνωρισουν απο μονα τους?Σκληρος και λοιπα εχουν δικους τους drivers ?Μηπως μπορει κανεις που εχει ορεξη ,να μου πει σταδιακα τι κανω βημα-βημα?Εχω ενα ψιλοάγχος μη κανω καμια κουταμαρα :) :)

Επισης ,η εγκατασταση του sata σκληρου ,πως γινεται?Εχω ακουσει κατι για εγκατασταση απο floppy κλπ?Ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια Χαρά,

1. 400άρι τροφοδοτικό είναι οκ για το σύστημά σου, άλλα μιας και θα τα πάρεις όλα από το Πλαίσιο, να επιλέξεις chieftec ή fortron.

2. Μνήμη, όσο περισσότερη τόσο καλύτερα, αν τα παιχνίδια δεν σε πολυαπασχολούν και με 2x256 κάνεις μια χαρά την δουλειά σου. Dual channel σημαίνει τεχνολογία με καλύτερες επιδόσεις από το single channel, ότι χρειάζεσαι 1 τουλάχιστον ζευγάρι μνημών(αν θες συνολική μνήμη 512 θα πρέπει να πάρεις 2 μνήμες των 256MB, αν θες 1GB τότε 2x512.) και καλό θα είναι οι μνήμες να είναι ίδιες μεταξύ τους και γιατί όχι, πακέτο με dimms έτοιμα για dual channel χρήση. Θα πρέπει ο τεχνικός που θα τα στήσει να τα βάλει και στις σωστές θέσεις, αλλά αυτό το κάνεις και εσύ εύκολα σε περίπτωση που το αμελήσει.

3. Πάνω κάτω η διαδικασία είναι αυτή που περιγράφεις. Συνήθως έχουμε κατεβάσει τους τελευταίους drivers από τα site των εταιριών, εγκαθιστούμε τα windows, περνάμε drivers του chipset, περνάμε service packs και μετά τους οδηγούς για το υπόλοιπο hardware, (κάρτα γραφικών, κάρτα ήχου, κάρτα δικτύου κλπ).

Οι σκληροί δίσκοι όχι, δεν έχουν drivers. Drivers έχουν οι ελεγκτές πάνω στους οποίους συνδέουμε τους δίσκους.

Από floppy περνάς, κατά την εγκατάσταση των windows, τους οδηγούς του ελεγκτή όταν σκοπευεις να στήσεις συστοιχία δίσκων(το λεγόμενο raid) με 2 ή παραπάνω δίσκους.

Αν στην δική σου μητρική χρειάζεται ο οδηγός του ελεγκτή για να δει τον ένα δίσκο μόνο, δεν το ξέρω, κάποιος με παρόμοια μητρική ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.