Jump to content



Ψύξη chipset: Thermalright NB-1C


nickstamat

Recommended Posts

Είχα ανοίξει και παλιότερα thread για αυτήν την ψύκτρα. Τώρα όμως το ξανασκέφτηκα και ήθελα να σας ρωτήσω κάτι.

Βρήκα μια παλιά μητρική και έβγαλα την ψύκτρα από το northbridge. Είναι το Intel 845PE. To chip:

chipset2lm.jpg

Η ψύκτρα του:

heatsink1ii.jpg

Η ψύκτρα έχει από κάτω ένα λεπτό αφρώδες υλικό (δεν είναι πλαστικό, είναι ένα αφρολεξάκι) που ξεκολλάει εύκολα:

heatsink25yv.jpg

Πού θέλω να καταλήξω λοιπόν: Έστειλα e-mail στην Thermalright και μου είπαν ότι η NB-1C ΔΕΝ είναι συμβατή με το chipset που έχω (Intel 875P).

Σας ρωτάω: το 875Ρ που έχω τώρα είναι διαφορετικό από αυτό της φωτογραφίας (845ΡΕ); Έχει δηλαδή τίποτα πάνω του που θα εμποδίζει την ψύκτρα και δεν θα πατάει καλά;;;

Αν δεν είναι διαφορετικό, τότε γιατί να μην είναι συμβατή η ψύκτρα;;; Θα πατάει κανονικά όπως και αυτή που έχει τώρα!

Πείτε μου ρε παιδιά, γιατί δεν αξίζει να ξηλώσω όλη τη μητρική μόνο και μόνο για να δω αν ταιριάζει στο chipset!

Αν μπορεί ας μου απαντήσει και ο D.J.Alexxx.gr, επειδή έχει αλλάξει την ψύκτρα και έχει δει πώς είναι το chip από κάτω. Όποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

θέλεις να βάλεις και ανεμιστήρα πάνω? Αν όχι δες και αυτό της coolermaster http://www.coolermaster-europe.com/index.php?LT=english&Language_s=2&url_place=product&p_serial=PAC-P01&other_title=+PAC-P01+Northbridge%20Chipset%20Cooler

To έχω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα chipset αλλα πώς είναι οι τρύπες ή τα αγκυστράκια στο m/b.

Εγώ στο ASUS P4C800E-DLX (875P) έχω βάλει τη ψύχτρα ΝΒ1 και το μόνο που χρειαζόταν είναι να λυγίσω κατι συδεράκια για να είναι πιο σφιχκά δεμένη με το chipset.

Το ΝΒ-1 και το ΝΒ-1C δεν έχει αυτό το μαξιλάρι γύγω γύρω το οποίο προστατεύει τις αντιστασούλες γύρω γύρω απο το chipset να μη σπάσουν καθώς βάζεις τη ψύχτρα. Θέλει λίγο προσοχή όταν τη βάζεις για να μη πάθεις ζημιά.

Δώσε photo απο το m/b που θες να βάλεις το ΝΒ1-C μπας και βλέποντας σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

...το προβλημα βασικα ειναι ...οτι τα 865/875 chipset για την στηριξη του hs εχουν κατι μικρα σαν "αγκυστρακια"...και οχι τρυπες οπως τo δικο σου 845...;) ..thats the problem...αμα βρεις τροπο να στερεωσεις το NB-1C ...στις τρυπες που εχει η μητρικη σου εισαι Ok..αλλα προσεξε...γιατι αυτο το λεπτο αφρολεξ που ειδες...ειναι για την προστασια του πυρηνα και των smd που εχει...θα σε συμβουλευα οταν θα προσπαθησεις να βαλεις το Nb πανω...να βρεις και να κολλησεις στις γωνιες του chipset καποια παρομια κοματακια αφρολεξ....γιατι το core ειναι πολυ ευαισθητο ..και μπορει να σπασει στις γωνιες και να φας πακετο........;) ..καλο μονταρισμα..:)

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου μητρική, το 875 έχει δύο διαγώνιες τρύπες για push-pins (αυτά που έχουν ένα ελατήριο, τα πιέζεις και αγκιστρώνουν στην πίσω μεριά του mobo). Είναι ακριβώς σαν το 845 στη φωτογραφία.

Γι'αυτό σας είπα ότι δεν αξίζει να βγάλω όλη τη μητρική (πρέπει να την ξεβιδώσω για να βγάλω από πίσω τα push-pins).

Για το αφρολέξ δεν με νοιάζει και πολύ, ούτως ή άλλως είμαι προσεκτικός σε τέτοιου είδους εγχειρήσεις στο PC!

Για πείτε μου τώρα: μπαίνει στις τρυπούλες αυτές; (είναι ακριβώς σαν την φωτογραφία!) Γιατί εγώ βλέπω ότι η ΝΒ-1 έχει δεξιά και αριστερά αγκιστράκια, όχι διαγώνια! Εκτός βέβαια αν υπάρχει κάποιος προσαρμογέας...

Link to comment
Share on other sites

Το ΝΒ-1 που έχω, είχε και προσαρμογέα για τρύπες. Αν είναι διαγώνιες θα το βάλεις διαγώνια το ΝΒ-1. Δε ξέρω όμως αν ταιριάζουν οι αποστάσεις.

Εδώ υπάρχει Compatibility List για το ΝΒ1, λογικά θα είναι ίδια για το ΝΒ1-C, δε ξέρω αν την έχεις δεί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από backgman [Σήμερα, στις 08:15]

Το ΝΒ-1 που έχω, είχε και προσαρμογέα για τρύπες. Αν είναι διαγώνιες θα το βάλεις διαγώνια το ΝΒ-1. Δε ξέρω όμως αν ταιριάζουν οι αποστάσεις.

Εδώ υπάρχει Compatibility List για το ΝΒ1, λογικά θα είναι ίδια για το ΝΒ1-C, δε ξέρω αν την έχεις δεί.

Το ξέρω ότι υπάρχει λίστα συμβατότητας. Δεν είχε όμως τη μητρική μου και γι'αυτό έστειλα e-mail.

Ρε παιδιά μπήκα τώρα στη Thermalright και την NB-1C την έχουνε στα Archives, δηλ. discontinued!!! Τι έγινε; Γιατί σταμάτησε η παραγωγή της;

Link to comment
Share on other sites

ακου να δεις οπως προηπαν το nb-1c για να στερεοθη θελει τα αγγιστρακια τα οπια εσυ δεν εχεις αλλα με πατεντα μπορεις να βαλεις.

επεισης μπορεις να χρισιμοποιησεις απο την swisteq το mcx-159 ποθ μπορει να μπει και σε μιτρικη με τριπες αλλα και σε μητρικη με δαχτιλιαδια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 21:39]

ακου να δεις οπως προηπαν το nb-1c για να στερεοθη θελει τα αγγιστρακια τα οπια εσυ δεν εχεις αλλα με πατεντα μπορεις να βαλεις.

επεισης μπορεις να χρισιμοποιησεις απο την swisteq το mcx-159 ποθ μπορει να μπει και σε μιτρικη με τριπες αλλα και σε μητρικη με δαχτιλιαδια.

Μπαααα δεν θέλω τη Swiftech...

Όταν λες πατέντα τι εννοείς; Δεν μπορεί να μπει διαγώνια η ψύκτρα και να κρατηθεί από τις δύο τρύπες;

Υ.Γ.: Γ@μώ την ατυχία μου! Γιατί να είμαι ο μόνος που έχει τρύπες και όχι αγκιστράκια! Καταραμένη Gigabyte...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Μπαααα δεν θέλω τη Swiftech...

Όταν λες πατέντα τι εννοείς; Δεν μπορεί να μπει διαγώνια η ψύκτρα και να κρατηθεί από τις δύο τρύπες;

Υ.Γ.: Γ@μώ την ατυχία μου! Γιατί να είμαι ο μόνος που έχει τρύπες και όχι αγκιστράκια! Καταραμένη Gigabyte...

νομιζω οτι μπορει να μπει διαγονια................

οταν λεω πατεντα ενοω πας στον κυριο hipro5 και σου κανει τις τριπουλες και περναει ενα σιδερακη κανοντας το να τινει στο κανονικο κρικακι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.