Jump to content


Πρόβλημα με σύνδεση Otenet ADSL 384...συνεχής αποσύνδεση...


vgiozo

Recommended Posts

Σήμερα κατά τις 11 έλαβα το πολυαναμενόμενο τηλεφώνημα από την Οτενετ ότι η συνδεσή μου έχει ενεργοποιηθεί κτλ...

Αμέσως έτρεξα να εγκαταστήσω το μόντεμ, συνδέθηκα,όλα οκ...

Όμως λίγα λεπτά αφού συνδεθώ ξαφνικά αποσυνδέομαι και κλείνει κι η εφαρμογή dlsmon που παρακολουθεί το νετ...

Αφού αποσυνδεθώ δεν μπορώ να ξανασυνδεθώ, παρα μόνο αφού επανεκκινήσω...

Μου βγάζει ένα σφάλμα υπ' αριθμόν 619..

Το μόντεμ είναι ασφαλώς το γνωστό και μη εξαιρετέο Sagem Fast 800

Παρακαλώ βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι πρέπει να τρέχει με την υπηρεσία RPC Locator γιατί τρώω συνέχεια μπλοκ...

" Inbound DCE BIND to potentially vulnerable RPC DCOM interface attempt detected"

...σκέφτηκα μήπως φταίει το firewall (Sygate) και δοκίμασα να το απενεργοποίησω, αλλά είχα πάλι την ίδια συμπεριφορά...

post-230-1416072080,2424_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στη "προβολή συμβάντων" βρήκα το εξής, το οποίο ενδεχομένως να σχετίζεται με το γεγονός ότι το μοντεμ είναι σε USB...

Επικοινώνησα με την υποστήριξη της Οτενετ κι η κοπελιά μου πρότεινε να επανεγκαταστήσω το μοντεμ και να απενεργοποιήσω το αντιϊκό πρόγραμμα...

post-230-1416072080,305_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λές να φταίει το παλιομόντεμ, ρε γαμώτο;

Ποιό μαγαζί έχει το US Robotics 9105 στη Θεσσαλονίκη παίδες, ξέρει κανείς; Για να μην γυρνάω όλα τα μαγαζιά μιας κι έχουμε κι άλλες δουλειές (που τις αφήσαμε μ'αυτά και μ' αυτά)...

Είναι δύσκολη η εγκατάσταση-ρύθμισή του;;

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα έχει που αν επιλέξω δεξί κλικ>ιδιότητες στη σύνδεση, εμφανίζεται ως "ISDN channel - USB ADSL WAN Adapter...αν πατήσω ρυθμίσεις ο τύπος της γραμμής εμφανίζεται ως 64K digital...αλλά και 56Κ digital να το βάλω τα ίδια μου κάνει...

...το μόντεμ είναι για PSTN γραμμή, όπως θα έπρεπε δλδ, οπότε γιατί εμφανίζεται έτσι;;

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τελικά το USR 9105 και τώρα είμαι συνδεδεμένος...

Με ταλαιπώρησε βέβαια το easy cofigurator...

...υπάρχουν οδηγίες στη σελίδα του adslcom.gr τις οποίες είδα εκ των υστέρων...αν και πάλι μπερδεύτηκα καθώς είχε διάφορες ρυθμίσεις και δεν μου εμφανίζονταν οι εικόνες...

Οι χαμένοι στην υποστήριξη της ΟΤενετ δεν ξέρανε να μου πούνε ποιές ήταν οι σωστές ρυθμίσεις και μου λέγανε και καλά πως δεν προσφέρουν υποστήριξη για άλλα μοντεμ εκτός του Σαζεμ, λες και υποστήριξη για το 9105 ζητούσα...

Οι επιλογές που έθεσα τελικά ήταν οι εξής:

VPI: 8 , VCI: 35

Authentication: CHAP

Protocol: RFC 2364 PPPoverATM

Modulation: AutoSense

Encapsulation: VCMux

...σωστά είναι; (φαντάζομαι βέβαια για να σας γράφω αυτή τη στιγμή)

Σκέφτομαι πάντως να τρέξω το web interface που έχει περισσότερες ρυθμίσεις...

Μπορεί κάποιος να τις δώσει λεπτομερώς; στο Adsl έχει εικονες που δυστυχώς δεν προβάλλονται στον explorer ή firefox...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 ημέρα συμβίωσης το 9105 μου έχει αφήσει καλές εντυπώσεις με εξαίρεση την ταχύτητα download...

3-4 μεγαλούτσικα αρχεία που πρόλαβα να κατε΄βασω με το Sagem 800 κατέβαιναν με σταθερή ταχύτητα 38-41 ενώ με το USR 9105 η ταχύτητα σταθεροποιείται στα 30-36...

...γιατί τόση διαφορά; Δοκίμασα να ξανακατεβάσω και τα ίδια ακριβώς αρχεία και πάλι παρατήρησα αυτή τη διαφορά...

Υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις που μπορούν να επιταχύνουν το download; Αφού αναβάθμισα το firmware του 9105 στο 2.5 εχθές (και στη συνέχεια το ρύθμισα από την αρχή) μου εμφανίστηκε μια επιλογή "...ΜΤU" που είχε τη τιμή 1500...μήπως αυτή παίζει κάποιο ρόλο;;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.