Jump to content


Καλυτερη λυση για εκτυπωση βιβλιων;


Recommended Posts

θελω εναν εκτυπωτη να εκτυπωνω βιβλια απο pdf φορματ. Ο inkjet HP που εχω του τελειωσε το μαυρο. Συμφέρει να αγοράσω εναν φθηνό ασπρόμαυρο laser που έχω ακουσει οτι συμφερει για πολλες εκτυπωσεις (αληθεια π'οσο ακριβα ειναι τα μελανια για laser printers? βγαίνουν μαϊμου μελανια για αυτους?) η΄ να βάζω "μαύρο" μαύρο μελάνι σε αυτον που εχω; Γιατι για αυθεντικα μελανια ουτε λογος!

ΥΓ: Ο inkjet που εχω δεν προκειται να παει χαμενος θα τον δωσω στην αδερφη μου σε περιπτωση που αγορασω τον laser.

Link to comment
Share on other sites

Oi laser εκτυπωτές δεν έχουν μελάνια αλλά toner.

Από μεριάς κόστους συμφέρει.

Το toner διαρκεί για πάνω από 2000 εκτυπώσεις.

Το κόστος του είναι αναλόγως τον εκτυπώτή και τις πόσες σελίδες τυπώνει.

http://www.plaisio.gr/IWCatSectionView.process?IWAction=Load&Section_Id=26175515&Catalog_Id=1

:cool: :cool: :cool:

Link to comment
Share on other sites

Οι duplex εκτυπωτες ειναι πανακριβοι δεν σημφερουν για μικρες αναγκες.

Ολοι οι νεοι laser εχουν την δυνατοτητα για manual duplex εκτυπωση, δηλαδη

εκτυπωνεις πρωτα ολες τις μονες σελιδες και μετα ξαναβαζεις το χαρτι και τυπωνεις τις ζυγες.

Οι οικονομικοτεροι laser ειναι αυτοι που εχουν ξεχωριστα το toner απο το drum. To drum εχει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης συνηθως...

cu

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kagelar34

....

Απάντηση: Το πανεπιστήμιο

Ωστε για αυτο δεν εχουμε χαρτι πια:p :p

Παντως αν μιλας για πολλα βιβλια, πρεπει να ψαξεις και σε Laser να δεις τι συμφερει γιατι και εκει υπαρχουν μεγαλες διαφορες σε κοστος αν σελιδα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 01:00]

Ωστε για αυτο δεν εχουμε χαρτι πια:p :p

Αμα εχεις τρομερη ελλειψη να σε δωκουμε εμεις που εχουμε πλεονασμα... 3 σελιδες σου φτανουν να γραψεις τον τρελλο κωδικα σου?

10 Print "unsto rulezzzzz"

20 For I=10 then goto 60....

αμα ειναι παντως να γινεται σε μεγαλη κλιμακα η εκτυπωση θελεις αρκετο ψαξιμο. Αλλα οικονομικα δεδομενα για π.χ. 1000 σελιδες το μηνα κι αλλα για 5000.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Ωστε για αυτο δεν εχουμε χαρτι πια:p :p

λολ unsto! Ειδικά όταν πρόκειται να φύγω για καλοκαίρι τελειώνω όλες τις σελίδες από κανα 2 λογαριασμούς κ πάω κ στο γραφείο των φοιτητών αλλά εκεί δεν έχει μόνιμα σελίδες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Αρχική απάντηση από orion [15-07-2005 10:34]

Οι duplex εκτυπωτες ειναι πανακριβοι δεν σημφερουν για μικρες αναγκες.

Ολοι οι νεοι laser εχουν την δυνατοτητα για manual duplex εκτυπωση, δηλαδη

εκτυπωνεις πρωτα ολες τις μονες σελιδες και μετα ξαναβαζεις το χαρτι και τυπωνεις τις ζυγες.

Οι οικονομικοτεροι laser ειναι αυτοι που εχουν ξεχωριστα το toner απο το drum. To drum εχει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης συνηθως...

cu

Αυτο με το ξεχωριστο toner k drum μπορω να το δω καπου στα χαρακτηριστικα η' πρεπει να το ρωταω καθε φορα στο καταστημα? Για εκτυπωση βιβλιων τα 600 η' 1200 dpi πρεπει να με απασχολουν η' η διαφορα δεν φαινεται στο κείμενο?

Εχει κανεις να προτεινει καποιον καλό laser εκτυπωτή με φτηνα ανταλλακτικα (και την μαγκια με τα ξεχωριστα toner k drum ποθ λεει ο orion) μεχρι 100 αντε 150 που να υπαρχει σε eshop h' plaisio?

ΥΓ: ναι, ό,τι θυμαμαι χαιρομαι :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.