Jump to content



2ος 12άρης στο Armor


tigrakas

Recommended Posts

Χαιρετώ άπαντες,

Πρόσφατα έγινα κάτοχος του thermaltake armor και θα ήθελα τα φώτα σας σε ένα λεπτό ζήτημα όσον αφορά τη τοποθέτηση 2ου 12άρη ανεμιστήρα στη πρόσοψη. Εδώ και αρκετό καιρό ψαχνόμουν κατά πολύ όσον αφορά την αγορά του case και αυτό που είχα παρατηρήσει για το συγκεκριμένο case σε πάρα πολλά reviews και όχι μόνο ήταν ότι σύμφωνα πάντα με τα κατηλλημένα bays στη πρόσοψη του κουτιού μπορούσε κάποιος να τοποθετήσει έως και τρεις 12άρηδες ανεμιστήρες μπροστά. Αυτό όμως τελικά δε μπορεί να συμβεί. Αυτό που δεν είχα παρατηρήσει είναι ότι ο μπροστινός 12άρης ανεμιστήρας βιδώνει και αυτός σε cage όπως και ο 90άρης που χρησιμοποιεί για το cage των σκληρών με αποτέλεσμα να μπορεί να τοποθετηθεί μόνο ένας στη default φάση του κουτιού καθώς μόνο ένα cage στον οποίο εγκαθίσταται ο 12άρης είναι διαθέσιμο. Και σας ερωτώ εγώ τώρα...

Να προβώ σε κατασκευή πατέντας όπως δικό μου cage;

Υπάρχει διαθέσιμο στην αγορά κάποιο είδος cage ή σφήνας το οποίο να ενσωματώνεται πάνω στο bay και να μπορείς να βιδώσεις επάνω σε αυτό έναν 12άρη (αυτή η λύση καταργεί την παραπάνω όπως καταλαβαίνεται)

Σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή σας εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις ένα drive cage της coolermaster για το stacker. Έχει ανεμιστήρα 12cm στο εμπρός του μέρος, μπορεί να χωρέσει μέχρι 4 σκληρούς δίσκους και καταλαμβάνει 3 θέσεις 5.25". Θεωρητικά είναι για το stacker αλλά μπαίνει σε ποιοδήποτε κουτί έχει ελεύθερες 3 συνεχόμενες θέσεις 5.25". Κοστίζει γύρω στα 18-20 ευρώ (μαζί με το 12ρη ανεμιστήρα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgeadams

Θεωρητικά είναι για το stacker αλλά μπαίνει σε ποιοδήποτε κουτί έχει ελεύθερες 3 συνεχόμενες θέσεις 5.25".

Είσαι σίγουρος ότι μπαίνει χωρίς τρελές πατέντες; (δεν το έχω δοκιμάσει αλλά το κόβω δύσκολο) :hmm:

Αρχική απάντηση από tigrakas

καμιά ιδέα από που μπορώ να το αγοράσω; ελληνική αγορά πάντα μιλάμε.

eshop και hac το έχουν σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Είσαι σίγουρος ότι μπαίνει χωρίς τρελές πατέντες (δεν το έχω δοκιμάσει αλλά το κόβω δύσκολο); :hmm:

πιστευω πως θα μπαινει...αν σκεφτεις οτι πιανει ακριβως 3 θεσεις εχει ιδιο φαρδος και υψος και στο βαθος ειναι περιπου οσο ενα cd-rom...και επισης τα λαμακια που χρησιμοποιει το 4 in 3 ειναι τα ιδια με αυτα που μπαινουν στα cdrom αρα πρεπει και οι τρυπες που εχει πρεπει να κανουν για ολα τα κουτια...ευελπιστω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984

πιστευω πως θα μπαινει...αν σκεφτεις οτι πιανει ακριβως 3 θεσεις εχει ιδιο φαρδος και υψος και στο βαθος ειναι περιπου οσο ενα cd-rom...και επισης τα λαμακια που χρησιμοποιει το 4 in 3 ειναι τα ιδια με αυτα που μπαινουν στα cdrom αρα πρεπει και οι τρυπες που εχει πρεπει να κανουν για ολα τα κουτια...ευελπιστω...

Το θέμα είναι πως, ακόμα και αν χωράει να μπει, δεν ξέρω πως θα βιδώσει / κουμπώσει.

Τα πλαστικά λαμάκια που λες, ναι μεν είναι κοινά και για τα οπτικά αλλά το θέμα είναι ότι είναι ειδικά για να κουμπώνουν στο stacker οπότε δεν ξέρω αν θα κουμπώσουν σε άλλο κουτί (για την ακρίβεια πολύ αμφιβάλλω)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984

μα δεν θα μπει στο αλλο κουτι με τα λαμακια του στακερ...

θα μπει με τα λαμακια του αλλου κουτιου...

Στο armor δεν βάζεις "λαμακια" για να μπουν οι συσκευές...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984

μα δεν θα μπει στο αλλο κουτι με τα λαμακια του στακερ...

θα μπει με τα λαμακια του αλλου κουτιου...

Πόσα κουτιά ξέρεις που έχουν αντίστοιχα λαμάκια?????

Link to comment
Share on other sites

spc, ναι, είμαι σίγουρος πως μπαίνει σε όλα. Πχ, έχω βάλει ήδη 2 τέτοια στο YY cube μου :)

cc16e31ab5979fd0f255ddbab518550f.jpg

Αν βγάλουμε τις 4 μαύρες πλαστικές "ράγες" (οι 2 φαίνονται στο πλαί του cage στη φωτογραφία) που είναι για να μπαίνει στο stacker, θα δούμε πως έχει στο πλάι τρύπες για βίδες ίδιου ακριβώς τύπου και στις ίδιες ακριβώς αποστάσεις όπως τα CDROM. :)

Link to comment
Share on other sites

όχι γιατι εκεί πάνω είναι το ένα cage με τον ενσωματωμένο 12άρη. To θέμα είναι ότι πρέπει από ότι βλέπω να το πατεντάρω και δεν ήθελα ρε μ@μωτο να το πειράξω καινούργιο κουτάκι... :(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.