Jump to content



Συμβατότητα OCZ Dual kit 2X 512 DDR2 PC2-4200 και ASUS P5GD-2 Deluxe


Makis Hourdakis

Recommended Posts

Επειδή βλέπω οτι έχουν πέσει πολύ οι τιμές στις DDR2 σκέφτηκα πως είναι επιτέλους καιρός να αλλάξω τις μνήμες στου πατέρα μου και σκέφτομαι για 1GB ωστε να μην κολλώσει το μηχάνημα για πολύ καιρό. Το θέμα όμως είναι επειδή την έχω πατήσει ήδη μια φορά με το δικό μου σύστημα και δεν θέλω να βρεθώ να βαράω κουτουλιές στον τοίχο, θέλω να μου πείτε αν παίζουν απροβλημάτιστα οι OCZ DDR2 PC2-4200 Value Pro Series Dual Channel (OCZ25331024VPDC-K) με την P%GD-2 Deluxe της ASUS. Στον πίνακα συμβατότητας στο manual δεν τις έχει (βασικά δεν έχει καθόλου OCZ και οι υπόλοιπες είναι πολύ λίγες), στο site της ocz έχει μόνο μια Mobo της asus με socket 775 αλλά πιστεύω πως απλώς τους λείπει ενημέρωση... Τι λέτε;

Η mobo παίρνει μνήμες DDR2 PC2-4200 και PC2-5400 non-ECC.

http://www.ocztechnology.com/products/memory/ocz_ddr2_pc2_4200_value_pro_series_dual_channel

Link to comment
Share on other sites

Για την asus δεν ξέρω, αλλά σε gigabyte με 955χ και 925xe δεν μπούταραν (ούτε single ούτε dual) με αυτές

Δύστυχος δεν είχα άλλο m/b για να δοκιμάσω, τις μνήμες πήγαν από εκεί που ήρθαν και ακόμα δεν ξέρω νέα τους για να ξέρω σίγουρα τι παίζει (μπας και ήταν ελαττωματικά και τα 2...) μόλις μάθω θα ενημερώσω...

Αρχική απάντηση από def

Maki apo ti exo diabasi mexri tora i ocz paizei se oles tis mitrikes oi mones mnimes pou exoun asimbatotita einai oi kingston value me cl3 me tis dfi sli-d-dr opote partes afoba

Και το giagabyte k8nf-9 (κάπως έτσι) έχει πρόβλημα με kongstone value με elpida chips...

Ακόμα δεν έχω δοκημάσει τα καινούρια dimms (inferion chips και κάτι άλλα με μικρά τσιπάκια) της Kingstone στο dfi αλλά στο Gigabyte παίζουν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ωχωχωχ, μη μου λέτε τέτοια τώρα. Καλά, ίσως frost οι δικές σου να είχαν πρόβλημα επειδή ήταν οι gold και είχαν άλλα timmings (λέω τώρα) ή ίσως όντως να ήταν ελατωματικές.

Επίσης κάτι που βλέπω τώρα, όταν ένας κατασκευαστής δίνει πίνακα συμβατότητας είναι για συγκεκριμένα dimms ή για dimms με τάδε chips? Γιατί στον πίνακα είδα είχε και Kingstone, και infineon, και elpida...

Υ.Γ.: Def, κάτι ξέχασες... :p ’ντε τώρα μην ανοίξω flame... :hehe::)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.