Jump to content



YET ANOTHER TCCD vs BH-X thread


SLN

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Athens2004 [07-09-2005 11:18]

289 error free σε INTEL 310++ σε amd benchable .

Ανταλαγές δέχεσαι ? :hehe:

Γιατι ομως αυτο??

Σε τι chipset hipro??875

Ειμαι λιγο ασχετος με το θεμα..

Μηπως ο controller που ειναι στο cpu των AMD ειναι καλυτερος απο των μητρικων ιτνελ ή μηπως στις ιντελ μητρικες ειναι κλειδωμενα καποια timmings και ειναι πιο σφιχτα ?

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι με την AMD έχεις περισσότερη ευελιξία στα settings των μνημών και

2. Βοηθάει πολύ και ο εσωτερικός controler της AMD όχι ότι είναι καλύτερος αλλά λόγω των μηδενικών γραμμών από τον controler στη CPU και λιγότερου "εξωτερικού" θορύβου των σημάτων.......;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

1. Ναι με την AMD έχεις περισσότερη ευελιξία στα settings των μνημών και

2. Βοηθάει πολύ και ο εσωτερικός controler της AMD όχι ότι είναι καλύτερος αλλά λόγω των μηδενικών γραμμών από τον controler στη CPU και λιγότερου "εξωτερικού" θορύβου των σημάτων.......;)

άρα στην ουσία καλύτερος. :-)

κάπου έχω διαβάσει ότι και η ιντελ σκοπεύει να τον ενσωματώσει...κάποιος ζήλεψε? :tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μερικες ακομα μετρησουλες με everest 2.20.405 και sandra 2005

BH @ 243 3.3Volt (297*9 με 166 διαιρετη) (ολα τσιτα σφιχτα trtw=1)

memory read 6634Mb/s

memory write 2557Mb/s

Latency 41.7ns

Sandra

6835+6770 (buffered)

------------------------------------------------------------------------------------------------------

TCCD 294 @2.6Volt (1:1 προφανως)

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ Settings που εχω δωσει παραπανω για τα 294... Χαλαρωσα trfc=16(απο 14) και εσφιξα το tras=8 (απο 11) και εβαλα dram (data) drive strength =auto γιατι o IMC μου θα μου σπασει τα νευρα...

Everest

memory read 6873Mb/s

memory write 2701Mb/s

Latency 42.3ns

Sandra

6980+6914 (buffered)

Ξερω οτι η ταχυτητα στα ΒΗ ειναι 20-30 ΜΗζ πιο πανω αλλα μια ιδεα την παιρνετε και αυτο ειναι το σημαντικο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN [Σήμερα, στις 22:52]

Μερικες ακομα μετρησουλες με everest 2.20.405 και sandra 2005

BH @ 243 3.3Volt (297*9 με 166 διαιρετη) (ολα τσιτα σφιχτα trtw=1)

memory read 6634Mb/s

memory write 2557Mb/s

Latency 41.7ns

Sandra

6835+6770 (buffered)

------------------------------------------------------------------------------------------------------

TCCD 294 @2.6Volt (1:1 προφανως)

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ Settings που εχω δωσει παραπανω για τα 294... Χαλαρωσα trfc=16(απο 14) και εσφιξα το tras=8 (απο 11) και εβαλα dram (data) drive strength =auto γιατι o IMC μου θα μου σπασει τα νευρα...

Everest

memory read 6873Mb/s

memory write 2701Mb/s

Latency 42.3ns

Sandra

6980+6914 (buffered)

Ξερω οτι η ταχυτητα στα ΒΗ ειναι 20-30 ΜΗζ πιο πανω αλλα μια ιδεα την παιρνετε και αυτο ειναι το σημαντικο

Για τρέξε τώρα με αυτά τα settings αυτών των δύο και: 1. winrar bench 2. κάποιο pi-fast.....και πές μας τι γίνεται...... :)

Link to comment
Share on other sites

Aν υπαρχει κάποιος με tccd που 300ρίζουν με 2.5-3-3-Χ [η στην χειρότερη & με 4ρια] να τρέξει με winnie-venice ενα 300Χ9 θα μας λυθουν πολλές απορίες . :)

H μαλλον θα μας επιβεβαιωθουν .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 01:29]

BH- θέλοντως και IMC επιτρέποντως πάντα Γιώργη, άμα δεν γουστάρει ο controller τα σφιχτά, ίσως αξίζει να προσπαθήσεις στα χαλαρά(και πολλά MHz).

Γιατί να μη "γουστάρει" τα σφικτά?......Δε μου έχει τύχει ποτέ........ΑΝ οι μνήμες είναι σωστές, τότε θα παίξουν......... ;)

π.χ. Οι "δεύτερες" BH-x μνήμες που έχω - η μία ΒΗ-5 και η άλλη BH-6 - παίζουν σε Inlel με "τσίτα" όλα στους 221MHz Memtest error-free με ΜΟΝΟ 2.85Vdimm......Αρα σε AMD δε θα πάνε καμιά 230αριά?.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα ρε Φανη τι παιρνω και στα χαλαρα αλλα, εχε χαρη....

Τι εχω κανει ρε γμτ και με ταλαιπωρουνε ετσι....??

Δεν βαριεσαι... Παιζουμε, να περναει η ωρα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 01:55]

Δεν ξέρω, μετά από την πόρτα, τι πόρτα, τοίχο στα 240, στα 275 με τα 2GB έχω καλύτερα αποτελέσματα.

Θες να δοκιμάσεις 2 χ 512ΜΒ OCZ PC3200 GOLD ?......Με 3.25Vdimm@ 260MHz τσίτα..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.