Jump to content



Ποια κάρτα TV?


nickthegreek

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από nickthegreek

Oπότε αφού έχω fireware στο pc απορίπτω την DV. Η terratec είναι αλήθεια ότι έχει καλύτερη ποιότητα απεικόνησης? http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.702251

Η Terratec, όπως και όλες οι άλλες κάρτες με κλασικό δέκτη, είναι αδύνατο να έχει καλύτερη εικόνα από τις νέες "σιλικονάτες" κάρτες.... ο hardware encoder, σε ένα σύγχρονο δυνατό σύστημα ίσως να μήν λέει και πολλά...

Tι παραπάνω προσφέρει το Hardware encoder? Θα πάρω την ταινία σε καλύτερη ποιότητα αν την συνδέσω στην fireware/Dv της κάρτας Tv απο το αν την σύνδεα σε μία υποδοχή κάρτας firewιre της μητρικής?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Μάλλον αυτό

"TwinHan TV-Plus is the best value TV tuner on the market It not only integrates PC with versatile TV entertainment functions, its newest silicon tuner can also filter out the drill and snow often show on traditional televisions, so that you can enjoy sharper quality of image on monitor. This product is your most wanted choice for entering an enjoyable TV watching journey on PC"

http://www.twinhan.com/product_analog_1.asp

Η TwinHan TV-Plus υπάρχει Ελλάδα πουθενά;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickthegreek [Σήμερα, στις 21:05]

Τι εννοείς με αυτό?

:o

Εκτός από τις TwinHan & ASUS, όλες οι άλλες έχουν σαν δέκτη το κλασικό μεταλλικό κουτάκι με διακριτά εξαρτήματα, δεκάδες πηνία κλπ κλπ κλπ.... οι δύο αυτές, είναι οι μόνες με δέκτη on-chip... με εάν δύο μικροσκοπικά πηνία και όλο το κύκλωμα του δέκτη κατευθείαν πάνω στην πλακέτα και μέσα σε ένα και μόνο ολοκληρωμένο (τσίπ σιλικόνης = σιλικονάτο :D ) .. αυτό σημαίνει, καλύτερη απόκριση, αυξημένη ευαισθησία ενώ παράλληλα μειώνεται ο θόρυβος που εισάγουν οι επαφές των εξαρτημάτων.. όσο λιγότερα σημεία από τα οποία περνάει το σήμα, τόσο μικρότερος θόρυβος.. Τέλος, άν και λέγονται αναλογικοί δέκτες, αυτοί οι δύο στην ουσία ψηφιοποιούν το σήμα σε πολύ πιο πρώιμο στάδιο από τους κλασικούς δέκτες των άλλων εταιρειών. Αυτό συμβάλει και στο κόστος τους μιας και αναλογικά με την ποιότητα και σταθερότητά τους, κοστίζουν λιγότερο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vgiozo

Για τις Ασους που κοίταξα όμως αναφέρεται Philips tuner...ή κάτι δεν κατάλαβα καλά;;

Το τσιπάκι-δέκτης είναι της Philips.. στην TwinHan αν δεν κάνω λάθως είναι Μοτορολα δέκτης, Κονεξαντ decoder

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimpar

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ. Κάτι ανάλογο απο twinhan και asus σε usb υπάρχει; Μπήκα στα site και των δύο και έχει μόνο PCI.

Για την asus σίγουρα όχι.. στην twinhan υπήρχε παλιότερα, και τώρα αναμένεται ένα υβρίδιο αναλογικού και επίγειου ψηφιακού DVB-T δέκτη τόσο σε PCI-E όσο και σε USB2

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimpar

Αναμένεται! Δεν υπαρχει στο site ετσι;;;

Από όσο ξέρω όχι ακόμα.. αυτό που ξέρω είναι ότι ο υβριδικός δέκτης θα έχει 5-10db καλύτερη λήψη!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vgiozo

Στην ιστοσελίδα τους βρήκα αυτό πάντως σε usb...

http://www.twinhan.com/product_D%2BA_3.asp

http://www.twinhan.com/news_releases_2.asp?newsid=93

Είναι ο usb δέκτης αλλά δεν έχει περάσει σε μαζική παραγωγή ακόμη (κοινώς, όλη η παραγωγή πάει αμέσως στην ασιατική αγορά πρώτα) ... από όσο ξέρω, σε 1-2 μήνες θα περάσει σε μαζική παραγωγή μαζί με την αντίστοιχη PCI-E κάρτα...

Σημ.: Η PCI κάρτα ενδεχωμένος να μην περάσει σε μαζική παραγωγή εκτός κι άν αλλάξει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimpar

Κάνουμε όνειρα λοιπον. Κατι ανάλογο απο αλλη μαρκα υπαρχει;;;

Χεχεχεεεε όχι ρε φίλε... μήν σε πέρνει από κάτω!

1. Αντίστοιχο υβρίδιο δεν έχει σε άλλη μάρκα από όσες ξέρω να διατίθεται στην Ελλάδα.. όσο για το υβρίδιο της TwinHan, θα σας πώ αύριο τί παίζει και μια ενδεικτική τιμή .. υπ'όψιν ότι το δοκιμαστικό πρόγραμμα για επίγεια ψηφιακή τηλεόραση με 3 κανάλια έχει μεν ανακοινωθεί από την ΕΡΤ αλλά πότε θα ξεκινήσει να εκπέμπει αυτό είναι άλλο ζήτημα...

Χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος, έχω την υπόνοια ότι η τιμή της PCI υβριδικής κάρτας δεν θα είναι πάνω από 75-85 ευρώ αλλά ίσως και πιο κάτω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimpar

oktech μπορεις να μου πεις αν το μοντελο γι ατο οποιο μιλαμε υποστηριζει ΡΙΡ;;;

οχι, για να δουλέψει PIP θα έπρεπε να έχει διπλό δέκτη κάτι που θα σήμαινε πολλαπλάσιο κόστος!

Η usb εκδοχή πάντως έχει το καλό, ότι μπορεί να λειτουργήσει με ένα laptop ακόμη και εν κινήσει.... η κεραία είναι φορητή!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.