Jump to content



μετα απο OC ειναι αναμενομενο τα latencies να μεγαλωνουν?


tolis861416003225

Recommended Posts

λοιπον τον καινουριο μου 630 τον πηγα απο τα 3000mhz στα 3300 με το bus απο τα 200mhz στα 220 και οι μνημες απο τα 533mhz πηγαν στα 587 αλλα τα latenacies apo 4-4-4-11 εγιναν 5-5-5-15!!!! κατι τετειο ειναι αναμενομενο? πως γινεται να τα κσανακανω παλι 4-4-4-11 η και λιγοτερο αν γινεται? κατι ειχα κανει και ειχαν παει 3-4-4-4..... δε θημαμαι τι ειχα πειραξει ομως!!!:tomato: :tomato: :tomato::boxed: :boxed: :getlost: :getlost: οποιος ξερει και θελει να μου πει τον παρακαλω να το κανει....

Υ.Γ. το θεμα αυτο το ειχα ανειξει και στο intel OC αλλα διαγραφτηκε...γιατι???

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Aπλα εχεις βαλει να αλλαζουν τα timings αναλογα με τη συχνοτητα (αυτοματα), αρα οσο μεγαλωνει η συχνοτητα τοσο αυξανονται τα timings.. Μπορεις να αλλαξεις την επιλογη και να αλλαζεις εσυ τα timings. Αυτο μπορεις να το κανεις μεσα απο το bios. Ομως προσεχε γιατι οσο αυξανουν τα mhz μπορει η μνημη να γινετε ασταθης, γιαυτο κατεβασε το memetest86 για να τεσταρεις τη μνημη.

edit:

Αρχική απάντηση από tolis86 [Σήμερα, στις 13:27]

Υ.Γ. το θεμα αυτο το ειχα ανειξει ΚΑΙ στο intel OC αλλα διαγραφτηκε...γιατι???

;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86 [Σήμερα, στις 17:25]

ειδα πως τονισες το και....το θεμα ειναι πως αφοτου ειδα πως διαγραφθηκε εκει το ανηξα μετα εδω.....

Ωπ σορρυ τοτε.. Νομιζα οτι ειχες κανει δυο..

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μητρικη της gigabyte και οι επιλογες ειναι κρυμενες πρεπει να πατησεις Ctrl+F1 οταν εισαι στα BIOS για να εμφανηστουν.Ψαξε στο google πως μπορεις μπορεις να τα ξεκλειδωσεις στη δικια σου μητρικη

Link to comment
Share on other sites

http://www.digital-daily.com/motherboard/asus-p5gd2-deluxe/index04.htm

δες και εδω μηπως σε βοηθησει.Ειναι οι εικονες απο τα bios της μητικης σου.στην 2η εικονα εχει τις επιλογες που αλλαζεις τα timings

Link to comment
Share on other sites

ok τα εκανα 4-4-4-11 ........:) ετρεξα και ενα puperpi 1mb και ολοκλιρςθηκε σε 38 σεκ απο τα 39 που τελειωνε πριν!!! στην αρχη δοκιμασα 3-3-3-8 αλλα μου εβγαλε OC failure.......ηθελα τωρα να ρωτησω......ποια latencies παιζουν περισοτερο ρολο στην ταχητητα ωστε αυτα να δοκημασω να τα βαλω στο 3 η το αλλο απο τα 11 να κατεωει και να γινοθν πιο γρηγορες....... απο ψυξη πως τα πανε? θα χριαστω κατι παραπανω? 10% ειναι το OC στη συχνοτητα τους......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.