Jump to content



Βοήθεια με easy tune 5!!


kontak

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω να ρωτήσω γιατί δεν μου εμφανίζει το easy tune 5 την επιλογή overclocking στον sempron 3000+ socket A ,barton core, 512 l2 cache, ενώ στον 1200 th και 1800+ xp μου την εμφάνιζε κανονικά!! Α το motherboard είναι το ίδιο που είχα και στους άλλους της gigabyte!

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Ναι και δοκίμασα και παλαιώτερες εκδόσεις ,και τώρα εχώ την ποιο πρόσφατη.Το μόνο που μου εμφανίζει για να πειράξω είναι το pc health.Μου δείχνει τη συχνότητα του επεξεργαστή χωρίς να μπορώ να πάω στο overclocking για να την πειράξω!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα παντως το πουσαρισμα να το κανεις απο το bios και

οχι απο το Easy Tune.

Να υποθεσω οτι οταν αλλαξες cpu δεν ξαναπερασες τα windows.

Δοκιμασε αφου απεγκαταστησεις το προγραμμα και κανεις restart

να σβησεις κια το φακελλο που το εχεις κανει εγκατασταση μπας και

εχει κρατησει καποιο log file το οποιο δεν εχει σβυστει....

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα το ξανα έσβησα,φακέλους δεν άφησε τίποτα και του έκανα και ένα καθάρισμα στη registry μήπως και...αλλά τίποτα!!Α να πώ κιόλας ότι μου δείχνει την πραγματική συχνότητα δηλαδή 2000 mhz και όχι 3000,αν βοηθάει σε κάτι που δεν νομίζω!!

Link to comment
Share on other sites

Τη συχνοτητα σωστα σου την δειχνει, ο Sempron 3000+ εχει συχνοτητα λειτουργιας 2Ghz. Tωρα οσον αφορα για το προγραμμα δεν μπορω να σε βοηθησω ιδιαιτερα μια και δεν χρησιμοποιω ποτε προγραμματα για overclock παρα μονο απο το BIOS. Δοκιμασε να περασεις το τελευταιο BIOS της μητρικης μηπως παιζει κατι στη συνεργασια του BIOS του easy tune και του Sempron.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο ΣΩΣΤΟΣ ΥΠΕΡΧΡΟΝΙΣΜΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΟς. ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ ΤΟ ΚΑΝΩ. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ. ΕΞΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ 4 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΡΟΤΙΜΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΙΟς

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa

Ο ΣΩΣΤΟΣ ΥΠΕΡΧΡΟΝΙΣΜΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΟς. ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ ΤΟ ΚΑΝΩ. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ. ΕΞΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ 4 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΡΟΤΙΜΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΙΟς

Αν έχεις την καλοσύνη φίλε μου γράφε με πεζά γράματα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Kontak, Βγάλε και πέταξε το easy tune 5. Kαταναλίσκει αδίκως πολλούς πόρους και επιβαρύνει το σύστημα σου. Καλύτερα ένα απλό πρόγραμμα για o/c μέσω windows(clockgen, Systool) παρά το ΕΤ.

Link to comment
Share on other sites

Το χρησημοποιώ μόνο και μόνο για να βλέπω τη θερμοκρασία της cpu,αν και έχω και το everest.

Απλά μου είχε φανεί περίεργο που δεν έπαιρνε overclock όπως οι προηγούμενοι επεξεργαστες μου απο το πρόγραμμα αυτό!!Και εγώ αν είναι να κάνω κάνα καλό overckock εννοείτα ότι πάω απο bios αλλά για πρόχειρα ήθελα άπο αυτο,πλέον το κάνω από το speedfan που είναι πολύ καλό!!

Ευχαριστώ πάντως παιδιά!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.