Jump to content



... Ούτε μένα ανοίγει το PC - Για διαφορετικούς λόγους (Solved !!!)


kreach

Recommended Posts

Έχω το νέο pc ένα μήνα τώρα.

Από τις πρώτες κι όλας μέρες κάποιες φορές αργούσε στο logo (με το μαύρο φόντο) των Windows XP PRO λίγο πριν το κλασσικό Welcome (με τον μπλε φόντο). Έτσι πατούσα το reset κ την δεύτερη φορά όλα φυσιολογικά. Τώρα όμως κολλάει εκεί κ κάνει reset ! Έχω πατήσει 3-4 φορές reset, μπήκα Safe Mode κ έκανα διάφορα τεστ με το TuneUp Utilities κ τίποτα !

Τι θα μπορούσε να φταίει ?????

Μερικές φορές έσβησα τον υπολογιστή χωρίς Shut Down. Το μπλε κ το πορτοκαλί φωτάκι στον υπολογιστή είναι μονίμως αναμένα (στο "μαύρο logo")... Tί άλλο ??? Χρειάζεται να δώσω κι άλλες πληροφορίες ?

* Δεν τίθεται θέμα φορμάτ, μιας κ έχω γεμίσει ~110 Γίγα (απ τα 200)

Ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια προσπάθεια να αποκλείσεις conflict με την κάρτα γραφικών και τους driver της ή/και την ανάλυση κλπ.. πρίν μπεί στ διαδικασία εκκίνησης, πάτα F8 όπως θα έκανες για να μπέις σε safe mode αλλά επέλεξε "VGA MODE"... αν μπουράρει κανονικά, βάλε πιο χαμηλές ρυθμίσεις στην κάρτα γραφικών και ξαναδοκίμασε κανονική εκκίνηση.. άν δεν ξεκινάει και πάλι, κάποιο πρόβλημα έχει η κάρτα γραφικών ή οι οδηγοί της... αν δεν δουλέψει αυτό, τα λέμε ξανα

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ βγάλε ότι δεν είναι αναγκαίο (dvd, tv-tuner κλπ).

Μπές σε safe mode και βγάλε ένα ένα όσα προγράμματα ή driver έχεις εγκαταστήσει τελευταία... κάθε φορά, δοκίμαζε επανεκκίνηση... είναι καλύτερα από το system restore μιας και έχεις απόλυτο έλεγχο... ’ν δεν γίνει τίποτε, βρές δεύτερο δίσκο, βάλτον πάνω, πάρε backup και αφού κάνεις format βάλε τα πάντα από την αρχή.. καλύτερα να τελειώσεις πρώτα με όλους τους driver και μετά να ξεκινήσεις προγράμματα και κάθε τί που βάζεις μια επανεκκίνηση... άν το πρόβλημα εμφανιστεί ξανά στην κάνει κάποιο πρόγραμμα.. αλλιώς αρχίζεις να ψάχνεις για υλικό, κάτι που δεν σου εύχομαι μιας και είναι όλα καινούρια από ότι καταλαβαίνω....

Link to comment
Share on other sites

μπορείς επίσης να φτιάξεις ένα 2ο partition (με το partition magic πχ) και να βάλεις εκεί το μεγαλύτερο μέρος των data σου

τα υπόλοιπα βάλε τα σε κανένα dvdακι

μετά κάνεις format το c και βλέπεις τι παίζει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

μπορείς επίσης να φτιάξεις ένα 2ο partition (με το partition magic πχ) και να βάλεις εκεί το μεγαλύτερο μέρος των data σου

τα υπόλοιπα βάλε τα σε κανένα dvdακι

μετά κάνεις format το c και βλέπεις τι παίζει

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές ή ακόμη και δυνατόν να δουλέψει με το Partition Magic ή άλλο παρόμοιο μέσα από safe mode...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oktech

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές ή ακόμη και δυνατόν να δουλέψει με το Partition Magic ή άλλο παρόμοιο μέσα από safe mode...

χμμμμμ

έχεις δίκιο, δεν το έχω δοκιμάσει

πιστεύω πάντως ότι αν παίξει, δεν θα έχει πρόβλημα (πχ ασφαλείας)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά με το Bart Pe (Εμπλουτισμένο Φυσικά !!!) έγραψα μερικά DVD 8.5 GB και αφού το έκανα αυτό δοκίμασα να κάνω Repair των Windows με το CD των XP PRO SP2. Δουλεύει τώρα !!! Για όσους αντιμετωπίσουν παρόμοιο πρόβλημμα, τονίζω πως το CD των XP σου δίνει 2 φορες τη δυνατότητα να κάνεις Repair. Προτείνω να επιλέγεται ΠΑΝΤΑ την 2η διότι μόνο τότε βγάζει κανείς άκρη !!!

Ευχαριστώ όλους !

Link to comment
Share on other sites

Βασικά... πώς γίνεται repair στα Windows??? Εγώ έχω προσπαθήσει μερικές φορές αλλά μόνο repair μέσω κονσόλας σου δίνει (+ ένα αυτόματο αλλά πρέπει να έχεις μια Image) αλλά προσωπικά δεν έβγαλα άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα, σου δίνει το CD των Windows 2 φορές την επιλογή να κάνεις Repair. Την πρώτη σε βγάζει σε μια μαύρη οθόνη και ... δεν έβγαλα άκρη !!! Στην ΔΕΥΤΕΡΗ φορά σου ζητά να πατήσεις R και μετά όλα γίνονται ΑΥΤΟΜΑΤΑ, ΧΩΡΙΣ "περίεργες" κ ιστορίες !!!

Link to comment
Share on other sites

Ε ... δεν ξανα δοκιμάζεις λέω γω ! :p

Εγώ χτές έκανα Repair .... κάτι θυμάμαι ο άνθρωπος :p

PS ’ντε ! Μου χάλασες τον αριθμό καταχωρήσεών μου !!! (333, το μισό του 666 :devil: :devil: :devil:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.