Jump to content



πρόβλημα με ati 9250 pci


rasel

Recommended Posts

Καλησπερα, πριν απο λιγο παρελαβα μια ati radeon 9250 pci.Την εβαλα σε ενα ελευθερο slot και ο υπολογιστης δε ξεκιναναει(ουτε beep ,ουτε memory test ,ουτε αναγνωριση συσκευων ide).Δοκιμασα και τα υπολοιπα slots αλλα ειχα το ιδιο προβλημα.Δοκιμασα επισης να ξεκινησω το συστημα με την παλια καρτα γραφικων tnt2 AGP (και οι δυο καρτες μαζι) αλλα και παλι ειχα το ιδιο προβλημα.Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε σχετικα (ρυθμισεις του bios ή κατι αλλο που μπορει να συμβαινει);

Η μητρικη ειναι qdi advance 9 με celeron 500 και το τροφοδοτικο ενα no name 300w.Ξερω , το συστημα ειναι πολυ παλιο αλλα το εχω μονο για ιντερνετ και multimedia playback.

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα και καλωσήρθες στο thelab :flower:

Στην αρχή μπερδεύτηκα ρε συ και νόμιζα ότι προσπαθείς να βάλεις κάρτα pci express στο σελερον 500 :tomato: Δεν ήξερα ότι παίζουν απλές κάρτες pci καινούριες με 128 ραμ...Μετά το έψαξα λίγο... Μήπως κατά τύχη είναι αυτή ;

Σε άλλο μηχάνημα παίζει η κάρτα;

Αν και κανονικά θα έπρεπε να παίζει κατευθείαν, μήπως το bios έχει κάποια ρύθμιση για επιλογή agp/pci?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αυτή είναι η κάρτα (Γράφει ati oem αλλά είναι club 3d).

Σε άλλο μηχάνιμα δεν έχω τη δυνατότητα να τη δοκιμάσω.

Το bios έχει μια ρύθμιση για το που να βλέπει πρώτα για κάρτα γραφικών (pci ή agp) αλλά δεν κάνει καμία διαφορά.Να φανταστείς τόσο καιρό δούλευε με επιλογή pci.

Με επιλογή agp από το bios και με τις δυο κάρτες εγκατεστημένες (το μόνιτορ έβλεπε την παλιά agp) κατάφερε τελικά να ξεκινήσει , τα xp είδαν την pci σαν 9200 pro και μετά κόλησε.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου είπαν απ΄το eshop οτι η κάρτα είναι χαλασμένη και θα μου στείλουν άλλη σε 2 εβδομάδες.Δεν είναι υπερβολικό διάστημα για μια κάρτα που υπάρχει ήδη στο απόθεμα τους;

Γράφω όσο πιο ευγενικά μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.