Jump to content



κατασταση pio...


Recommended Posts

και δεν ξερω ποιον να "δειρω", (μαλλον τον σκληρο) λοιπον ακουστε το προβλημα μου

γιατι κοντευω να σκασω, αγορασα εναν σκληρο maxtor sata 200αρη γιατι τα 80 του

προηγουμενου δεν μου εφταναν, κανω φορματ εγκατασταση τον windows, ολα κανονικα,

συν το sp2 για να τον δει σαν 200αρη. Εκει που ειναι ολα καλα οταν "ζοριζεται" μου

πηγαινει αυτοματα σε pio mode! και τι δεν εχω δοκιμασει απεγκατασταση του controler,

αλλαγη καλωδιου, αλλαγη θεσεις, low level format τιποτα! εχω διαβασει ολα τα σχετικα

θεματα του φορουμ αλλα παλι τζιφος , λοιπον ροτω μπας και ειναι ελλατοματικος

και καθομαι και παιδευομαι αδικα? εχεται καμια αλλη ιδεα?

η μητρικη μου ειναι μια p4p800-e dlx

Link to comment
Share on other sites

μπες στο bios και πηγαινε στις ρυθμισεις δισκων........θα βαλεις τους δισκους σου σαν auto detect...........save and exit και εισαι κυριλε......

αυτο συμβαινει γιατι τα windows αναγνωριζουν αυτη τη στιγμη τον 2ο σκληρο slave που εχεις σαν uknown......αλλαξε τα και πες μας εαν λυθηκε το προβλημα:)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα δεν ξερω πως ακριβως λειτουργει το bios που εχεις.......αλλα εαν πας εκει που σου δειχνει την λιστα με τους δισκους θα δεις οτι τον slave σου τον δειχνει ως uknown device.....εαν πας σε καποιες επιλογες των δισκων και κανεις auto-detect θα γυρισουν ολοι οι δισκοι στο κανονικο udma που πρεπει να δουλεψουν........σου παραθετω και το κειμενο του παιδιου που βρηκε την λυση

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

The master on my primary ATA channel was described as a hard drive but the slave was listed as unknown. I had thought from previous experience with CD/DVD installs that the BIOS was sort of plug and play and would recognize the drive. But, nope. So, I switched this parameter to autodetect, rebooted and re-entered the BIOS and the drive was now properly recognized as a drive. I continued booting into the OS, looked at the location that indicates PIO vs UDMA and saw that the drive was now UDMA-5 setup. So, all that CRC error stuff apparently had nothing to do with me and all the registry hacking while not harmful was totally unproductive. My problem was that at the hardware level my computer didn't really know what was on the primary bus slave position of the ATA bus. Fixing that fixed everything else.

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Link to comment
Share on other sites

αυτος μιλαει για ata εγω εχω Sata, επισης την εγκατασταση τον windows την εχω κανει σε αυτον τον σκληρο, το προβλημα ειναι οτι ενω δουλευει σε udma-5 οταν παει να διαβασει κατι "μεγαλο" παει κατευθειαν σε pio mode ! μετα του κανω απεγκατασταση του κοντρολερ η του αλλαζω θεση για να γυρισει σε udma-5 δουλευει λιγο κανονικα και μετα τα ιδια........ θα το σπασω!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.