Jump to content



Motherboard με Nforce 4 (ΟΧΙ SLI) ποια;;;


geolast

Recommended Posts

Γειά σας και πάλι παίδες. Για μία ακόμη φορά ζητάω την πολύτιμη βοήθειά σας. Κατέληξα να αγοράσω AMD Athlon 64 3500+ 939 και 2GB RAM. Μένει η μητρική. Μέχρι τώρα είχα πάντα μητρική με τσιπ nVidia. Αυτή ξέρω αυτή εμπιστεύομαι... :p

Έτσι και τώρα έχω καταλήξει σε κάποιες λύσεις Nforce 4 χωρίς SLi.

ΑΠΟΡΙΑ 1. Αξίζει πολύ να πάρω N Force 4 ULTRA αντί για απλό N force 4; Ποιές οι κύριες διαφορές; Σημειωτέον ότι δεν θα κάνω overclocking απ' ότι φαίνεται.

ΑΠΟΡΙΑ 2. Είμαι μεταξύ Asus, MSI Και Abit (Η Dfi που όλοι προτείνουν είναι για Overclocking απ'ότι κατάλαβα). Συγκεκριμένα αμφιταλαντεύομαι μεταξύ MSI K8N Neo4-FI που έχει Ultra, MSI K8N Neo4-F (απλό) kai Abit KN8 Ultra. Ποιά προτείνετε; Προιόντα της Abit δεν έχω πάρει ποτέ. Είναι αξιόπιστα;

Αυτα και ευελπιστώ σε απαντήσεις! :) :flower:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω Abit στον intel και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Θα παρω αυτες τις μερες μια Abit KN8 Ultra ή αμα καταβερω να βρω την Abit ΑN8 Ultra (η οποια εχει παθητικη ψυξη στο chipset). Μια απο τις διαφωρες στο nforce4 ultra ειναι οτι υποστιριζει δυπυρινους. Δεν γνωριζω αν υπαρχουν αλλες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από diablo13

αγοράζεις dfi nforce 4 ultra d βγάζεις τον cooler του chipset και βραχυκυκλωνεις 2 pin για να ενεργοποιήσεις sata ii και δυο pin για να ενεργοποιήσεις το sli.:)

το ουλτρα εχει σατα2 αλλα δεν εχει SLI .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geolast

Λοιπόν παίδες πρέπει να τα παραγγείλω... Μάλλον καταλήγω σε Abit KN8 Ultra. Έχετε να προτείνετε κάποια μνήμη για αυτή; Λέω για 1 Gb αρχικά...

Εγω πηρα 2γιγα με την προοπτικη οτι θα βαλω και κανα δυπυρινο αργοτερα... Τωρα για προτασεις για ποιες μνημες κανε μια αναζητηση χαμος γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.