Jump to content



Intel Celeron E1400


Recommended Posts

Αποφάσισα να οβερλοκάρω τον ταπεινό μου celeron @2.00GHz, Ο κάθε πυρήνας.

Λοιπόν, αρχίζω με το σύστημα μου (ταπεινό και αυτό ^^) :

CPU: Intel Celeron E1400

Mobo: Gigabyte GA-945GCM-S2C

VGA: nVIDIA GeForce 8500 GT

PSU: CASE ATX 300W P4

Αυτή είναι η screenshot του bios απ'όπου κάνουμε overclocking:

wakj87.jpg

Παρακάτω είναι κάποιες απορίες που θέλω να μου λύσετε:

1)Δεν ξέρω αν είναι λογικό/απλό/συνηθισμένο αλλά ανεβαίνει η συχνότητα μόνο του ένα πυρήνα!

vsm99y.jpg

2)Έχω την μαμά ψύχτρα, με την οποία πιάνω σε full load περί τους 50 C.

Θα βοηθούσε να την αντικαταστούσα με αυτήν;

3)Τί είναι τα timings της RAM, και πότε θα χρειαστεί(αν χρειαστεί) να τις αλλάξω και πώς;

4)Τα Volt της RAM/CPU δεν θα τα πειράξω;

5)Να αλλάξω και RAM ώστε να ανέβει πιο πολύ ο επεξεργαστής;

Σκέφτομαι αυτή εδώ.

Συγγνώμη αν σας κούρασα με την πολυλογία μου.

Ευχαριστώ.

6)Με ποιό πρόγραμμα ελέγχω σταθερότητα του σύστηματος;

Έχω το ORTHOS/Prime Test αλλά δεν ξέρω αν κάνω το σωστό test.

Link to comment
Share on other sites

Κάλως Όρισες στο ΟΟS zen3!

1)Απο που το συμπέρανες αυτο??:p

2)Πρoς το παρων καλα εισαι πιστευω...Τα 50 δεν ειναι πολλα..απο τα 70 και απανω να αρχιζεις να φοβασαι.Εκτος αν θες να την αλλαξεις για λογους θορυβου.

3)Πληροφοριες θα βρεις Εδω http://www.hardwaresecrets.com/article/26

Γενικα ισχυει οτι οσο ποιο ψηλα (σε mhz) και οσο ποιο σφιχτα (σε timings) παιζουν οι μνημες τοσο ποιο καλες επιδοσεις.Ωστοσο δεν το καταφερνουν ολες αυτο (υπαρχουν διαφορα είδη απο τσιπακια που εχουν εντελως διαφορετικη συμπεριφορά)

4)Οταν αρχιζει να ζηταει (για σταθεροτητα).

5)Εκτος απο τις RAM θα πρεπει να σκευτεις και το FSB της μητρικης..που καποια στιγμη θα σε αφησει. Στα ιδια λεφτα περνεις 4GB παντως.

6)Prime Blend >4h

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς σας βρήκα.

5)4GB μου φαίνονται υπερβολικά. Τί ακριβώς είναι το FSB; Κατι τι μπορεί να γίνει για να μην "με αφήσει" ;

6)Μπορώ να το αφήσω να κάνει μόνο του το test και να φύγω απ'το PC;

Α, μπορώ να αφήσω και το mTorrent να κατεβάζει ή πρέπει στο PC να τρέχει μόνο το Prime Blend;

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο OutOfSpecs! :)

Παρακάτω είναι κάποιες απορίες που θέλω να μου λύσετε:

1)Δεν ξέρω αν είναι λογικό/απλό/συνηθισμένο αλλά ανεβαίνει η συχνότητα μόνο του ένα πυρήνα!

vsm99y.jpg

Αυτο που βλεπεις, ειναι η εργοστασιακη ρυθμιση του CPU και απο κατω στα ποσα ειναι τωρα. Οποτε ολα ειναι οκ. Μπορεις να χρησιμοποιεις το CPU-z για μεγαλυτερη ευκολια, θα το βρεις μαζι με αλλα χρησιμα προγραμματα στα Utilities του Forum.

2)Έχω την μαμά ψύχτρα, με την οποία πιάνω σε full load περί τους 50 C.

Θα βοηθούσε να την αντικαταστούσα με αυτήν;

Δεν γνωριζω ποια αεροψυκτρα αποδιδει, γιατι δεν εχω χρησιμοποιησει. Σε αυτο θα σε βοηθησουν οι υπολοιποι.

3)Τί είναι τα timings της RAM, και πότε θα χρειαστεί(αν χρειαστεί) να τις αλλάξω και πώς;

Τα timings ειναι ρυθμισεις της Ram για την σταθεροτητα του συστηματος. Καλο θα ηταν να δοκιμασεις να κρατησεις τις Ram σταθερες και να ανεβαζεις μονο FSB για να δεις μεχρι που φτανει ο επεξεργαστης. Μετα δοκιμαζεις και τις Ram. Ενα πολυ χρησιμο προγραμματακι που υπαρχει στα Utilities του Forum ειναι το CPUCalc (1.9.6). Αυτο θα σε βοηθησει με τους διαιρετες και το FSB. Διστυχως απο οτι βλεπω δεν υποστιριζει τον επεξεργαστη σου, αλλα μπορεις να βαλεις τον E2180 ο οποιος εχει ιδιο χρονισμο. ;)

3)4)Τα Volt της RAM/CPU δεν θα τα πειράξω;

Λογικα θα χρειαστει. οταν βλεπεις οτι το συστημα δεν ειναι σταθερο, δινεις ενα "κλικ" στο ρευμα του Cpu. Οπως ειπα και παραπανω, εαν κρατησεις σταθερες τις Ram, δεν θα χρειαστει να τις πειραξεις.

5)Να αλλάξω και RAM ώστε να ανέβει πιο πολύ ο επεξεργαστής;

Σκέφτομαι αυτή εδώ.

δεν χρειαζεται.

6)Με ποιό πρόγραμμα ελέγχω σταθερότητα του σύστηματος;

Έχω το ORTHOS/Prime Test αλλά δεν ξέρω αν κάνω το σωστό test.

Με το Prime. Options-> Torture test-> Blend -> ok και το αφηνεις να τρεξει για τουλαχιστον 4-5 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς σας βρήκα.

5)4GB μου φαίνονται υπερβολικά. Τί ακριβώς είναι το FSB; Κατι τι μπορεί να γίνει για να μην "με αφήσει" ;

6)Μπορώ να το αφήσω να κάνει μόνο του το test και να φύγω απ'το PC;

Α, μπορώ να αφήσω και το mTorrent να κατεβάζει ή πρέπει στο PC να τρέχει μόνο το Prime Blend;

Για το FSB μπορεις να δεις εδω

http://en.wikipedia.org/wiki/Front_side_bus

Χονδρικα ειναι η συχνοτητα ''επικοινωνιας'' μεταξυ CPU Και NorthBridge.

Oλα τα ΝΒ δεν ανεβαζουν το ιδιο FSB(εξαρτατε απο το τσιπακι - 945 εχεις εσυ το οποιο ειναι στην Value κατηγορια και δεν προοριζεται για πολλα./P35,x38,x48,P45 τα καταφερνουν πολυ καλα).Οποτε αν σταματησει το mobo να αναβαζει FSB σταματει να ανεβαινει και o CPU.

6)Nαι μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

(Ευχαριστώ Σάκη και Γιώργο για τις άμεσες απαντήσεις.)

1) ΟΚ, λύθηκε η απορία με τους πυρήνες.

6)ΟΚ και με το Prime.

Τί είναι το "NB"; Συντομογραφία είναι, αλλά τι ακριβώς σημαίνει; XD

&&

Τί είναι, τώρα, το NorthBridge; :p

Link to comment
Share on other sites

ΝΒ ειναι το NorthBridge.ειναι ουσιαστικα το chipset της μητρικης.τι κανει?ελεγχει τη ροη των δεδομενων απο και προς τον επεξεργαστη,την μνημη τη κρυφη μνημη και τουσ διαυλουσ του συστηματος

Link to comment
Share on other sites

(Ευχαριστώ Σάκη και Γιώργο για τις άμεσες απαντήσεις.)

1) ΟΚ, λύθηκε η απορία με τους πυρήνες.

6)ΟΚ και με το Prime.

Τί είναι το "NB"; Συντομογραφία είναι, αλλά τι ακριβώς σημαίνει; XD

&&

Τί είναι, τώρα, το NorthBridge; :p

NB=NorthBridge

Ειναι το κεντρικό τσιπακι της μητρικης σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.