Jump to content



Δεν εγκαθιστά τα προγραμματα με τπτ!


morph

Recommended Posts

Πριν λίγες μερες γύρισα από παραμεθόριο (στρατό) και σας χαιρετώ όλους!

Είπα να καταπιαστώ με το format του PC1 της υπογραφής μου, το οποίο ποτέ δεν εργάστηκε σωστά από τότε που το πήρα (Νοεμβριος 2003). Τώρα πλέον δεν μπορώ να εγκαταστήσω τπτ.

Εχω κατεβάσει τα τελευταία drivers από το site της gigabyte.

1. Πρόβλημα μου παρουσιάζει αν εγκαταστήσω το SATA raid driver της sillicon image. Από την εταιρεία μου είπαν, εφ' όσον δεν έχω τους δίσκους σε raid να μην βάλω την raid εκδωση του driver. Sto device manager όμως μου τον έχει σαν unknown raid controller. Οταν προσπαθησα να του βάλω τη raid version, στην επανεκκίνηση κόλλησε και τον επανέφερα με τα "last configuration that worked"

Αργότερα, δοκιμάζω να εγκαταστήσω το APC PowerShute (το Monitor προγραμμα της APC). Αυτό παλαιότερα εγακθιστόταν κανονικότατα. Τώρα, στο δευτερο σκέλος κολλάει και δεν λειτουργεί. Επιπλέον. Ο,τι και αν προσπαθήσω να εγκαταστήσω μετά δε εγκαθίσταται αλλα και κατα το shut down ο υπολογιστής κολλάει στο "saving your settings" και δεν κλείνει με τπτ. ΑΠο εκεί κ πέρα θέλει format.

Η εκδοση των winXP είναι με ενσωματομένο το SP1a. Δοκίμασα να κάνω τις εγκαταστάσεις όπως παλαιά, αλλά έχει πρόβλημμα. Δοκίμασα να βάλω το SP2 αμέσως μετά την εγκατάσταση των βασικών drivers αλλά χωρίς διαφορά.

Υποψιάζομαι οτι φταίει το παλιο-gigabyte. Δεν μπορώ να ξέρω όμως με σιγουριά. Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Την τερατεκ την έχω βγάλει (ξέχασα να το αναφέρω)

Δοκίμασα με 2 CD των ΧΡ (ένα αυθεντικό και ένα copy) με τα ίδια τραγικά αποτελέσματα.

Τώρα, μόλις τελείωσε το restore (απο ghost image που είχα κρατήσει) και πάλι κολλάει στο "saving your settings".

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ΒΙΟS update και δημιουργεί τα εξής προβλήματα:

1. οταν Bootαρει από CD μπουτάρει κατευθείαν ενώ πρότα ρωτούσε. Ετσι, για να μπουτάρει απο δίσκο χρειάζεται αλλαγή προταιρεότητας από το BIOS.

2. (και σημαντικότερο από το 1) Μόλις αντιγράψει αρχεία από το CD twn WinXP, στην επανεγκίνηση βγάζει οτι λείπει το αρχείο

<Windows root>\System32\hal.dll reinstall the file κλπ.

και παγώνει εκεί.

Να αναφέρω οτι απο το βασικό bios έκανα update περνόντας μόνο 1-2 (δηλ. από το FB εβαλα το FD μετά το FE και μετά το τελικό FK). Μπήπως παίζει κανένα ρόλο; Στις οδηγίες, πάντως έτσι πρότεινε να γίνει η αναβάθμιση και όχι κατευθείαν από το πρώτο στο τελευταίο.

Link to comment
Share on other sites

Χθές εγκατέστησα το SUSE Linux 9.2 στο PC1 (που έχει το πρόβλημα) και όλα δουλεύουν τέλεια. Η εγκατάσταση πήγε άψογα. Παλαιότερα που είχα δοκιμάσει δεν ξεκινούσε καν.

Αναρωτιέμαι μήπως είναι κάποια περίεργη ρύθμιση στο BIOS που εμποδείζει την εγκατάσταση των windows και όχι κάποιο hardware problem. Δεν μπορώ όμως να φανταστώ τί να δοκιμάσω, μήπως μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι σχετικά με ρυθμίσεις στο bios?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γράφτηκα στο forum.

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.

Όση ώρα διάβαζα το πρόβλημά σου, σκεφτόμουν μόνιμα μόνο ένα πρόβλημα. RAM DIMMS.

Έλεγξε να αλλάξεις τα Dimmakia με κάποια άλλα για δοκιμή.

Θυμάμαι, πως με κάποια προβληματικά dimm, είχα ΤΑ τρελλά προβλήματα στο παρελθόν.

Πριν 1 μήνα με πήρε ένας φίλος πως έχει κουφά προβλήματα στο PC του.

Του έκανα format και το CD των XP κόλλαγε σε random σημεία κατά την εγκατάσταση.

’λλξα Drive, έκανα τα πάντα, και τελικά ήταν το ένα 512dimm προβληματικό.

Τσέκαρέ το!

Link to comment
Share on other sites

@kle500

Όση ώρα διάβαζα το πρόβλημά σου, σκεφτόμουν μόνιμα μόνο ένα πρόβλημα. RAM DIMMS.

Παρατηρώ οτι τα προβλήμματα εμφανίζονται σε σχέση με αλλαγές στο bios περισσότερο. Δεν αμφισβητώ την πιθανότητα να είναι αυτό που λές, όμως κάνε τον κόπο να διαβάσεις παρακάτω, που αναφέρω κάποιες αλλαγές που έκανα και τί συνέβη.

Λοιπόν, έκανα κάποιες αλλαγές στο BIOS και ξεπέρασε το πρόβλημμα με το hal.dll στην εγκατάσταση. Εγκαταστάθηκαν τα ΧΡ.

Οι αλλαγές είναι οι εξής:

1. στο integrated perigherals εβαλα τα δυο serial ports από συγκεκριμένο IRQ (πχ. 2Ε8/IRQ3) στο auto.

2. Στο Power managment, το ACPI suspend Type το έβαλα στο S1(POS) (δεν έχει disable)

@ Chosen

Τις ρυθμίσεις στο Power managment δεν τις πείραξα καθόλου, εκτός από αυτή που αναφέρω παραπάνω, αλλά να σου πώ συγκεκριμένα, αν βοηθάει:

ΑCPI Suspend Type: S1(POS)

Power led...: Blinking :tomato:

Off by power button: Instant Off

PME Event wake up: disabled

ModemRingOn/WakeOnLan: Disabled

Resume Alarm: Disabled

Power on by Mouse: Disabled

----''----- by Keyboard: Disabled

AC Back function: Soft off

-------------------------------------------------

Μετά την εγκατάσταση παρουσιάζεται το εξής πρόβλημμα: Εχω ένα RAID0 στο intel Raid controler. Οταν του βάζω το driver που είναι στο cd της μητρικής, μου βγάζει οτι είναι το λάθος driver για το συγκεκριμένο hardware. όταν του βάζω την τελευταία έκδοση (που βρήκα στη σελίδα της gigabyte) μου εμφανίζει το δίσκο αλλά μου λέει οτι δεν είναι φορμαρισμένος. :cry:

Αναφέρω οτι τον controller τον απενεργοποιούσα από το bios για να μην διμιουργεί προββλήμματα κατά την εγκατάσταση, αλλά μόλις τον ενεργοποιώ, στο bios φαίνεται οτι υπάρχει κανονικά το raid0. Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση?

Θα προτιμούσα να μην τον φορμάρω, γιατί δεν θέλω να χάσω τα αρχεία μου

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι οτι όταν είχα φτιάξει το raid0 είχα βάλει cluster/stripe size 32/128. Τώρα, βλέπω οτι μου λέει stripe 16K. Μήπως μπορώ να αλλάξω τις ρυθμισεις και αλλάζοντάς τες να μου αναγνωρίσει το δίσκο χωρίς φορματ (και συναιπώς να σώσω τα data)?

Συγκεκριμένα: πρέπει να μπώ στο setup tou raid, να σβήσω το raidset και να το ξαναδημιουργήσω με τα δεδομένα που θυμάμαι είχα βάλει. Λέτε οτι θα δουλέψει έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.