Jump to content



Laptop Overclocking


Recommended Posts

Εχω ενα laptop αγορασμενο απο πλαισιο με τα εξηςχαρακτηριστικα

Intel Pentioum 4 prescott στα 3 ghz

μητρικη clevo

transcend pc2700 166mhz 512 mb και

corsair pc2700 166mhz 1gb

ati mobility radeon 9700 128mb

πως θα μπορουσα να τον κλοκαρω?

το μονο κακο κιριωσ ειναι οτι το bios της motherboard ειναι φτωχο σε επιλογες overclocking

Link to comment
Share on other sites

Στον φορητο καλυτερα να μην κανεις πειραματα(εγω μια φορα εκανα και το μετανιωσα πικρα) γιατι δεν ξερεις τι μπορει να σου βγει. Αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη. Τωρα απο κει και περα αν θελεις να κανεις ακομη υπερχρονισμο το μονο που εχεις να κανεις ειναι να αρχισεις να ανεβαζεις σιγα-σιγα το FSB μεχρι να ανιχνευσεις τα ορια ομαλης λειτουργιας του υπολογιστη. Επισης καλο θα ηταν να μην πειραξεις τις τασεις αλλα να τις αφησεις οπως ειναι.(δεν ξερω αν σου δινει την συγκεκριμενη δυνατοτητα η μητρικη).Αν αποφασισεις να το κανεις πες μας τα συμπερασματα που εβγαλες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 13:00]

Σε έναν τόσο ενεργοβόρο επεξεργαστή με "αναγκαστικά"(λόγω laptop) κακή ψύξη, δεν νομίζω να είναι καλή ιδέα ο υπερχρονισμός.

συμφωνω.ο πρεσΗΟΤ δυσκολευεται να ψυχθει σε desKtop με υδροψυξη για overclocking.ποσο μαλλον στο λαπτοπακι που ουτε καλη ροη αερα εχει ουτε μπορεις να βαλεις καμια γομαροψυκτρα.........αφηνοντας βεβαια στην ακρη την διαρκεια της μπαταριας.καθε watt μετραει στα laptop.

Link to comment
Share on other sites

thanx,οντως δεν εχει καλη ψυξη αφου ετρεξα το hd tune προσφατα και η θερμοκρασια του σκληρου ανεβηκε στους 49 αλλα εχω και μια βαση με ανεμιστηρα 12αρι και η θερμικρασια επεσα μετα απο λιγα δευτερολεπτα στους 42.απλα ενδιαφερομαι να τον κλοκαρω γιατι τον χρησιμοποιω ως desktrop.Τι αλλo θα μπορουσα να κανω?Γιατι δεν δημιουργειται στο lab ενα foroum γενικα για notebook???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angelos [Σήμερα, στις 19:14]

thanx,οντως δεν εχει καλη ψυξη αφου ετρεξα το hd tune προσφατα και η θερμοκρασια του σκληρου ανεβηκε στους 49 αλλα εχω και μια βαση με ανεμιστηρα 12αρι και η θερμικρασια επεσα μετα απο λιγα δευτερολεπτα στους 42.απλα ενδιαφερομαι να τον κλοκαρω γιατι τον χρησιμοποιω ως desktrop.Τι αλλo θα μπορουσα να κανω?Γιατι δεν δημιουργειται στο lab ενα foroum γενικα για notebook???

Αν σε ενδιαφερει να τον κλοκαρεις βαλτου ενα δισκο @ 7200 και θα δεις διαφορα με τον υπαρχων οχι κατι φοβερο βεβαια αλλα θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος να τον clockαρεις και γιατι δεν θα δεις μεγαλες διαφορες και η ψυξη που εχει δεν κανει...

Ασε που κανει σαν ψυγειο!

Και επισης τωρα με την μνημη 1,5gb και με εναν σκληρο καλυτερο θα πεταει το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.