Jump to content



VideoCamera ...time!!!


Recommended Posts

μια που το 13ο .....κιβωτιο με μισοθους φτανει για μερικους εδω περα ου ζητηθηκε να βρω μια βιντεοκαμερα......

Εχω βρει μερικες στην κατηγορια τω 500 περιπου ευρω.....

Αυτες ειναι .....

α)Sony DCR-DVD92. εχει το πλεονεκτημα να γραφει κατευθειαν σε dvd και μαλλον κατα 99% θα τους βολεψει......Ξερει κανεις αν θελει κανενα ειδικο dvdaki της sony που να κανει καμμια 20αρια ευρω η κανει οποιοδηποτε??

β)Panasonic GS75. MiniDV αλλα 3χCCD.........ευτυχως εχει και firewire για να μπαινει στο pc....

γ)JVC GR-DF540EX ...απλα ειναι φτηνη....μικρη ,ελαφρια, με καλο αισθητηρα!

και τελος

δ)Canon MV880X ....στα ιδια "κυβικα" με την jvc απλα ειναι canon....

Εσεις τι λετε...ξερετε καμμια απο αυτες (η και καμμια αλλη ) που αξιζει να προσεξω περισσοτερο η λιγοτερο????

Με βλεπω να παιζω μαλλον με τις δυο πρωτες....

Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή έχω την Sony DCR HC30 αν θυμάμαι καλά είναι μίνι DV πολύ καλή αλλά αυτή την στιγμή θα κοιτούσα μία να γράφει σε μνήμη και να έχει μεγάλη ανάλυση αν είναι δυνατόν στα 4Μp γιατί παίζει μεγάλο ρόλο στην δημιουργία του dvd αργότερά

Link to comment
Share on other sites

Πάρε την panasonic μάλλον, βέβαια δεν έχει 3ccd με 500 ευρώ, το dvd είναι μπελάς και κοστίζουν τα δισκάκια, η canon θέλουν πολύ προσοχή. Video σε μνήμη με ποιότητα dv και φτηνά, δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από videodv

Πάρε την panasonic μάλλον, βέβαια δεν έχει 3ccd με 500 ευρώ, το dvd είναι μπελάς και κοστίζουν τα δισκάκια, η canon θέλουν πολύ προσοχή. Video σε μνήμη με ποιότητα dv και φτηνά, δεν υπάρχει.

μπορουσες να γινεις λιγο ποιο επεξεηγηματικος......

α)γιατι δεν 3χCCD???Exει η πανασονικ.....(ετσι λενε δλδ)

β)Γιατι τα dvd ειναι μπελας??Ποσο κοστιζουν τα δισκακια???Θελει ειδικα DVD (δισκακια) η κανει οποιοδηποτε?

γ)φακ κανον!Ουτως η αλλως δεν με ενδιεφερε οπως επισης και το video σε μνημη......σε σκληρο ναι....αλλα θελει πολλα λεφτα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 12:41]

β)Γιατι τα dvd ειναι μπελας??Ποσο κοστιζουν τα δισκακια???Θελει ειδικα DVD (δισκακια) η κανει οποιοδηποτε?

η 201 που δουλεψα γραφει σε dvd-r & dvd-rw, νομιζω οτι και η 92 γραφει στα ιδια (παντα 8cm).

αποψη μου ειναι οτι τα -r ειναι πεταμενα λεφτα.

επισης δεν ειχα κανενα προβλημα με τα φθηνα acro κατι του πλαισιου ουτε με princo.

Link to comment
Share on other sites

εχεις καλυτερο μοντλεο απο το δικο "μου".Ελπιζω να μην κανει την διαφορα.....σε αυτο το θεμα!

Απλα επειδη τα παιδια που θα την παρουν δεν ειναι και τοσο της τεχνολογιας καλο θα ειναι να ειναι ευχρηστη....Κατευθειαν απο την παραγωγη στην καταναλωση.....και αν θελουν κανενα editing εδω ειμαι εγω....

Θελει μονο 1,4ΓΒ η και με τα κλασσικα 4,37 κανει δουλεια....

Για rw την βλεπω την δουλεια...αλλα καλο ειναι να παιρνει κανενα -r!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 14:25]

Θελει μονο 1,4ΓΒ η και με τα κλασσικα 4,37 κανει δουλεια....

στα 8cm τα 1,4ΓΒ ειναι τα κλασσικα με 30 min εγγραφη και 2,8ΓΒ (double sided) για 60 min.

δεν υπαρχει τιποπτα αλλο

Link to comment
Share on other sites

Από το link

" ποιότητα Tri-CCD στις ψηφιακές βιντεοκάμερες με την NV-GS75 ! Είναι εξοπλισμένη με αισθητήρα 1,7 megapixels "

ένας αισθητήρας αλλά με ποιότητα για τρεις...

Tα δισκάκια rw δεν είναι συμβατά πάντα, και είναι πιο δύσκολο να επεξεργαστές mpeg από dv το οποίο μετατρέπεται σχετικά εύκολα σε mpeg compliant dvd.

Δες και αυτό

http://www.camcorderinfo.com/content/Sony-DCR-DVD92-Camcorder-Review.htm

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tassoss

στα 8cm τα 1,4ΓΒ ειναι τα κλασσικα με 30 min εγγραφη και 2,8ΓΒ (double sided) για 60 min.

δεν υπαρχει τιποπτα αλλο

μετα λυπης μου διαπιστωσα οτι τελικα 8 cm ειναι πολυ πιο μικρα απο οτι νομιζα......:D

μαμακια μου....:whistling

@videodv

ρε συ εχεις και ονομα που σε παραπεμπει σε γνωστη του ειδους......

3χccd ειναι και η gs75 και η προηγουμενη gs65...

Το λινκ το εχω ηδη δει......

δυστηχως δεν εχει την gs75 να εβλεπα απο το ιδιο σιτε αυτες που κοιταω αλλα δες και την GS65......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

^^ρε συ εχεις και ονομα που σε παραπεμπει σε γνωστη του ειδους......

τον συστήνει δλδ σε άλλον?

δεν καταλαβα τι εννοει το ποιητη..αλλα τελως παντων ...καποιο λαθος θα εκανα ....

χρονια πολλα και παλι.....(το μυνημα αυτο θα αυτο κατασταστραφει σε 1 μερα)

Mαλλον με βλεπω για πανασονικ μιας και οσο βολικη και αν ειναι η σονυ δεν παυει να ειναι μια μεση videocamera.....(εκτος αν ο μελλοντικος ιδιοκτητης πει το αντιθετο)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.