Jump to content



Α8N Sli Premium ή κάτι άλλο...???


morius

Recommended Posts

Σκέφτομαι να κάνω μία αναβάθμηση...πείτε μου πια προτείνετε DFI Ultra-D - ASUS A8N Sli Deluxe ή.... ASUS A8N Sli Premium...Την τελευταία σκέφτομαι...έχει τα πάντα...αλλά δεν ξέρω αν είναι καλή...!!!!! Έχετε δοκιμάσει...θέλω την γνώμη σας...

Link to comment
Share on other sites

Αυτη που εχει τα παντα δεν ειναι η asus αλλα αυτη εδω.

Την προτεινω εναντι της asus οχι μονο για τα παρελοκμενα αλλα για σταθεροτητα αλλα και για o/c.

Bεβαια εννοειται πως οτι πληρωνεις παιρνεις!

Link to comment
Share on other sites

Οχι καλυτερα μεινε μακρια απο τις Abit Fatality

Εχει μονο συγκεκριμενα στοιχεια στο bios της και στα χαρακτηριστικα και καλα για συγκεντρωνεται ολο το βαρος της ικανοτητας της στα παιχνιδια αλλα δεν αξιζει

Και με φθηνοτερες απο αυτην μπορεις να εχεις και καλυτερες επιδοσεις και πιο πλουσια χαρακτηριστικα

Παρε την ASUS A8N Premium που ειναι και πληρως αθορυβη με το cool pipe

Tωρα βεβαια αμα εισαι εντελως φανατικος του OC και δεν σε ενδιαφερει και τοσο η ποιοτητα παρε την αναλογη DFI

την abit fatality παντως κατα την γνωμη μου να την αποφυγεις εκτος αμα δεν βρεις κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 12:36]

δηλαδη αν βαλουμε διπλα διπλα μια DFI , ASUS θα μπορεσετε να μου εξηγησετε που φαινεται η διαφορα στη ποιοτητα κατασκευης?

Ειναι μια ιδιότητα που ακουει στο όνομα ''πειρα'' ξάδερφε , ''πειρα'' , , ,

τόσο καιρο στην αμδ πλατφόρμα και με τόσες μητρικές δοκιμασμένες η πείρα κόβει το νήμα στον τερματισμό.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

1.Από O/C δεν θα κάνω πολύ...ίσως και καθόλου...άρα DFI λόγο O/C δεν πέρνω...

2.Την Αbit την έχω δει...αλλά εντάξει δεν λέει να την πάρω μόνο και μόνο για το Bluetoth και το wifi.(Αλλά και πάλι δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια)

Τώρα για την ASUS έχω ακούσει πολλά καλά λόγια...και δεν έχω ακούσει τίποτα για προβλήματα...Δηλαδη εσείς συστήνετε ανεπιφύλακτα A8N Sli Pemium?????

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι μιας και ετοιμάζομαι και εγώ για αναβάθμιση τη λέτε για την msi k8n platinum nf4u sli;

θα μπει με έναν 3200+ και μία msi 7800gt , και για μνήμη δεν ξέρω τι να βάλω kingston ή twinmos εννοείτε value ram και οι δύο!!

Αν χάλαω την ενότητα πες τε μου να το μεταφέρω αλλού απλά επειδή και εμένα το motherboard με ενδιαφέρει!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kokolikos [Σήμερα, στις 10:07]

Πάρε την ASUS A8N Sli Premium και γώ αυτή πήρα.Κορυφαία και σαν εταιρία αλλα και η ποιότητα κατασκευής:T: :T: :T: :T: :T:

συμφωνω απολυτα... εχω την a8n-sli την απλη και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot [Σήμερα, στις 12:24]

Οχι καλυτερα μεινε μακρια απο τις Abit Fatality

Εχει μονο συγκεκριμενα στοιχεια στο bios της και στα χαρακτηριστικα και καλα για συγκεντρωνεται ολο το βαρος της ικανοτητας της στα παιχνιδια αλλα δεν αξιζει

Και με φθηνοτερες απο αυτην μπορεις να εχεις και καλυτερες επιδοσεις και πιο πλουσια χαρακτηριστικα

την abit fatality παντως κατα την γνωμη μου να την αποφυγεις εκτος αμα δεν βρεις κατι αλλο

Κι εσυ, που προφανως για να λες θα ξερεις λογω κατοχης της μητρικης για καποιο διαστημα, μας λες ποια ειναι αυτα τα στοιχεια του bios να μαθουμε κι εμεις?

Δειξε μου κι ενα συγκριτικο που εκανες και διαπιστωσες οτι ειναι πιο αργη απο τις αλλες, μιας και λογω IMC στους AMD οι διαφορες σε ταχυτητα απο μητρικη σε μητρικη ειναι μηδαμινες, οποτε το τελευταιο που μας ενδιαφερει ειναι αυτο.Κι αν δεν εκανες εσυ τεστ δειξε ενα review να δω για τι διαφορες μιλαμε.

Μου λες επισης μια φθηνοτερη με πιο πλουσια χαρακτηριστικα (απο τη στιγμη που ξερεις τα χαρακτηριστικα της ΑΒΙΤ)?

Απαντησεις τεκμηριωμενες θελω ομως.

Link to comment
Share on other sites

gfa3 take it easy man...μην εξάπτεσαι...

’κου λίγο όταν λέω είναι μητρική που τα έχει όλα εννοώ...ότι έχει τα πάντα από τα βασικά...(Sli-Nf4-2XGigalan-7.1 Sound και είναι και κούκλα) ενώ σε αντίθεση η δική σου έχει Bluetooth & WiFi αλλά δεν έχει 2XGlan που τις χρειάζομαι...Τώρα αν τα θέλω και αυτά...με τα 50 διαφορά που κανουν πάω και αγοράζω και Bluetooth και WiFi.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μου χρειάζονται αυτά για να δώσω 250 για μητρική...

So that's out...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morius [Σήμερα, στις 18:56]

gfa3 take it easy man...μην εξάπτεσαι...

’κου λίγο όταν λέω είναι μητρική που τα έχει όλα εννοώ...ότι έχει τα πάντα από τα βασικά...(Sli-Nf4-2XGigalan-7.1 Sound και είναι και κούκλα) ενώ σε αντίθεση η δική σου έχει Bluetooth & WiFi αλλά δεν έχει 2XGlan που τις χρειάζομαι...Τώρα αν τα θέλω και αυτά...με τα 50 διαφορά που κανουν πάω και αγοράζω και Bluetooth και WiFi.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μου χρειάζονται αυτά για να δώσω 250 για μητρική...

So that's out...

Δεν εξαπτωμαι ουτε μιλαω για τις αναγκες σου οι οποιες ειναι αυτες που ειναι και ορθως το σκεφτεσαι ετσι.Απλα δεν μπορω να βλεπω αρκετους εδω μεσα να κριτικαρουν πραγματα τα οποια ουδεποτε ειχαν, δουλεψαν, αγγιξαν κ.ο.κ. και μαλιστα να ειναι απολυτοι στην κριτικη τους.Δεν εχω καμια εμπορικη σχεση με την ΑΒΙΤ απλα ο χρηστης που δινει συμβουλες για κατι επειδη διαβασε απο καποιον κατι χωρις να εχει εξακριβωσει ο ιδιος πως εχει το πραγμα, με οδηγει στο συμπερασμα οτι δρα απερισκεπτα και, πιστεψε με, οταν θελησω τη γνωμη καποιου για κατι, ο τελευταιος που θα ακουσω ειναι καποιος που μιλαει απερισκεπτα.

Αυτος ειναι και ο λογος που ΔΕΝ κριτικαρω τις επιλογες του τυπου ASUS, DFI αφου δεν εχω δουλεψει, δει, συμβιωσει με αυτες τις μητρικες, απλα προτεινω κατι που σε εμενα δουλευει ορθα υπο ολες τις συνθηκες.

Αυτα! Peace :daisy:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gfa3 [Σήμερα, στις 20:02]

Δεν εξαπτωμαι ουτε μιλαω για τις αναγκες σου οι οποιες ειναι αυτες που ειναι και ορθως το σκεφτεσαι ετσι.Απλα δεν μπορω να βλεπω αρκετους εδω μεσα να κριτικαρουν πραγματα τα οποια ουδεποτε ειχαν, δουλεψαν, αγγιξαν κ.ο.κ. και μαλιστα να ειναι απολυτοι στην κριτικη τους.Δεν εχω καμια εμπορικη σχεση με την ΑΒΙΤ απλα ο χρηστης που δινει συμβουλες για κατι επειδη διαβασε απο καποιον κατι χωρις να εχει εξακριβωσει ο ιδιος πως εχει το πραγμα, με οδηγει στο συμπερασμα οτι δρα απερισκεπτα και, πιστεψε με, οταν θελησω τη γνωμη καποιου για κατι, ο τελευταιος που θα ακουσω ειναι καποιος που μιλαει απερισκεπτα.

Αυτος ειναι και ο λογος που ΔΕΝ κριτικαρω τις επιλογες του τυπου ASUS, DFI αφου δεν εχω δουλεψει, δει, συμβιωσει με αυτες τις μητρικες, απλα προτεινω κατι που σε εμενα δουλευει ορθα υπο ολες τις συνθηκες.

Αυτα! Peace :daisy:

ΣΩΣΤΟΣ...:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας περάσει απο τα χέρια μου αρκετες abit αλλά και asus,μόνο καλα λόγια έχω να πω κα για τις 2.Βέβαια μιλάω για παλιοτερα chipset της εποχής που Dfi ηταν του κλότσου κα του μπάτσου.Θυμάμαι κατι Oem μηχανάκια που έπισκευαζα με δαύτες και μου βγάζανε την πίστη απο τότε με πονάει η μέση. :computer:

Για μένα τοτε μαζι με τις Qdi ήταν χειρότερη μου και έκανα 10 προσευχες οταν έφτανε η στιγμή του Power Button.

Αυτες οι εποχές πέρασαν και φτάσαμε στο σημείο να σκεφτομαι μεχρι και εγω να αγοράσω dfi.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει οτι σημέρα η Abit έχει την θέση τις Dfi που είχε τότε.

Πιστεύω οτι θα δεις μικρη διαφορά όποια και να πάρεις, απο τη στιγμη που το Ο/C δεν ειναι το πρωτεύων σου κριτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gfa3 [Χθες, στις 15:57]

Κι εσυ, που προφανως για να λες θα ξερεις λογω κατοχης της μητρικης για καποιο διαστημα, μας λες ποια ειναι αυτα τα στοιχεια του bios να μαθουμε κι εμεις?

Δειξε μου κι ενα συγκριτικο που εκανες και διαπιστωσες οτι ειναι πιο αργη απο τις αλλες, μιας και λογω IMC στους AMD οι διαφορες σε ταχυτητα απο μητρικη σε μητρικη ειναι μηδαμινες, οποτε το τελευταιο που μας ενδιαφερει ειναι αυτο.Κι αν δεν εκανες εσυ τεστ δειξε ενα review να δω για τι διαφορες μιλαμε.

Μου λες επισης μια φθηνοτερη με πιο πλουσια χαρακτηριστικα (απο τη στιγμη που ξερεις τα χαρακτηριστικα της ΑΒΙΤ)?

Απαντησεις τεκμηριωμενες θελω ομως.

Θες απαντησεις ??

απλως κανε μια γυρα και παρε γνωμες και απο αλλους που ειχαν κατα διαστηματα διαφορες μαρκες μητρικων και οχι μονο απο δω μεσα αλλα και ξενα forum και θα παρεις τις απαντησεις σου εφοσον εμενα ΔΕΝ με πιστευεις (και δεν ενοοω απο τους γνωστους-αγνωστους DFI fanatics)

Εξαλλου εσυ δειχνεις κατι τεκμηριωμενο σε μενα εκτος απο το να αντιλογης επειδη σου εθιξα την τωρινη σου μητρικη ισως...Εσυ δειχνεις κανενα τεστ ??

-Ειδες πουθενα στο Post μου να απευθυνα την συμβουλη μου εγω σε σενα??

Στον morius νομιζα οτι μιλουσα

αμα δεν σου αρεσε ας μην το διαβαζες, δεν χρειαζεται να εξαπτεσαι για hardware και ειδικα για μαρκες μητρικων

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot [Σήμερα, στις 14:12]

Θες απαντησεις ??

απλως κανε μια γυρα και παρε γνωμες και απο αλλους που ειχαν κατα διαστηματα διαφορες μαρκες μητρικων και οχι μονο απο δω μεσα αλλα και ξενα forum και θα παρεις τις απαντησεις σου εφοσον εμενα ΔΕΝ με πιστευεις (και δεν ενοοω απο τους γνωστους-αγνωστους DFI fanatics)

Εξαλλου εσυ δειχνεις κατι τεκμηριωμενο σε μενα εκτος απο το να αντιλογης επειδη σου εθιξα την τωρινη σου μητρικη ισως...Εσυ δειχνεις κανενα τεστ ??

-Ειδες πουθενα στο Post μου να απευθυνα την συμβουλη μου εγω σε σενα??

Στον morius νομιζα οτι μιλουσα

αμα δεν σου αρεσε ας μην το διαβαζες, δεν χρειαζεται να εξαπτεσαι για hardware και ειδικα για μαρκες μητρικων

1.Αυτη δεν ειναι τεκμηριωμενη απαντηση.Οι γυρες που κανω μου λενε μακρια απο asus εκτος ισως απο εδω.Ισχυει?

2.Με ενα search στο φορουμ θα βρεις δικα μου ποστ για το τι κανει η μητρικη (η non-sli)

3.Εν αναμονη cpu θα δεις και νεοτερα με την sli version.

Υ.Γ. Δεν θιγεται η μητρικη ΜΟΥ χε....κα για τη γνωμη του καθενος απλα

δεν μπορω να βλεπω αρκετους εδω μεσα να κριτικαρουν πραγματα τα οποια ουδεποτε ειχαν, δουλεψαν, αγγιξαν κ.ο.κ. και μαλιστα να ειναι απολυτοι στην κριτικη τους

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gfa3 [Σήμερα, στις 12:29]

1.Αυτη δεν ειναι τεκμηριωμενη απαντηση.Οι γυρες που κανω μου λενε μακρια απο asus εκτος ισως απο εδω.Ισχυει?

2.Με ενα search στο φορουμ θα βρεις δικα μου ποστ για το τι κανει η μητρικη (η non-sli)

3.Εν αναμονη cpu θα δεις και νεοτερα με την sli version.

Υ.Γ. Δεν θιγεται η μητρικη ΜΟΥ χε....κα για τη γνωμη του καθενος απλα

1) Δεν νομιζω οτι ειμαι υποχρεωμενος να σου απαντησω συμφωνα εξαλλου με το τι θεωρεις εσυ τι ειναι τεκμηριωμενη απαντηση

2) Ουδεν σχολιο σε αυτο μονο θα σου ξαναδωσω την ιδια απαντηση

αμα δεν σου αρεσε ας μην το διαβαζες, δεν χρειαζεται να εξαπτεσαι για hardware και ειδικα για μαρκες μητρικων

Δεν απευθυνοταν σε σενα οτι συμβουλη και να εδωσα

3) Οκ

YΓ Τοτε γιατι απαντησες σε προσωπικο επιπεδο σε μενα απο την στιγμη που απευθυνομουν στον morius αφου ο ιδιος ζητησε συμβουλες εξαλλου

εγω κακος η καλος αυτο πιστευα εσυ γιατι το πηρες προσωπικα ??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot [Σήμερα, στις 14:53]

1) Δεν νομιζω οτι ειμαι υποχρεωμενος να σου απαντησω συμφωνα εξαλλου με το τι θεωρεις εσυ τι ειναι τεκμηριωμενη απαντηση

2) Ουδεν σχολιο σε αυτο μονο θα σου ξαναδωσω την ιδια απαντηση

Δεν απευθυνοταν σε σενα οτι συμβουλη και να εδωσα

3) Οκ

YΓ Τοτε γιατι απαντησες σε προσωπικο επιπεδο σε μενα απο την στιγμη που απευθυνομουν στον morius αφου ο ιδιος ζητησε συμβουλες εξαλλου

εγω κακος η καλος αυτο πιστευα εσυ γιατι το πηρες προσωπικα ??

Δεν το πηρα προσωπικα ρε!Μπορει να φανηκε ετσι, αλλα εξηγω γιατι σου απαντησα ετσι στο προηγουμενο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.