Jump to content



ανοιγμα φακελου help


Iron Stathis

Recommended Posts

Ακουστε παιδες

ενας φιλος μου αντιμετώπισε ένα πρόβλημα με τον υπολογιστή του (πήγαινε να μπει στα windows και μόλις φορτωνε η γνωστή μπάρα εβγαζε για 1 sec μια μπλε οθόνη και έκανε επανεκκίνηση) Έφερε λοιπόν τον δίσκο σε εμενα ωστε να πάρω τα αρχεία που ήθελε να σώσει από τον HD για να κανει format. Όλοι οι φάκελοι ανοίγουν κανονικά εκτός από έναν ο οποίος βγάζει το μήνυμα "δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στο Ε:/................ δεν εχετε δικαίωμα πρόσβασης " ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Αυτός ο φάκελος περιέχει όλα τα αρχεία τα οποία χρειάζεται να πάρουμε. Εχει κανέις ιδέα γιατί δεν ανοίγει και πως θα ανοίξει:help:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι o owner του φακέλου, γι'αυτό δεν σε αφήνει.

Θα σου πω τι πρέπει να κάνεις αλλά δεν έχω ελληνικά windows, οπότε θα πρέπει να αυτοσχεδιάσεις λίγο :)

Βήμα 1ο:

Εργαλεία-->Επιλογές Φακέλου-->Προβολή και ξετσεκάρεις την τελευταία επιλογή use simple file sharing. Πατάς εφαρμογή και οκ.

Βήμα 2ο:

Δεξί κλικ και ιδιότητες στον φάκελο, πας στο security(ασφάλεια ?) και πατάς το advanced(για προχωρημένους). Εκεί πας στο 3ο tab που λέει Owner, διαλέγεις τον χρήστη που έχεις στο δικό σου pc και τσεκάρεις το κουτάκι που λέει να αντικαταστήσει τον ιδιοκτήτη. Πατάς ΟΚ και ΟΚ και θα αρχίσει μία διαδικασία που θα αντικαθιστά τον ιδιοκτήτη των αρχείων με τον δικό σου χρήστη.

Μόλις τελειώσει η διαδικασία αυτή θα έχεις πρόσβαση στον φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Με την ευκαιρία, μία παρεμφερής ερώτηση:

Αν έχεις δηλώσει στo tab security έναν user και μετά μεταφέρεις τον δίσκο σε άλλο μηχάνημα, μπορείς να έχεις πρόσβαση σε αυτόν;

Ρωτάω γιατί εκεί δεν νομίζω ότι είναι θέμα owner πλέον.

Παλιότερα που το είχα δοκιμάσει (αν και δεν το είχα ψάξει και πολύ) δεν είχε δουλέψει ακόμα και εάν στο νέο μηχάνημα όλα τα settings (user, όνομα pc κλπ) ήταν ίδια (με τα αρχικά).

Δεν θυμάμαι αλλά δεν νομίζω στο νέο μηχάνημα να σου δίνει πρόσβαση στα security settings του ''παλιού'' φακέλου (προφανώς...) ώστε να αλλάξεις κάτι.

Ξέρω ότι αν απλώς κάνεις copy τα files αλλού (σε dir χωρίς security settings) θα είναι ΟΚ αλλά ρωτάω τι γίνεται αν απλώς βάλεις τον υφιστάμενο δίσκο στο νέο setup.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω κάθε user έχει έναν μοναδικό identifier, στην ίδια εγκατάσταση δλδ αν φτιάξεις τον χρήστη spc_jr του δώσεις rights σε διάφορα folders, τον σβήσεις και τον ξαναφτιάξεις, δεν θα έχει πλέον πρόσβαση ο νέος, μιας και για το λειτουργικό είναι διαφορετικός χρήστης(άλλο μοναδικό identifier).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Από όσο ξέρω κάθε user έχει έναν μοναδικό identifier, στην ίδια εγκατάσταση δλδ αν φτιάξεις τον χρήστη spc_jr του δώσεις rights σε διάφορα folders, τον σβήσεις και τον ξαναφτιάξεις, δεν θα έχει πλέον πρόσβαση ο νέος, μιας και για το λειτουργικό είναι διαφορετικός χρήστης(άλλο μοναδικό identifier).

Και προφανώς το ίδιο συμβαίνει και σε ''διαφορετικές'' εγκαταστάσεις (στην περίπτωση δλδ που μεταφέρεις τον δίσκο σε άλλη εγκατάσταση)...

’ρα η μόνη λύση είναι η μεταφορά σε φάκελο χωρίς security settings;

’λλος, ''αυτόματος'' τρόπος δεν υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Πρόσβαση στα security settings έχεις, εφόσον ξετσεκάρεις το use simple file sharing.

Αλλάζεις τον owner και αποκτάς πρόσβαση, ισχύει δλδ ότι ανέφερα παραπάνω.

Δεν κατάλαβα ακριβώς την περίπτωση που αναφέρεις, διαφέρει κάπου από αυτό που θέλει να κάνει ο Iron Stathis ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Πρόσβαση στα security settings έχεις, εφόσον ξετσεκάρεις το use simple file sharing.

Αλλάζεις τον owner και αποκτάς πρόσβαση, ισχύει δλδ ότι ανέφερα παραπάνω.

Δεν κατάλαβα ακριβώς την περίπτωση που αναφέρεις, διαφέρει κάπου από αυτό που θέλει να κάνει ο Iron Stathis ?

Εγώ μιλάω για υφιστάμενες ρυμίσεις users στα permissions και όχι στο owner (αν δεν κάνω λάθος, δεν είναι το ίδιο).

Το θέμα είναι τελικά ότι, αν είσαι admin, μπορείς να αλλάξεις τα permissions οποιουδήποτε φακέλου, ανεξαρτήτως αν έχεις perimission σε αυτόν, με αποτέλεσμα να αποκτάς πρόσβαση;

Ρωτάω γιατί, όπως ανέφερα παραπάνω (σε Win 2K τουλάχιστον), όταν είχα δοκιμάσει να βάλω δίσκο με υφιστάμενες ρυθμίσεις permissions ως slave πχ σε φρέσκια εγκατάσταση, δεν μπορούσα να ανακτήσω πρόσβαση στα dir πχ που είχαν permission settings.

Αυτό καταρχήν εξηγείται από αυτό που είπες περί μοναδικού χρήστη (με δεδομένο ότι είχα ρυθμίσει τον ίδιο χρήστη με τον παλιό στη νέα εγκατάσταση) αλλά το ερώτημα είναι αν έπρεπε κανονικά να μπορώ να αλλάξω τα permission settings, να προσθέσω τον user της νέας εγκατάστασης και όλα να είναι ΟΚ (αυτό είναι που δεν γινόταν....).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.